Saturday, 18 July 2015
23 January 2021

«نامه سرگشاده اساتید دانشکده فنی به آیت‌اله خامنه‌ای»

2010 January 04

بیش از ۸۸ تن از اساتید دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با انتشار نامه‌ای سرگشاده به آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، درخواست صدور دستور برای خروج نیروهای غیردانشگاهی از تمامی دانشگاه‌ها شدند. امضاکنندگان این نامه عنوان کردند که در مجموعِ مسوولین دولتی و قوای دیگر توان و پتانسیل لازم برای حل ریشه‌ای مشکلات حاضر را نمی‌بینند.
متن کامل نامه این اساتید به شرح زیر است:

بسمه تعالی

با سلام و احترام، جریانات و حوادث بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری، موجب تأسف و نگرانی کلیه علاقه مندان به اسلام وایران گشته است. امضاءکنندگان این نامه از اساتید پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و خود از علاقه مندان به انقلاب و میهن بوده و بیشتر ایام جوانی خویش را صرف خدمت به تمدن ، فرهنگ، دانش و اعتلای این مرز و بوم نموده و بعضی نیز از طلایه داران انقلاب اسلامی بوده اند . لذا بر اساس فرمایش مولایمان «کلکم راع و کلکم مسوول» بر آنان سخت ناگوار است که بنشینند و تماشاگر مصائب و مسائلی باشند که خدای ناکرده ممکن است موجب پرپرشدن غنچه های امید این مملکت و بر باد رفتن تمامی فرصتها و زحمات سالیان دراز و رشادتها و مردانگی نسلهای این مرز و بوم گردد . دلیل اینکه این جمع خدمتگزار مصدع اوقات حضرتعالی میشود این است که متأسفانه در مجموعِ مسئولین دولتی و قوای دیگر توان و پتانسیل لازم برای حل ریشهای مشکلات حاضر را نمی بینیم . نیت تمام امضاء کنندگان این نامه چیزی جز اصلاح امور مملکت و دین و دنیای مردم نیست و انتظار داریم که این نامه هم از این منظر نگریسته شود. مطلبی که کام همه دوستداران اسلام و مملکت را تلخ کرده است برخوردهای خشن و فراقانونی، خصوصاً با دانشگاهیان، دانشجویان و فرهیختگان این مرز و بوم است . مسلماً حمله های شبانه به خوابگاه، مأمن، مأوا و محل زندگی دانشجوی بی پناه و یورش روزانه به آنان در صحن دانشگاه، محل تحصیل علم و پژوهش، نه نشان قدرت و صلابت نظام است و نه ضرب و شتم و زندان دسته جمعی آنان زیبنده اسلامیت و جمهوریت نظام . متأسفانه علیرغم تأکیدات جنابعالی و تمام قولهای مسئولین، آمران و مسببان واقعه هنوز محاکمه و به مردم معرفی نشدهاند و این دانشجویان هستند که هر روز به بهانهای دستگیر و زندانی میشوند و یا مورد ضرب و شتم قرار می گیرند . حق میدهید که برای دانشجویان بسیار سخت است که در چنین شرایط ناگوار دعوت اساتید به بحث، درس و تحقیق را با طیب خاطر و راحتی اجابت کنند.

سالگرد 16 آذر همه ساله پس از انقلاب در جامعه ما بدون هیچ تنشی برگزار می شد. اما امسال چه کسانی و از چه می ترسیدند که چنین بر پیکر دانشگاه تاخت و تاز کردند و نمایش فتح صحن آنرا غرور آمیز ترسیم نمودند ! در روز 16 و 17 آذر امسال چند هزار نفر که برخی از آنها مسلح به سلاحهای سرد، اسپری گاز فلفل و گاز اشک آور بودند به داخل دانشگاه وارد شده و طی دو روزمتوالی دانشگاه را که محیط علم و اندیشه است به صحنه اغتشاشات و نمایش های خود تبدیل نمودند.

هنوز برای ما باور این امر بسیار سخت است که در نظام جمهوری اسلامی ممکن است عده ای با عده‌ای و تجهیزات فراوان و با هماهنگی به داخل دانشگاه لشکرکشی کنند و دو روز متوالی به ضرب و شتم دانشجویان، فرزندان پاک این آب و خاک، تخریب اموال عمومی و توهین به اساتید بپردازند و مهد مهندسی کشور را بی حرمت نمایند . متأسفانه که همه اینها به بهانه پاسداری از اسلام و ولایت انجام میگیرد و متأسفانه هیچ فرد و نهادی مسوولیت آن را نمی پذیرد .

درخواست ما این است که مسئولین امر و خصوصن  حضرتعالی ترتیبی اتخاذ فرمائید که خدای ناکرده این حوادث تبدیل به سوژهای در دست رسانه های صهیونیستی و معاند نگردد که جمهوری اسلامی را مخالف علم و دانشگاه جلوه دهند، خصوصاً آنکه در این جو نامناسب و غیرشفاف شایعه تدارک و هماهنگی حضور عناصر غیر دانشگاهی و مهاجم در روزهای 16 و 17 آذر 1388 در دانشگاه توسط نهادی منتسب به جنابعالی در همه سطوح دانشگاه پخش شده است.

به گمان امضا کنندگان این نامه علاج درد این است که تمام مقامات و کارگزاران نظام همه اعضای ملت را جدا از گرایشات سیاسی در عمل بعنوان اعضای یک پیکره ببینند و صدای همه آنان را بشنوند و حقوق ملت را، که مصرّح در قانون اساسی جمهوری اسلامی است، و آزادیهای قانونی آنان را به یکسان پاسدار باشند. به اعتقاد ما برخوردهای خشن با جامعه علمی و ادامه بازداشت اهل علم و دانشگاهیان به صلاح مملکت نیست . بنابراین ازجنابعالی تقاضا داریم، دستور فرمائید که صحن مقدس دانشگاه از تمامی نیروهای غیردانشگاهی عاری گشته و با عذرخواهی مسوولین امر و پیگرد قانونی مسببین این غائله ها و آزادی همه دستگیرشدگان دانشگاهی از همه اقشار و گروههای دانشجوئی دلجوئی گردد.

امید است که با انجام این اقدامات، پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران که بر اساس معیارهای جهانی در میان دانشگاههای برتردنیا قرار گرفته و بالاترین رتبه در میان دانشگاههای کشور را با تکیه بر قدمت، تجربه، نخبگان خود و تلاشهای مستمر چند ساله اخیرکسب نموده است، به همراه دیگر دانشگاهها و مراکز علمی کشور به رشد بالنده خود ادامه داده و منشاء خدمات بیشتر به میهن اسلامی گردد.

با تشکر و احترام

جمعی از اساتید پردیس دانشکده های فنی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , 

۱ Comment


  1. کیارش
    1

    نامه مناسب و به موقعی نوشته اند ولی آیا گوش شنوا هست؟