Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
آقای خوشبختی

«موفقیت چیست»

2012 May 14

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

 خوشبختی هستم. آقای خوشبختی و امروز با دومین برنامه از مجموعه برنامه‌های «موفقیت» در خدمت شما اهالی خوب رادیو کوچه هستم. امیدوارم با شنیدن این برنامه‌ها احساس دل‌پذیری داشته باشید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در برنامه قبل توجه شما را نسبت به اهمیت موضوع «موفقیت» جلب کردم و در این برنامه قصد دارم به این سوال بپردازم که: موفقیت چیست؟

تا به حال تعاریف مختلفی از موفقیت ذکر شده که یکی از کامل‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها می‌گوید که:

موفقیت یعنی گام نهادن در راه رسیدن به اهداف با ارزش زندگی در چهارچوب زمانی مشخص.

لطفن دوباره به این تعریف توجه کنید: موفقیت یعنی گام نهادن در راه رسیدن به اهداف با ارزش زندگی در چهارچوب زمانی مشخص.

تنها با تحلیل همین تعریف یک جمله‌ای می‌توانیم به فهم مناسبی در مورد مفهوم موفقیت برسیم:

موفقیت یعنی گام نهادن. یعنی قدم برداشتن. دوستان من. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که در همین عبارت ساده «گام نهادن» چه مفاهیم و چه معانی نهفته است؟ اگر خوابیده باشید، دراز کشیده باشید یا حتا نشسته باشید، نمی‌توانید گام بردارید. برای گام برداشتن باید ابتدا بایستید. باید راست قامت باشید و استوار. هم‌چنین بایستی به هوش و به گوش باشید. باید چشمانتان باز باشد تا جلوی پای خود را ببینید. باید آگاه باشید. شاید به تجربه آموخته باشید که در زندگی هر قدمی را ناآگاهانه بردارید، ممکن است که سر از چاله و چاه در بیاورید. برای گام برداشتن باید پر انرژی باشید. چون گام برداشتن فقط به یک قدم ختم نمی‌شود. اولین قدم، تازه شروع یک اقدام هست. ممکن است نیاز داشته باشید که هزاران قدم بردارید. پس باید خودتان را مهیا کرده باشید و به اندازه کافی قوی باشید. بسته به این‌که کجا گام بر‌می‌دارید بایستی کفش مناسب به پا داشته باشید. شما نمی‌توانید برای پیاده‌روی از کفش کوهستان استفاده کنید. همان‌طور که برای شرکت در یک میهمانی نمی‌توانید از کفش ورزشی استفاده کنید. نکته دیگر این‌که طول قدم هر کسی مناسب خودش هست. اگر قدم‌هایی که بر‌می‌دارید بسیار کوچک یا بسیار بزرگ باشد، زود خسته می‌شوید. به یاد داشته باشید که به اندازه پاهای خودتان قدم بردارید. نکته بسیار مهم دیگری که خیلی هم ساده است اما در عین سادگی فراموشش می‌کنیم این است که در هر اقدام فقط می‌توانیم یک قدم برداریم نه بیش‌تر. آیا شما می‌توانید هم‌زمان دو قدم بردارید؟

خوب پس، خلاصه تحلیل این بخش از تعریف موفقیت که می‌گوید: «موفقیت یعنی گام نهادن» این شد:

بایستی استوار، با حواس جمع و اراده و انرژی کافی و با کفش مناسب و به اندازه پای خودتان قدم بردارید.

و اما ادامه تعریف موفقیت: «موفقیت یعنی گام نهادن در راه رسیدن به اهداف با ارزش زندگی».

هم‌راهان من. لطفن دقت کنید. اول این‌که موفقیت یک راه هست نه یک هدف. بعضی آدم‌ها فکر می‌کنند موفقیت، یک چیزی یا یک مکانی هست که باید به آن‌جا برسند. اما، موفقیت، راهی است که برای رسیدن به اهداف مورد نظر شما وجود دارد. پس موفقیت یک راه هست، نه بیش‌تر. اما نقطه مشترک همه راه‌ها این هست که به یک جایی ختم می‌شوند. سرانجام به یک جایی می‌رسند. اما قبل از این‌که قدم در راهی بگذارید باید بدانید کجا می‌خواهید بروید و این‌که آیا این راه شما را به خواسته‌تان  می‌رساند یا خیر؟ راهی که شما را به مقصد نرساند، هر چند که کوتاه و راحت و صاف و امن باشد، برای شما در حکم بی‌راهه هست چون به مقصد‌تان نمی‌رسید.

در کتاب آلیس در سرزمین عجایب آمده که:

روزی آلیس در جاده‌ای می‌رفت. به درختی رسید که گربه‌ای بر آن نشسته بود. از گربه پرسید: این راه به کجا می‌رود؟ گربه پرسید: تو به کجا می‌خواهی بروی؟ آلیس جواب داد: نمی‌دانم. و گربه گفت: پس مهم نیست!

مسیری که آلیس طی می‌کرد یک بی‌راهه بود نه یک راه، چون اصلن نمی‌دانست به کجا می‌خواهد برود. اصلن از اول تصمیم نگرفته بود.

پس مهم‌ترین نکته این هست که ابتدا باید تصمیم گرفته باشید که به چه هدف و مقصدی می‌خواهید برسید.

سپس مناسب‌ترین راه را برای رسیدن به هدف از پیش تعیین شده انتخاب کنید. در بیش‌تر مواقع برای رسیدن به یک هدف بیش از یک راه وجود دارد که شما باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید چون عملن نمی‌توانید در بیش از یک راه برای رسیدن به یک هدف مشخص قدم بردارید. اما کدام راه را باید انتخاب کرد؟ بهترین راه کدام راه است؟  برخی مسیرها مستقیم هستند، برخی پیچ‌در‌پیچ. برخی صاف و هموار و برخی دیگر ناهموار و به اصطلاح صعب‌العبور. برخی کوتاه و برخی دیگر طولانی.

آیا می‌توانیم بگوییم که بهترین مسیر، مسیر صاف و هموار و مستقیم هست؟ لزومن اینطور نیست. چون معمولن اینگونه راه‌ها انتخاب اول بیش‌تر مردم هستند و لذا ممکن است که شلوغ و پر‌ترافیک باشند. به همین دلیل گاهی اوقات شما برای به موقع رسیدن به محل کار، مسیر‌های پر‌پیچ و خم و فرعی را به خیابان‌های اصلی و شناخته شده ترجیح می‌دهید.

آیا می‌توانیم بگوییم که بهترین مسیر کوتاه‌ترین مسیر هست؟ لزومن اینطور نیست. لطفن به این مثال توجه کنید: تصور کنید که در یک روز سرد زمستان که برف سپید وسنگین همه جا را پوشانده، در یک مکان ناشناخته گم شده‌اید. در حالی‌که ارتفاع برف به زانو‌های شما رسیده و به شدت احساس سرما می‌کنید، دنبال یک پناه‌گاه می‌گردید. به اطرافتان نگاه می‌کنید. در دوردست کلبه کوچکی را می‌بینید که دود دودکش‌اش نشان میدهد که باید جای گرم و امنی باشد. باید خودتان رو به آن کلبه برسانید. خوب، ممکن است فکر کنید که : بهترین راه کوتاه‌ترین راهه و کوتاه‌ترین راه مسیر مستقیمه  چون من سردمه و هرچه زودتر باید به مقصد برسم. اما شما مسیر مشخصی نمی‌بینید. آن‌چه که میبینید زمینی هست یک‌پارچه پر از برف. اصلن معلوم نیست زیر این برف چه باشد. چاله؟ چاه؟ دریاچه؟ خوب، چه‌کار باید کرد، آها… چند تا رد پا می‌بینید. قبلن چند نفر برای رسیدن به کلبه تلاش کرده‌اند. از رد پاهایشان معلوم است. به رد پاها نگاه کنید. بعضی از آن‌ها مسیر مستقیم را رفته، اما از یک جایی به بعد ادامه پیدا نکرده. در عوض بعضی از آن‌ها مسیر طولانی و پر پیچ و خمی را رفته اما تا خود کلبه ادامه پیدا کرده. خوب، حالا باید تصمیم بگیرید. کدام راه را انتخاب می‌کنید. مسلمن راهی را که هر چند طولانی و پر‌پیچ و خم، اما به مقصد برسد.

دوستان من، بهترین راه، مطمئن‌ترین راه هست نه لزومن کوتاه‌ترین راه.

پس تا این‌جا، راه را هم انتخاب کردید. بعد باید کفش مناسب آن راه را به پا کنید و توشه و آذوقه مناسب به هم‌راه ببرید. اصلن ببینید کفش مناسب و پای رفتن آن راه را دارید؟ اما دقیقن منظور من چیست؟ در تعریف موفقیت تا اینجا گفتیم که: «موفقیت یعنی گام نهادن در مسیر اهداف با ارزش زندگی».

دوست ارزش‌مند من، هر راهی رهرو خودش را می‌خواهد. رهرو راه رسیدن به یک هدف ورزشی، باید ورزش‌کار باشد. رهرو راه رسیدن به هدف مالی، باید دانش مالی و قدرت ریسک داشته باشد. رهرو راه رسیدن به یک رتبه علمی بایستی اهل تحقیق و مطالعه باشد و تکنیک‌های یادگیری را به خوبی بداند. البته نگران نشوید. منظور من این نیست که در همان ابتدای راه باید کامل باشید یا به اصطلاح، یک رهرو حرفه‌ای. خیلی از توانایی‌ها و دانش مورد نیاز را در طول راه کسب می‌کنید و به تدریج. اما باید از یک آمادگی و زمینه و داشته حداقلی برخوردار باشید. شما نمی‌توانید در راه خواننده شدن قدم بگذارید اگر از یک حنجره و صدای خوب اولیه برخوردار نیستید. شما نمی‌توانید در راه کوه‌نورد شدن یا صخره‌نورد شدن یا مثلن چترباز شدن گام بزنید، در حالی‌که از آن دسته آدم‌هایی هستید که به طور طبیعی از ارتفاع وحشت دارند.

دوستان، الان به یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین موضوعات علم موفقیت رسیدیم: یعنی «هدف». اما لطفن اجازه بدهید تا در برنامه بعد به این موضوع بپردازیم.

خوب در این برنامه به تعریف موفقیت پرداختم و گفتم که: موفقیت یعنی گام نهادن در راه رسیدن به اهداف با ارزش زندگی در چهارچوب زمانی مشخص. سپس، قدم به قدم شروع به تحلیل این تعریف کردم و «گام نهادن در راه رسیدن» را توضیح دادم. در برنامه بعد به موضوع «هدف» می‌پردازم تا توضیحات عبارت «گام نهادن در راه رسیدن به هدف» تکمیل بشود.

برای موفقیت با من هم‌راه باشید

سرافراز و سربلند باشید

و تا برنامه بعد

خدا نگهدارتان

دوستدار شما: آقای خوشبختی

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,