Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای پانزدهم مه ۲۰۱۲»

2012 May 15

در زندان اوین اجرا شد،

«اجرای حکم اعدام عامل ترور دانش‌مندان هسته‌ای ایران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

حکم اعدام مجید جمالی‌فشی، عامل ترور مسعود علی‌محمدی، از دانش‌مندان هسته‌ای ایران، بامداد سه‌شنبه، 15 مه، به اجرا درآمده است. این حکم در زندان اوین اجرا شده است.

به نقل از پای‌گاه اطلاع‌رسانی دادستانی تهران، نام‌برده هم‌چنین متهم به جاسوسی برای سازمان اطلاعاتی اسراییل موساد نیز بوده و به گفته دادگاه وی توسط موساد آموزش دیده بوده است..

دادگاه جمالی‌فشی در تاریخ اول شهریورماه سال گذشته در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و به اتهام محاربه و افساد فی‌الارض از طریق ترور آقای علی‌محمدی به واسطه مستقر کردن موتورسیکلت و انفجار آن، هم‌کاری با اسراییل و سازمان موساد، تحصیل مال نامشروع به واسطه هم‌کاری اطلاعاتی با اسراییل، تخریب اموال مسکونی ناشی از انفجار بمب و نگه‌داری مواد روان‌گردان به اعدام محکوم شد.

با اعتراض محکوم علیه پرونده جهت رسیدگی به دیوان‌عالی جمهوری اسلامی ارسال که شعبه مربوطه در دیوان عالی هم رای دادگاه بدوی را تایید و حکم صادره بامداد روز جاری به موقع اجرا گذارده شد.

…………………………………………….

با اعطای مرخصی،

«آزادی موقت توسلی رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی»

 خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران روز دوشنبه، 14 مه و در آستانه 51 امین سال‌گرد تاسیس این حزب سیاسی با موافقت مسوولان زندان به مرخصی آمده است.

به گزارش میزان خبر، محمد توسلی که از 12 آبان ماه گذشته توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده بود و در بند 209 زندان اوین به سر می‌برد، به مرخصی آمد.

محمد توسلی،پیش‌تر در 9  مارس، به مرخصی 2 روزه آمده بود.

پس از انتخابات سال 1388، وی دو بار بازداشت شده و این در حالی است که دو دختر و داماد آقای توسلی نیز بازداشت و محاکمه شدند. لیلا توسلی اخیرن پس از دو سال با اتمام حکم خود از زندان آزاد شد و داماد این خانواده، محمدفرید طاهری، هم‌چنان در زندان در حال سپری کردن حکم سه سال زندان خود است.

…………………………………………….

در پی انتقال به بند سپاه در زندان اوین،

«آغاز اعتصاب غذای پدرام، فعال ملی‌-‌مذهبی»

خبر / رادیو کوچه

مسعود پدرام، نویسنده و فعال ملی‌–‌مذهبی از بند 350 اوین به یکی از سلول‌های انفرادی بند دو الف سپاه پاسداران منتقل شده است. وی پس از این انتقال در اعتراض به رفتار آن‌چه وی «غیرقانونی سپاه» خوانده دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش سحام نیوز، وی در حال گذراندن دوران محکومیت خود است.

مسعود پدرام، دانش‌آموخته‌ی ارشد علوم سیاسی و پژوهش‌گر اجتماعی تا پیش از این در بند 350 زندان اوین که تحت نظارت سازمان زندان‌هاست، نگه‌داری می‌شد.

این فعال ملی- مذهبی، در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی حداد در سال ۸۱ به چهار سال زندان و پنج سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده بود، که این حکم در دادگاه تجدیدنظر متوقف ماند؛ و نتیجه‌ی این دادگاه هیچ‌گاه به پدرام و دیگر متهمان پرونده (ازجمله عزت‌اله سحابی هدی صابر، حبیب‌اله پیمان، محمد ملکی، محمد بسته‌نگار، رضا رییس‌طوسی و حسین رفیعی) اعلام نشد.‌

پدرام، نویسنده و پژوهش‌گر سیاسی حامی جنبش مردمی ایران موسوم به جنبش سبز پس از بارها احضار به نهادهای امنیتی‌، 21 آبان ماه سال 90 بازداشت و به اوین منتقل شد.

…………………………………………….

دادگاه انقلاب صادر کرد،

«صدور حکم ۱۰ سال حبس برای کوکبی، دانش‌جوی فوق‌دکترا»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، امید کوکبی، فارغ‌التحصیل دانش‌گاه صنعتی شریف و دانش‌جوی فوق‌دکترای لیزر دانش‌گاه تگزاس آمریکا، با صدور حکمی از سوی دادگاه به ده سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش کلمه، این حکم پس از برگزاری دادگاه «متهمان به هم‌کاری با موساد در اسراییل» و به اتهام «ارتباط با کشور متخاصم آمریکا» صادر شده است.

روز گذشته رسانه‌های داخلی ایران اعلام کردند که جلسه ابلاغ حکم‌ 13 نفر از کسانی که به جاسوسی برای اسراییل متهم شده اند، در شعبه  ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده است.

 امید کوکبی، روز دهم بهمن ماه سال ١٣٨٩ در فرودگاه امام خمینی بازداشت شده بود.

 وی در تیرماه سال گذشته در نامه ای خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضائیه، اعلام کرده بود که در طی دوران بازجویی به دلیل فشار از سوی بازجوهایش مجبور به نوشتن اعترافات دروغین شده است.

…………………………………………….

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد:

«آغاز به کار ایمیل داخلی و رسمی مکاتبات بانکی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

رسانه‌های داخلی ایران، روز دوشنبه، 14 مه، از آغاز به کار سرویس پست الکترونیک «چاپار» به عنوان یکی از سرویس‌دهندگان رسمی جمهوری اسلامی در حوزه الکترونیک داخلی خبر داده‌اند.

به گزار فارس، در گام نخست، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارسال‌ نامه‌ای به رییس‌ بانک مرکزی استفاده از پست‌های الکترونیک عمومی با میزبانی خارجی از جمله یاهو، جی‌میل، هات‌‌میل در مراودات بانکی مشتریان را ممنوع اعلام کرد.

به نقل از سعید سالاریان، قائم‌ مقام شورای عالی اطلاع‌رسانی، از این پس پست الکترونیک «چاپار» با میزبانی در مراکز داده امن داخلی آماده سرویس‌دهی به کاربران جدید است.

مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند که این سرویس جهت بالابردن امنیت فعالیت‌های بانکی صورت گرفته و نیازمند مشخصات واقعی بازکننده حساب در این سرویس ‌پست الکترونیک نیست و درخواست کدملی و یا شماره شناس‌نامه به صورت انتخابی است.

…………………………………………….

بدون دست‌یابی به توافق،

«تعویق در تشکیل اتحادیه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس»

خبر / رادیو کوچه

اجلاس سران کشورهای شورای هم‌کاری خلیج فارس روز دوشنبه، 14 مه، بدون رسیدن به توافق برای پیوندی عمیق‌تر در زمینه‌های اقتصادی، امنیتی و نظامی، در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، به پایان رسیده است.

ناظران این اجلاس را بخشی از تلاش عربستان برای مقابله با نفوذ روز افزون ایران در بحرین و نارضایتی شیعیان این کشور تلقی کردند.

سران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس انتظار داشتند که این اجلاس منجر به پیوندی عمیق‌تر بین بحرین و عربستان سعودی شود.

عربستان سعودی بیش از یک سال پیش نیروهایش را برای سرکوب اعتراض‌ها در منامه، پایتخت بحرین به این کشور فرستاد.

پس از نشست دوساعته بین سران کشورها، شاهزاده سعود‌الفیصل، وزیر خارجه عربستان در یک کنفرانس خبری گفت که مذاکره بین این شش کشور درباره اتحاد بیش‌ترشان به تعویق افتاده است.

به گفته او این مذاکرات در ماه دسامبر در بحرین برگزار خواهد شد.

او خبر داد که رهبران شورای هم‌کاری خلیج فارس مقرر کردند تا کمیته‌ای برای بررسی بیش‌تر طرح پیوندهای عمیق‌تر کشورهای عضو تشکیل شود.

این کمیته بناست پیشنهادهای خود را تا نشست بعدی در ماه دسامبر در اختیار سران کشورهای شورای هم‌کاری خلیج فارس قرار دهند.

طرحی که شاهزاده سعودی از آن سخن می گوید برای «هماهنگی‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی بیش‌تر» بین کشورهای عضو است. آن‌ها هم‌چنین می‌خواهند که مرکز تصمیم‌گیری جدیدی در ریاض تشکیل شود.

…………………………………………….

با شیوع بیماری در استان خراسان،

«جان‌باختن دو نفر بر اثر ابتلا به تب کنگو در مشهد»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، در روزهای اخیر در بیمارستان امام رضا مشهد محیط آلوده و قرنطینه نشدن فضای بیمارستان این شهر، منجر به جان‌باختن یک انترن دانش‌گاه علوم پزشکی شده است.

به گزارش تابناک، این اتفاق به دلیل حضور بیماران مبتلا به تب کنگو در این بیمارستان و سرایت آن به پزشک جوان روی داده است. این در حالی است که پیش‌تر نیز از جان‌باختن یک تن دیگر بر اثر این بیماری خبر داده‌ بودند.

بر اساس این گزارش، شیوع تب کنگو در شهر مشهد در هفته گذشته و استمرار آن طی روزهای اخیر منجر به بروز مشکلات متعددی شده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در پی گزارش مواردی از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در ایران و جان‌باختن 2 نفر از مبتلایان، از مردم خواست از خرید دام بدون تایید دام‌پزشکی اکیدن خودداری کنند.

محمدمهدی گویا در تشریح موارد ابتلا‌ به بیماری تب کریمه کنگو در استان خراسان رضوی اظهار داشت: «تاکنون 6 مورد ابتلا به این بیماری در این استان گزارش شده است که متاسفانه 2 نفر از این افراد به دلیل شدت بیماری جان خود را از دست داده‌اند.»

وی گفت: «اولین مورد گزارش شده مربوط به یک کارگر کشتارگاه بوده است که حدود 10 روز پیش با علائم بیماری در بیمارستان امام رضا مشهد بستری شد.»

آقای گویا ادامه داد: «این بیمار قبل از مراجعه به بیمارستان امام رضا به یک کلینیک خصوصی مراجعه می‌کند که در آن‌جا نیز یک پرستار در حین تزریق سرم به بیمار، با خون وی تماس پیدا می‌کند و به بیماری مبتلا می‌شود.»

وی افزود: «این بیمار پس از مراجعه به بیمارستان امام رضا ‌ مشهد بلافاصله تحت مراقبت‌های درمانی قرار گرفت ولی به دلیل شدت بیماری، ظرف 8 ساعت پس از مراجعه فوت کرد.»

محمدمهدی گویا گفت: «‌در بیمارستان امام رضا  نیز یک نیروی خدماتی، یک پرستار و یک انترن در تماس مستقیم با بیمار بودند که از همان ابتدا تحت مراقبت‌های ویژه قرار می‌گیرند ولی متاسفانه انترن بیمارستان به دلیل شدت این بیماری جان خود را از دست می‌دهد.»

وی در ادامه با بیان این‌که تب کریمه کنگو یک عفونت ویروسی است که به شدت واگیردار است، گفت: «این بیماری از طریق تماس با حیوان آلوده و در هنگام ذبح حیوان و تماس با امعا‌ و احشا‌ حیوان آلوده در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی به انسان منتقل می‌شود.»

گویا افزود: «هم‌چنین این بیماری از طریق گزش کنه‌ای که روی بدن دام بیمار وجود دارد، قابل انتقال به انسان است و در صورت ابتلا انسان به این بیماری، دیگر افرادی که در حین مراقبت درمانی با خون و ترشحات بدن فرد بیمار در تماس باشند و نکات بهداشتی را رعایت نکرده باشند، ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.»

رییس مرکز مدیریت بیماری‌ها در تشریح علایم بیماری تب کریمه کنگو گفت: «این بیماری در ابتدا ممکن است با یک بیماری سرماخوردگی ساده اشتباه گرفته ‌شود و تب، سردرد، تهوع و استفراغ، درد بدن و علایم گوارشی از دیگر علائم ابتلای به این بیماری است.»

وی افزود: «بعد از چند روز بیمار دچار خون‌ریزی از بینی، لثه، دست‌گاه گوارشی و دست‌گاه تناسلی می‌شود و بیمار خون‌ریزی زیرپوستی پیدا می‌کند که در این موقع، وضعیت بیمار بحرانی است و حتا با انجام اقدامات درمانی، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.»

گویا در ادامه تاکید کرد دام‌های مبتلا به تب کریمه کنگو هیچ نشان و علامتی از بیماری ندارند.

…………………………………………….

در اعتراض به برخورد اداره مهاجرت نروژ،

«اقدام به خود‌کشی یک پناه‌جوی ایرانی‌ در نروژ»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 7 ‌مه، یک پناه‌جوی ایرانی‌ به نام حجت افسرده در یک کمپ پناهندگی در شهر موس کشور نروژ اقدام به خود کشی کرد اما به دلیل حضور برخی از دوستان وی این اقدام صورت نگرفت.

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه به نقل از فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی،‌ حجت افسرده پس از آن در بیمارستانی در شهر فردریکستات نروژ بستری و تحت مداوا قرار گرفت. این پناه‌جو بیش از 3 سال است در یک کمپ‌ پناهندگی در نروژ، به سر می‌برد.

حجت افسرده می‌گوید هدف او از اقدام به خود‌کشی «اعتراض به سیاست‌های غیرانسانی اداره مهاجرت و دولت نروژ‌ در برخورد به پناهندگان» بوده است.

وی گفته است دولت و اداره خارجیان نروژ در برخورد به او و دیگر پناه‌جویان بسیار بی‌توجه  بوده  و قصد داشته با «خود‌کشی» صدای پناه‌جویان فراری از ایران را به گوش مردم نروژ و همه جهان برساند.

…………………………………………….

جزییات مذاکرات منتشر نشده است،

«انجام مذاکرات ایران و آژانس پشت درهای بسته»

خبر / رادیو کوچه

پس از پایان مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز دوشنبه در وین، گفت‌وگوهای دو طرف روز سه‌شنبه، 15 مه، نیز ادامه یافته است. گزارش شده است که آژانس از ایران خواسته هم‌کاری خود را بیش‌تر کند و اجازه دهد از تاسیسات نظامی ایران هم بازدید شود.

هرمن نکائرتس، معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، ریاست تیم گفت‌وگو کننده آژانس با ایران روز دوشنبه در وین از جمهوری اسلامی خواست تا به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دست‌رسی به افراد و تاسیسات را بدهد.

هرمن نکائرتس تاکید کرد: «مسئله مهم این است که ایران اجازه دست‌رسی به مدارک، اسناد و تاسیسات و پرسنل را بدهد تا بتوان مسایل مبهم را حل کرد.»

جلسه گفت‌وگوی روز دوشنبه به مدت پنج ساعت انجام شد و در پایان حاضر نشدند در مورد نحوه مذاکره و یا توافق‌های احتمالی اظهار نظر کنند.

گفت‌وگوهای ایران و آژانس که پس از سه ماه تعویق روز دوشنبه در وین و پشت درهای بسته آغاز شد پیش از مذاکرات پیش روی گروه 1+5 با ایران که قرار است ۲۳ ماه مه در بغداد انجام شود، صورت می‌گیرد.

…………………………………………….

به اتهام نشر اکاذیب،

«شکایت مرتضوی از نماینده مجلس شورای اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

در ادامه تنش میان مجلس و دولت جمهوری اسلامی بر سر انتصاب سعید مرتضوی، به عنوان رییس صندوق تامین اجتماعی، وکیل سعید مرتضوی گفته است که وی از احمد توکلی، نماینده مجلس، به اتهام «نشر اکاذیب»  شکایت کرده است.

به گزارش ایسنا، محمد اصلانی، وکیل مدافع سعید مرتضوی، روز دوشنبه، 14 مه، با ارسال نمابری به نقل از وی اعلام کرده است که سعید مرتضوی اظهارات احمد توکلی مبنی بر  دادن «قول شرف» در زمان مطرح شدن استیضاح وزیر کار برای کناره گیری از سمت خود را رد کرده است.

طبق این گزارش، سعید مرتضوی گفته است «تنها قولی» که داده، اعلام آمادگی برای استعفا بوده است.

محمد اصلانی  به نقل از سعید مرتضوی و اشاره به اظهارات احمد توکلی مبنی بر این که «دادن قول شرف» توسط چهار دست‌گاه صوتی ضبط شده، نوشته است: «این‌جانب از طریق یکی از وکلای دادگستری شکایتی را علیه ایشان به عنوان نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی تنظیم و از مرجع قضایی خواسته‌ام که آقای توکلی نوار مورد ادعای خود را ارایه کنند.»

در این نمابر هم‌چنین به نقل از سعید مرتضوی بحث ‌دادن «قول شرف» سوژه‌ای جهت تخریب و انتقام‌گیری و هم‌چنین تدارک جنگ روانی و تبلیغاتی علیه وی ارزیابی شده است.

این در حالی است که احمد توکلی و غلامعلی حداد‌عادل، دو نماینده اصول‌گرای مجلس، گفته بودند که سعید مرتضوی به آن‌ها گفته که استعفا داده است و در نهایت امضا‌کنندگان طرح استیضاح امضای خود را پس گرفتند و استیضاح انجام نشد.

اما درپی انتشار این خبر‌ گزارش‌هایی از مخالفت محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، با کناره‌گیری سعید مرتضوی مطرح شد. در  این گزارش‌ها به نقل از محمود احمدی‌نژاد گفته شده  که رییس جدید صندوق تامین اجتماعی قولی نداده است.

علت مخالفت نمایندگان با ریاست سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، به دلیل متهم ردیف اول بودن وی در پرونده وقایع بازداشت‌گاه کهریزک در سال 1388 عنوان شده است.

لازم به اشاره است سال 1388 دست‌کم چهار تن در کهریزک کشته شدند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,