Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
شاهین نجفی و

«فتوای قتل آیت‌اله‌های ریز و درشت»

2012 May 14

تذکار از رادیو کوچه: یکی از سیاست‌های کاری در رادیو کوچه انتشار نظرها و نامه و ایده‌های خوانندگان است. بی‌شک رادیو کوچه تایید و یا تکذیبی بر این مطالب ندارد. اما با توجه به روش این رسانه، اگر منطبق با اصول کاری رادیو باشد -که در بخش‌هایی به این نکات اشاره شده است- آن را منتشر خواهد کرد. مخاطب این مطالب در هر شرایطی حق دارند که نوشته‌ای در پاسخ به این نامه‌ها به رادیو ارسال کنند. بی‌شک این نوشته بی‌کم و کاست در پایگاه اینترنتی رادیو کوچه منتشر خواهد شد. برای هر نوع پاسخ به این نوشته شما می‌توانید با آدرس پست اکترونیکی: contact(at)koochehmail.com در تماس باشید.

نقی محمودی / وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی

در متون قدیمی، حکایتی آمده است که در افواه مردم نیز، به صورت مشابه، نقل می‌شود. روزی از روزگاران، مردی جهت خواندن نماز وارد مسجدی می‌شود که حین ورود با منظره‌ی شرم‌آوری مواجه می‌شود. آخوند مسجد را، با پسری صغیرمشغول … مشاهده می‌کند. مرد، برآشفته شده، استغفر اللهی گفته و سپس به روی آخوند تف انداخته و به سرعت از مسجد خارج می‌شود.

آخوند بی‌شرم، در تعاقب آن مرد از مسجد بیرون آمده و با صدای بلند امت مسلمان را به یاری می‌طلبد: که چه نشسته‌اید مردی حرمت مسجد را هتک و به صحن آن تف انداخت!

حکایت این آیت‌اله‌های ریز و درشت جمهوری اسلامی نیز، بی‌شباهت به کنش و واکنش آن آخوند بی‌شرم مقدس مآب نیست. سی و سه سال از حاکمیت جمهوری اسلامی می‌گذرد. در این سی و سه سال، هر آن چه که در علوم اجتماعی بدان «ناهنجاری و نرم‌های ضد اجتماعی» اطلاق می‌شود، در جامعه شایع و رایج کرده‌اند. آن چه که در فقه اسلامی بدان «بیت‌المال» گفته می‌شود، خاصه درآمد ناشی از فروش نفت را، میان خود، فرزندان، نوه‌ها و اعوان و انصارشان به مثابه گوشت قربانی، تقسیم و «اکل به باطل» کرده‌اند.

سن فحشا را به سن دخترکان معصوم تقلیل داده و سن استفاده از مواد افیونی را به پایین‌ترین سن استفاده از این مواد در جهان رسانده‌اند. اقتصاد را که به گفته‌ی آیت‌اله روح‌‌اله الموسوی خمینی، متعلق به  «خر» است، به ورشکسته‌ترین وضع، درآورده‌اند و فقر ناشی از آن، دامن بسیاری از دختران و زنان را آلوده کرده است و… در جنب این امور، و علارغم توصیه آیت‌اله‌ها به مردم به اجتناب از تکاثر و زر‌اندوزی، خودشان انحصار شکر، خودرو و سایر مایحتاج مردم را در دست گرفته و با استفاده از بنادر اختصاصی بدون گمرک و عوارض دولتی، به واردات و صادرات بی‌درد‌سر کالا‌ها می‌پردازند. و به رغم توصیه مردم به «تقوی الله» خودشان در خلوت به «آن کار دیگر» مشغول هستند.

با این وصف، در کنار چنین کنش‌هایی، به واکنش‌هایی نیز در این سی وسه سال دست یازیده‌اند که مصداق همان «وااسلامای» آخوند حکایت ذکر شده است. آیت‌اله‌های ریز و درشت حاکم بر ایران، مضافن به آمریت در کشتار دگراندیشان در داخل و خارج کشور، اقدام به صدور «فتوای قتل» ده‌ها هنرمند، شاعر و نویسنده، به بهانه‌ی «توهین به مقدسات مذهبی» کرده‌اند. این فتواها، به لحاظ  باور آیت‌اله‌ها به «ولایت امر مسلمین جهان» دامنه‌ی جهان شمول داشته و شهروندان سایر کشورها را هم در بر گرفته  است. از فتوای قتل سلمان رشدی هندی توسط آیت‌اله خمینی گرفته ‌تا فتوای قتل رافیق تقی آذربایجانی، توسط آیت‌اله فاضل لنکرانی. البته در فاصله ی این دو فتوا فریدون فرخزاد هم، در  آلمان گلوی خود را به بهانه‌ی توهین به مقدسات دریده یافت!

اخیرن، شاهین نجفی، خواننده معترض و تابو‌شکن رپ‌خوان، با خواندن ترانه‌ای که در آن «نقی» امام دهم شیعیان امامیه را مخاطب قرار داده، گزک مشابهی به دست آیت‌اله «شیخ لطف‌اله صافی گلپایگانی»  برای صدور حکم ارتداد و مالا فرمان قتل‌اش داده است. به نوشته «شیعه آن لاین»، مقلد معتقد خیری از یکی از کشورهای عرب حوزه ی خلیج فارس، هزینه اجرای این فتوای قتل، توسط مسلمان‌ معتقد دیگری را متقبل شده است. دست‌خوش یک‌صد هزار دلاری، که به جای گرفتن جان انسانی، می‌توانست جانی دوباره به انسان دیگری ببخشد و یا به گفته آیت‌اله‌ها ، از گناهان کبیره‌ای بازش دارد!                           صرف‌نظر از تردید در موهن بودن ترانه‌ی اجرا شده توسط شاهین نجفی، صرفن مسلمانان شیعه دوازده امامی که «امامیه» خوانده می‌شوند، امامت را جز‌ اصول اعتقادی خود تلقی و اکثریت مسلمانان، یعنی سنی‌ها، فاقد چنین اعتقادی هستند. حتا شاخه‌های دیگری ازمسلمانان شیعه، از قبیل اسماعیلیه، زیدیه، فاطمیه از لحاظ تعداد و نام امامان با شیعیان اثنا عشری، اختلاف نظر دارند. فارغ از این دو موضوع، سوال همیشگی، هنوز بی‌پاسخ مانده است. آیا دین باوران می‌توانند با مقدس شمردن اعتقادات خود و بدون مراجعه به داوری و به بهانه‌ی توهین به مقدساتشان که همواره محک تشخیص آن هم به دست خودشان است، جان انسانی را بستانند؟ چگونه  وجدان جمعی انسان‌ها ‌می‌تواند به این رفتار غیر‌انسانی، نظاره‌گری خاموش بماند!؟ و آیا زمان محاکمه‌ی این «آیت‌اله‌های ریز و درشت» در دادگاه‌های رسیدگی به جنایت علیه بشریت، به خاطر «تروریسم دولتی» و صدور دستور قتل انسان‌ها و تحریک به کشتار،  نرسیده است!؟       .‌

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,