Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
آقای خوشبختی

«هدف چیست»

2012 May 16

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

خوشبختی هستم. آقای خوشبختی و امروز با سومین برنامه از مجموعه برنامه‌های «موفقیت» در خدمت شما اهالی نازنین رادیو کوچه هستم. امیدوارم با شنیدن این برنامه‌ها احساس زیبایی داشته باشید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در برنامه قبل به تعریف موفقیت پرداختم و گفتم که: «موفقیت یعنی گام نهادن در راه رسیدن به اهداف با ارزش زندگی در چهارچوب زمانی مشخص» و از اهمیت حرکت کردن در مسیر صحبت کردم. به قول آقای توماس ادیسون: موفقیت، یک درصد نبوغ و 99 درصد عرق ریختن است. سپس، قدم به قدم شروع به تحلیل این تعریف کردم و «گام نهادن در راه رسیدن» را توضیح دادم. در این برنامه به یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین موضوعات علم موفقیت یعنی «هدف» می‌پردازم تا توضیحات عبارت «گام نهادن در راه رسیدن به هدف» کامل بشود.

دوستان من. راجع به هدف چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید هدف چیست؟ آیا می‌دانید «هدف داشتن» چقدر مهم است؟ آیا می‌دانید یک هدف چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ اصلن هدف باید کمی باشد یا کیفی؟ باید بزرگ باشد یا کوچک؟ چطور می‌توانیم هدفی را انتخاب کنیم؟ مرحله بعد از انتخاب هدف چیست؟ …و بسیاری سوالات دیگر.

شاید در ابتدا طرح تعداد زیادی سوال به این شکل نگران کننده و ناامید کننده به نظر برسد. اما اصلن جای نگرانی نیست چون خواهید دید که با آرامش و طی یک فرآیند لذت‌بخش یاد‌گیری به تک تک سوالات می‌پردازم.

هدف چیست و چرا هدف داشتن مهم است؟

در اولین برنامه‌ی موفقیت، یعنی برنامه «چرا موفقیت مهم است» گفتم که موفقیت مهم است چون راهی ‌است مطمئن برای رسیدن به آرزوها و خواسته‌ها. آرزوها و خواسته‌های خوب و ارزش‌مندی که بیش‌تر آن‌ها در اثر دیدن و مقایسه کردن با دیگران ایجاد می‌شود. یادتان هست؟

 ز دست دیده و دل هر دو فریاد           هر آن‌چه دیده بیند دل کند یاد

دوستان موفق من. هدف، همان خواسته و آرزویی ‌است که می‌خواهید به آن برسید. هدف، همان خواسته و آرزویی‌ است که با گام نهادن در راه موفقیت می‌خواهید به آن برسید. هدف وضعیتی است که می‌خواهید در آینده داشته باشید. هدف یعنی رسیدن به آن‌چه باید باشید. هدف یعنی رسیدن به آن‌چه می‌توانید باشید. هدف همان تصاویر خوبی ‌است که در ذهن، از خود و زندگی خود برای آینده ساخته‌اید. می‌توانیم بگوییم که هدف آخرین نتیجه یا دست‌آوردی ‌است که در اثر تلاش هدف‌مند انسان به دست می‌آید. رسیدن به هدف یعنی واقعیت بخشیدن به رویاها.

داشتن هدف مهم است چون بدون هدف، حرکت معنایی ندارد. اگر هدف نداشته باشید به هیچ وجه نباید حرکت کنید. اصلن چرا باید بدون هدف حرکت کنید؟ حرکت انسان برای انجام کاری مشخص و رسیدن به هدفی معلوم است. اگر بدون هدف اقدامی انجام دهید، فقط وقت و انرژی و منابع را بیهوده هدر می‌دهید. کاری که از پیش نمی‌برید هیچ، ایجاد زیان و اختلال و زحمت نیز می‌کنید. آیا داستان گربه کتاب «آلیس در سرزمین عجایب» را که در برنامه قبل برای‌تان گفتم به خاطر دارید؟ وقتی هدف ندارید، در چه راهی قدم خواهید گذاشت؟ مگر فرقی هم می‌کند که در چه راهی قدم بگذارید؟ اگر هدف نداشته باشید تمام عمرتان را صرف رویا‌پرداز‌ی‌های بیهوده خواهید کرد. پس، بدون هدف هیچ کاری انجام ندهید و هیچ اقدامی نکنید و قدم از قدم برندارید. یادتان باشد که اهداف ابزاری هستند که شما از طریق آن‌ها بر روی زندگی تمرکز می‌کنید و الهام‌بخش شما برای انجام کار‌ها هستند. پس داشتن اهداف روشن و از پیش تعیین شده برای پیش‌رفت و موفقیت ضروری است.

آیا می‌دانید یک هدف چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ اصلن هدف باید کمی باشد یا کیفی؟ بزرگ باشد یا کوچک؟ برای پاسخ به این سوالات به سراغ معرفی یکی از جدیدترین و به‌ترین شیوه‌های انتخاب هدف می‌رویم یعنی «هدف هوش‌مند»

بر اساس شیوه هدف هوش‌مند، هر هدفی که انتخاب می‌کنید بایستی پنج ویژگی داشته باشد:

ویژگی اول: هدف انتخابی شما بایستی واضح و مشخص باشد.

ویژگی دوم: هدف انتخابی شما بایستی قابل اندازه‌گیری باشد.

ویژگی سوم: هدف انتخابی شما بایستی دست یافتنی و در دست‌رس باشد.

ویژگی چهارم: هدف انتخابی شما بایستی واقع‌بینانه و منطقی باشد.

ویژگی پنجم: هدف انتخابی شما بایستی مبتنی بر زمان (دارای زمان‌بندی) و ملموس باشد.

دوستان. اگر برای انتخاب هدف به این پنج نکته کلیدی دقت کنید و هدف‌تان حتمن این ویژگی‌ها را داشته باشد، می‌توانید اطمینان داشته باشید که هدف درستی را انتخاب کرده‌اید. البته این موارد نیاز به توضیح دارد که بدانید چه هستند و چگونه از آن‌ها استفاده کنید.

لطفن برای آگاهی کامل از شیوه «هدف هوش‌مند» در برنامه بعدی با من هم‌راه باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۲ Comments


  1. ناصر کلانتری
    1

    خوشم آمد عالی بود


  2. sediqa
    2

    kheyli khob va mofid mamnon