Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
بیست‌وهفتم اردی‌بهشت- شانزدهم مه

«تقویم تاریخ بیست‌وهفتم اردی‌بهشت»

2012 May 16

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز معلم در مالزی- به پیشنهاد یونسکو پنجم اکتبر هر سال به عنوان «روز جهانی معلم» نام‌گذاری شده اما در کشور مالزی 16 مه به بهانه قدردانی از معلم‌ها گرامی داشته می‌شود.

1868 میلادی- محاکمه پارلمانی «اندرو جانسون» رییس جمهوری وقت آمریکا انجام اما تبرئه شد. وی متهم شده بود که در اجرای قوانین مصوب کنگره تعلل می‌کند. در محاکمه پارلمانی آمریکا مجلس نمایندگان پرونده متهم را تا صدور کیفرخواست دنبال می‌کند و پس از این مرحله، سنای آمریکا، متهم را محاکمه می‌کند. درجریان محاکمه، سناتورها نقش اعضای هیت منصفه را برعهده دارند که پس از محاکمه، به متهم رای می‌دهند.

1920 میلادی- «ژان دارک» (Joan of Arc) که قرن‌ها قبل توسط کلیسای کاتولیک به جرم ارتداد در آتش سوزانده شده بود، توسط پاپ ژان پل اول تبرئه شده و لقب «قدیس» به وی داده شد. او با نام دوشیزه‌ی اورلئان نیز شناخته و از او به عنوان «قهرمان» ملی فرانسه یاد می‌شود.

وی در جنگ صدساله بر ضد انگلستان، رهبری فرانسوی‌ها را برعهده داشت. در نزدیکی شهر «کنپی ینی»، به خاطر خیانت شهردار این شهر اسیر و به انگلیسی‌ها فروخته شد. ژان دارک در یک دادگاه کلیسایی به جرم ضدیت با قوانین کلیسا، محکوم و در میدان شهر روآن سوزانده شد.

1966 میلادی- «جنت جکسون» (Janet Jackson) خواننده، ترانه‌سرا و بازی‌گر آمریکایی نیز در 16 مه به دنیا آمد. او خواهر خواننده معروف «مایکل جکسون» است.

جنت در کودکی و با مشاهده‌ی فعالیت‌های برادرانش در گروه «جکسون فایو»، به موسیقی علاقه‌مند شده و به این عرصه راه یافت. پس از ساختن سومین آلبومش با نام «کنترل» (Control) در سال 1986 به شهرت زیادی دست یافت.

1977 میلادی- «مودیبو کیتا» (Modibo Keita) پدر استقلال کشور آفریقایی مالی در زندان شهر باماکو (Bamako)، پایتخت این کشور درگذشت. وی مسلمان بود، ابتدا به آموزگاری پرداخت و سپس به مبارزه سیاسی روی آورد.

از سال 1953 تا 1956 به سمت مشاور اتحاد فرانسه منصوب شد. در سال 1956 میلادی کیتا به عنوان نماینده در مجلس مالی انتخاب شد. در سال 1958 او به ریاست مجمع موسسان مالی رسید و پس از انتخابات ماه مارس سال 1959 میلادی رییس مجلس مالی شد.

کیتا پس از جدا شدن کشور مالی از سنگال رییس جمهوری مالی شد. در سال 1964 وی بار دیگر به مقام ریاست جمهوری مالی رسید. در نوامبر سال 1968 حکومت وی توسط یک کودتای نظامی به رهبری موسی ترائوره سرنگون شد. گفته می‌شود موسی ترائوره دستور داد تا مودیبو کیتا زندانی شود.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1951 میلادی‌- «امانوئل تود» (Emmanuel Todd) نویسنده، جامعه‌شناس و جمعیت‌شناس فرانسوی زاده شد. از انستیتوی دولتی «مطالعات سیاسی پاریس» فوق لیسانس گرفت. وی دکترای تاریخ خود را از دانش‌گاه «کمبریج» اخذ کرد. از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۴ ناقد ادبی روزنامه فرانسوی «لوموند» بود و از آن پس به‌عنوان پژوهش‌گر در مرکز ملی «جمعیت‌شناسی» فرانسه مشغول است.

1966 میلادی- با انتشار اطلاعیه‌ای از سوی حزب کمونیست چین، انقلاب فرهنگی این کشور آغاز شد که «مائو» رهبر وقت چین آن ‌را برای دو سال پیش‌بینی کرده بود.

1975 میلادی- «جونکو تابی» (Junko Tabei) اهل ژاپن و نخستین زن کوه‌نوردی بود که خود را در چنین روزی به قله «اورست» در کشور نپال رساند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

جام جم

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,