Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
بیست‌وششم اردی‌بهشت- پانزدهم مه

«تقویم تاریخ بیست‌وششم اردی‌بهشت»

2012 May 15

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1859 میلادی- «پیر کوری»، فیزیک‌دان فرانسوی، در پاریس زاده شد. او و همسرش ماری کوری به هم‌راه «هنری بکرل» (Henri Becquerel) جایزه نوبل فیزیک را به خاطر کشف پرتوزایی خودبه‌خودی و مطالعه پدیده‌های تابشی دریافت کردند. پیرکوری مدتها مشغول تحقیق در ارتباط با خواص فیزیکی عناصر جدید بود. در نتیجه توانستند رادیوم را کشف کنند.

1862 میلادی- «آرتور شنیتسلر» (Arthur Schnitzler)، داستان‌نویس و نمایش‏نامه‌نویس اتریشی، در وین به دنیا آمد. او به تحصیل در رشته پزشکی پرداخت، به تحقیق در انواع بیماری‏ها، به ویژه بیماری روانی علاقه یافت. سپس به نوشتن داستان و کار ادبی روی آورد و منظومه‏های کوتاهی نیز سرود. نمایش‏نامه‏های «آناتول»، «عشق گذرا» و «حلقه» را نگاشت. به طور کلی موضوع آثار شنیتسلر، انحطاط جامعه اتریشی در آخر قرن نوزدهم، دروغ، پیری و تنهایى است. «میراث»، «عشوه‏گری» و «چرخ و فلک» از دیگر آثار او هستند.

1940 میلادی- نیروهای آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم هلند را اشغال کردند. نیروهای آلمان نازی از دهم مه حمله به کشورهای بلژیک، هلند و لوکزامبورگ در غرب آلمان را آغاز و پس از پنج روز این کشورها را به اشغال خود درآوردند. پس از تصرف هلند توسط آلمان، ملکه هلند و دولت این کشور به انگلیس رفتند و تا آزادی هلند در سال 1945، دولت هلند آزاد را تشکیل دادند.

1940 میلادی- نخستین رستوران «مکدونالد» در شهر «سن برناردینو» یکی از شهرهای ایالت کالیفرنیا  توسط «ریچارد و موریس مکدونالد» (Richard and Maurice McDonald) افتتاح شد.

1957 میلادی- طبق اعلام بی‌بی‌سی انگلیسی در چنین روزی انگلستان اولین بمب هسته‌ای خود را در جزیره «کریسمس» واقع در اقیانوس آرام امتحان کرد. بمب هیدروژنی نام رایج وسایل انفجاری است که در آن‌ها از انرژی آزاد شده در فرآیند هم‌جوشی هسته‌ای برای تخریب استفاده می‌شود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1718 میلادی- «جیمز پاکل» (James Puckle) انگلیسی اختراع خود، تفنگ خودکار را در لندن به ‌ثبت رسانید. این تفنگ که به «پاکل گان» معروف شد تنها می‌توانست 9 گلوله پیاپی شلیک کند که از لحاظ وزن سنگین بود و عمدتن در کشتی استفاده می‌شد.

1856 میلادی- «فرانک بائم» ‌(Lyman Frank Baum)، نویسنده کتاب‌های کودکان و روزنامه‌نگار آمریکایی، زاده شد. او نویسنده‌ی یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین قصه‌های دنیا «شهر زمردین از» است.

در 1890، «جادوگر شگفت‌انگیز شهر از» را منتشر کرد و پس از آن داستان‌های دیگری در سرزمین «از» نوشت که همگی موفقیت‌آمیز بودند. «کتاب جزیره شگفت‌انگیز یو» دیگر اثر او است.

1886 میلادی- «امیلی دیکنسون»  (Emily Dickinson)، بانوی شاعر آمریکایى درگذشت.

از وی نزدیک به دو هزار قطعه منظوم بر جای مانده که تنها سه منظومه از آن‏ها در زمان حیاتش انتشار یافت. او شاعر کتاب «من کسی نیستم تو که هستی؟» (I’m nobody! Who are you?) است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,