Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای چهاردهم مه ۲۰۱۲»

2012 May 14

در زندان اوین اجرا خواهد شد،

«اجرای حکم اعدام عامل ترور فیزیک‌دان ایرانی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

نزدیک نه ماه پس از پایان محاکمه مجید جمالی‌فش، عامل ترور مسعود علی‌محمدی فیزیک‌دان ایرانی در دادگاه انقلاب و صدور حکم اعدام برای وی، دادستان تهران اعلام کرده که وی در ساعت هفت و نیم صبح سه‌شنبه 15 مه، 26 اردی‌بهشت اعدام می‌شود.

به گزارش مهر، عباس جعفری‌دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران گفته است عامل ترور مسعود علی‌محمدی صبح روز سه‌شنبه در زندان اوین «به دار مجازات آویخته می‌شود.»

محاکمه آقای جمالی‌فش در اول شهریور سال گذشته برگزار شد و چند روز بعد دادگاه وی را به اتهام «محاربه و فساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرد.

آقای جمالی فش که بیست و شش سال سن دارد به اتهام بمب‌گذاری منجر به قتل استاد فیزیک دانش‌گاه تهران، ارتباط با سرویس جاسوسی اسراییل و نگه‌داری مواد روان‌گردان متامفتامین در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.

مسعود علی محمدی در دی‌ماه سال 1388 (ژانویه 2009) هنگام خروج از خانه مسکونی خود در شمال تهران، بر اثر انفجار بمبی که گفته شد در یک موتور سیکلت جاسازی شده بود، کشته شد.

از آن زمان تا‌کنون چهار متخصص ایرانی دیگر هم مورد سو‌قصد قرار گرفته‌اند که سه تن از آن‌ها به نام‌های مجید شهریاری، داریوش رضایی‌نژاد و مصطفی احمدی‌روشن کشته شده‌اند.

ایران، اسراییل را عامل ترور این متخصصان می‌داند در حالی‌که اسراییل این اتهام را تایید یا تکذیب نکرده است.

………………………………………

مکارم‌شیرازی، از مراجع تقلید شیعه:

«توهین به امامان شیعه، موجب ارتداد است»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 13 مه، یکی از مراجع تقلید شیعه، در خصوص «توهین به مقدسات در اسلام» اظهار داشت: «هرگونه اهانت به مقام شامخ امامان معصوم‌ و توهین آشکار به آن‌ها اگر توسط فرد مسلمانی صورت گیرد موجب ارتداد است.»

به گزارش مهر، در استفتایی از آیت‌اله ناصر مکارم‌شیرازی آمده است: «نظر به این که اخیرن فردی به نام شاهین نجفی که از خوانندگان موسیقی در خارج از کشور است در قالب متن شعر و ارایه تصویری موهون به ساحت مقدس حضرت بقیه‌اله (عج) و امام علی‌النقی الهادی (ع) و گنبد مقدس حضرت امام رضا (ع) اهانت کرده و در جهت ترویج این اهانت فایل صوتی و تصویری آن را در پربیننده‌ترین سایت‌های اطلاع‌رسانی قرار داده‌اند.»

آیت‌اله مکارم شیرازی در پاسخ به این استفتا‌ بیان داشت: «هرگونه اهانت به مقام شامخ امامان معصوم (ع) و توهین آشکار به آن‌ها اگر توسط فرد مسلمانی صورت گیرد موجب ارتداد است و اگر توسط غیر‌مسلمانی باشد داخل در عنوان ساب‌النبی(ص) می‌باشد.»

این در حالی است که در روزهای اخیر و پس از انتشار آخرین کار شاهین نجفی، خواننده رپ ایرانی، با عنوان «نقی»، از سوی چهره‌ها و حامیان اصول‌گرایان در ایران انتقادهایی صورت گرفته است.

در همین رابطه نیز یکی از سایت‌های منسوب به حامیان نظام جمهوری اسلامی جایزه یک‌صدهزار دلاری را برای «قتل» شاهین نجفی به دلیل ارتداد تعیین کرده است.

برخی از این منتقدان می‌گویند که بر اساس استفتایی توسط آیت‌اله صافی گلپایگانی، یکی دیگر از مراجع شیعه در قم، صادر شده، حکم این خواننده رپ ایرانی ارتداد بوده و براساس قوانین اسلام، مجازات مرگ در پی خواهد داشت.

لازم به اشاره است شاهین نجفی که هم‌اکنون در آلمان به‌سر می‌برد، در روزهای اخیر شکایت‌نامه‌ای را در اداره پلیس شهر کلن تنظیم کرده و پلیس آلمان مسوولیت حفاظت از جان وی را برعهده گرفته است.

………………………………………

‌مدیر خانه کاریکاتور ایران:

«قوه قضاییه باید در حکم کاریکاتوریست اراکی دخالت کند»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز یک‌شنبه، 13 مه، مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر خانه کاریکاتور ایران، در واکنش به صدور حکم 25 ضربه شلاق برای کاریکاتوریست اراکی، آن‌ را «متاثرکننده» خواند و از قوه قضاییه این کشور خواست تا در این باره مداخله کند.

محمود شکرایه، به جرم طراحی کاریکاتور چهره احمد لطفی‌آشتیانی، نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی، به 25 ضربه شلاق محکوم شده است.

این حکم با انتقاد جمعی از کارتونیست‌های ایرانی و خارجی و هم‌چنین روزنامه‌نگاران هم‌راه بوده است.

این کاریکاتوریست‌ها‌ در اعتراض به این حکم و به نشانه هم‌بستگی، اقدام به طراحی کاریکاتور چهره آقای آشتیانی کردند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز صدور آن را «وحشیانه» توصیف کرد.

………………………………………

با ارسال یک پیام کوتاه به رسانه‌ها،

«مشخص‌شدن مسوول ترور عضو شورای صلح افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

گروهی موسوم به «محاذ ملا داداله» مسوولیت کشتن ارسلا رحمانی، یکی از اعضای ارشد شورای عالی صلح افغانستان، را به عهده گرفته است.

آقای رحمانی روز ‌یک‌شنبه، 13 مه، زمانی که از منزل خود به سوی مجلس سنا در حرکت بود، در نزدیکی دانش‌گاه کابل هدف تیراندازی قرار گرفت و کشته شد.

فردی به نام قاری حمزه که خود را سخن‌گوی گروه «محاذ ملا داداله» معرفی می‌کند، در تماس با شماری از خبرنگاران در پاکستان اعلام کرد که این گروه آقای رحمانی را کشته است.

به گزارش بی‌بی‌سی، قاری حمزه در پیام کوتاه تلفنی نوشته است: «ارسلا با نیروهای اشغال‌گر هم‌کاری داشت و آدم ریاکاری بود. او ملت افغان را فروخته. محاذ ملا داداله مسوولیت قتل او را به عهده می‌گیرد.»

در مورد گروه موسوم به «محاذ ملا داداله» اطلاعاتی زیادی در دست نیست، اما ملا داداله یکی از فرماندهان طالبان بود که در حمله مشترک نیروهای افغان و ناتو در سال ۲۰۰۷ در ولایت هلمند کشته شد.

ملا داداله یکی از متهور‌ترین فرماندهان طالبان بود که با موارد زیادی از آدم‌ربایی‌ها، سربریدن‌ها و تجهیز بمب‌گذاران انتحاری در افغانستان ارتباط داشت.

ارسلا رحمانی، عضو ارشد شورای عالی صلح، عضو مجلس سنا و رییس یک گروه پارلمانی به نام «اصلاح و عدالت» بود

………………………………………

وزیر اطلاعات اسراییل:

«گزینه نظامی در مورد ایران وجود دارد اما جزییات گفته نشود»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 13 مه، دن مریدور، وزیر اطلاعات و انرژی اتمی اسراییل، تحریم‌های اقتصادی علیه برنامه اتمی ایران را موثر دانسته و نسبت به هرگونه گمانه‌زنی درباره حمله به مراکز اتمی ایران هشدار داده است.

آقای مریدور، از معاونان بنیامین نتانیاو نخست وزیر اسراییل نیز به‌شمار می‌آید و به حزب لیکود تعلق دارد.

او گفته است هر حرفی که درباره حمله احتمالی به ایران زده می‌شود اشتباه است و منافع اسراییل را به خطر می‌اندازد.

دن مریدور گفت که بهتر است مانند باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، به طور مبهم تاکید شود که «تمام گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی» مد نظر است و درباره جزییات آن صحبتی نشود.

ایران بارها هشدار داده است که به هرگونه حمله نظامی خارجی به مراکز هسته‌ای خود به شدت پاسخ خواهد داد.

آقای مریدور، همانند باراک اوباما، تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را موثر دانسته اما گفته است این تحریم‌ها هنوز به اندازه‌ای قوی نبوده است که ایران را از اهداف اتمی‌اش منصرف کند.

به گفته وی، اگر ایران غنی سازی را به بیش از 20 درصد نرسانده به خاطر ترس از حمله خارجی یا تحرم‌های شدید‌تر بوده است.

وزیر اسرائیلی در مورد تحریم‌ها نقش روسیه را بسیار مهم ارزیابی کرده چرا که به گفته وی، روسیه برخلاف سه سال گذشته موضعش درباره ایران و سوریه را تغییر داده است.

از سوی دیگر، ایهود باراک، وزیر دفاع اسراییل تا چند روز دیگر به واشینگتن سفر می‌کند تا با هم‌تای آمریکایی خود، لئون پانه‌تا، دیدار کند.

بنا بر این گزارش، قرار است که طی این سفر آمریکا اعلام کند که کمک‌های نظامی خود به اسراییل را برای تقویت سیستم دفاع موشکی کوتاه برد اسراییل افزایش می‌دهد.

………………………………………

در پی ارایه یک مدرک جعلی،

«برکناری مدیر عامل شرکت خدمات اینترنتی یاهو»

خبر / رادیو کوچه

مدیرعامل شرکت خدمات اینترنتی «یاهو» در میان اتهاماتی دایر بر این‌که یک مدرک علوم کامپیوتر جعلی را در فهرست سوابق کاری‌اش جا داده بود از مقام خود استعفا کرده است.

این شرکت که مقر آن در شهر سانیویل کالیفرنیاست گزارش‌ها دایر بر کناره‌گیری اسکات تامپسون را تایید کرد.

راس لوینسون رییس بخش رسانه‌های جهانی یاهو جای او را گرفته است.

هم‌چنین گزارش می‌شود که یاهو با پایان یک مجادله لفظی با دانیل لوئب از سهام‌داران فعال این شرکت که اشتباه آقای تامپسون را کشف کرده بود موافقت کرده است.

آقای لوئب که برای برکناری اسکات تامپسون می‌کوشید قرار است یکی از مدیران شرکت شود.

مدیران تازه دیگری هم منصوب خواهند شد و یاهو از فرد آموروسو به عنوان رییس جدید هیت مدیران نام برده است.

یاهو پیش‌تر اذعان کرده بود که آقای تامپسون در رشته کامپیوتر مدرک علوم کامپیوتر ندارد.

او در ماه ژانویه به عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب شده بود.

آقای تامپسون از سال ۲۰۰۸ تا ژانویه گذشته رییس شرکت پرداخت‌های اینترنتی «پی پل» بود.

او از زمانی که به یاهو پیوست سعی داشت از هزینه‌‌های شرکت بکاهد و وضع آن را بهبود بخشد.

همین ماه پیش بود که این شرکت، تحت مدیریت او، طرح‌هایی را برای برکناری دو هزار کارمند – 14 درصد نیروی کار آن – اعلام کرد.

هدف از این اقدام کاهش سالانه 375 میلیون دلار از هزینه‌های شرکت بود.

یاهو علاوه بر موتو جستجوگر دارای خدماتی مثل سایت عکس «فلیکر» و ای‌میل است.

………………………………………

پس از فرانسه و یونان،

«ضربه انتخاباتی تازه به صدر اعظم آلمان»

خبر / رادیو کوچه

نظرسنجی در خارج از مراکز اخذ رای نشان می‌دهد که حزب محافظه‌کار خانم مرکل صدر‌اعظم آلمان متحمل شکست‌های سنگین در پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان شده است.

حمایت از دموکرات مسیحی‌ها در راین شمالی‌- وستفالن از 35 درصد به 26 درصد افت کرد و انتظار می‌رود که سوسیال دموکرات‌ها و سبزها به قدرت بازگردند.

این بدترین نتیجه برای دموکرات مسیحی‌ها در این ایالت تا به امروز است.

تحلیل‌گران می‌گویند بسیاری از رای‌دهندگان موضع‌گیری سرسختانه خانم مرکل در زمینه انضباط مالی به عنوان راه‌حل مشکل بدهی این ایالت را رد کردند.

نتایج انتخابات اخیر در فرانسه، یونان و ایتالیا نیز نشان داد که سیاست‌های ریاضت اقتصادی چندان مورد حمایت افکار عمومی نیست.

………………………………………

هم‌زمان با نشست شورای هم‌کاری خلیج فارس،

«اعلام اتحاد سیاسی عربستان و بحرین»

خبر / رادیو کوچه

سمیره رجب وزیر امور اطلاع‌رسانی دولت بحرین اظهار داشت که انتظار می‌رود عربستان سعودی و بحرین برپایی اتحاد سیاسی را در جلسه سران شورای هم‌کاری خلیج فارس دوشنبه، 14 مه، اعلام کنند.

معترضان بحرینی مخالف این اقدام هستند و آن را حیله‌ای برای پیاده نکردن اصلاحات سیاسی می‌دانند.

به گزارش رویترز، این تصمیم در راستای نزدیک‌تر کردن شش کشور عضو شورای هم‌کاری خلیج فارس به یک‌دیگر تا بتوانند با نفوذ ایران و حضور القاعده در منطقه مقابله کنند.

روزنامه‌های محلی بحرین و عربستان سعودی یک‌شنبه نوشته بودند که این دو کشور در سایه نگرانی از خشم شهروندان شیعه از دو خاندان حاکم در دو کشور و متهم کردن ایران به تحریک معترضان، احتمال دارد یک اتحاد اولیه تشکیل دهند.

این در حالی است که مقام‌های تهران این اتهام را به شدت رد کرده و آن را یک پروژه آمریکایی-اسراییلی خوانده‌اند.

نیروهای نظامی عربستان سعودی ماه مارس 2011 به منظور کمک به دولت بحرین برای مقابله با اعتراض‌های شیعیان، وارد این کشور شدند. این اعتراض‌ها را اکثریت شیعه مذهب رهبری کرد.

………………………………………

بر اثر انفجار بمب روی داد،

«کشته شدن 9 غیرنظامی در شمال افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 14 مه، بر اثر وقوع یک انفجار در شمال افغانستان دست‌کم 9 تن کشته شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، وزارت داخله افغانستان می‌گوید که مواد انفجاری در داخل یک مغازه در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب جاسازی شده بود و حوالی ساعت ده صبح به وقت محلی منفجر شد.

یک اعلامیه وزارت داخله می‌گوید که تمامی قربانیان این حادثه غیرنظامیان هستند.

مقامات می‌گویند که یکی از اعضای شورای ولایتی فاریاب نیز در میان کشته‌شدگان این حادثه است.

شاهدان عینی می‌گویند که انفجار در یک بازار پرازدحام و زمانی که مردم مشغول خرید و فروش بودند، صورت گرفت.

گزارش شده است که بر اثر انفجار به شماری از معازه‌های موجود در این بازار نیز آسیب رسیده است.

ولایت فاریاب در شمال افغانستان، با آن‌که به شکل سنتی طالبان در آن نفوذ نداشته‌اند، ظرف حداقل یک سال اخیر شاهد افزایش خشونت‌ها بوده است.

هفته گذشته نیروهای ناتو اعلام کردند که در یک عملیات نظامی در ولسوالی المار دو فرمانده محلی طالبان که مسوول برنامه‌ریزی حملات این گروه در فاریاب بودند، کشته شده‌اند.

………………………………………

پس از افزایش انتقادها از حکم صادر شده،

«نماینده اراک شکایت خود از کاریکاتوریست را پس گرفت»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز دوشنبه، 14 مه، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی شکایت خود از محمود شکرایه، که کارتونی را از این نماینده در هفته‌نامه «نامه امیر» منتشر کرده بود، پس گرفته است.

به گزارش فارس، احمد لطفی، نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس در پی انتشار یک کاریکاتور از وی در هفته‌نامه‌ای به دادگاه شکایت کرد که در پی آن، این کاریکاتوریست با صدور حکمی از سوی دادگاه به تحمل 25 ضربه شلاق شده بود.

با صدور این حکم، نماینده مردم اراک در مجلس اعلام کرده است که «پیرو شکایت این‌جانب از هفته‌نامه امیر به دلیل امور ناروایی که در این نشریه به بنده نسبت داده شده بود، دادگاه کاریکاتوریست این هفته‌نامه را به تحمل 25 ضربه شلاق محکوم کرده است، چون هدف بنده نفی روش‌های غیراخلاقی در نسبت دادن امور ناروا بوده است، نه انتشار کاریکاتور بدین وسیله شکایت خود را نسبت به این هنرمند پس می‌گیرم.»

این عمل در حالی صورت گرفته است که پس از صدور حکم برای محمود شکرایه، جمعی از کارتونیست‌های ایرانی و خارجی با کشیدن کاریکاتورهایی دست به انتقاد زده و خواستار توقف در اجرای این حکم شده بودند.

هم‌چنین روز یک‌شنبه، 13 مه، مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر خانه کاریکاتور ایران، در واکنش به صدور حکم 25 ضربه شلاق برای کاریکاتوریست اراکی، آن‌ را «متاثرکننده» خواند و از قوه قضاییه این کشور خواسته بود تا در این باره مداخله کند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,