Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای شانزدهم مه ۲۰۱۲»

2012 May 15

لیگ قهرمانان آسیا،

«صعود پرسپولیس و سرگروهی سپاهان در آسیا»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

در روز آخر مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، روز سه‌شنبه، 15 مه، سپاهان با برد 2 بر یک مقابل الاهلی عربستان به‌عنوان تیم اول گروه C به مرحله یک‌هشتم نهایی راه یافته است.

سپاهان روز گذشته در حالی در فولادشهر اصفهان میزبان الاهلی بودکه هر دو تیم با 10 امتیاز از 5 بازی قبلی صعودشان را از این گروه قطعی کرده بودند و بازی روز سه‌شنبه، تنها از نظر تعیین سرگروه برای دو تیم مهم بود.

قهرمان سه دوره اخیر لیگ برتر ایران با این یپروزی 13 امتیازی شد و به‌عنوان تیم اول گروه به یک‌هشتم نهایی رسید.

در دیگر دیدار این گروه نیز النصر دوبی دو بر یک برابر لخویا به برتری دست یافت اما هر دو تیم پیش از این از گردونه رقابت‌ها حذف شده بودند.

در گروه D پرسپولیس که در زمین الشباب امارات مقابل این تیم قرار گرفته بود، میزبان خود را سه بر یک شکست داد و با 11 امتیاز به عنوان تیم دوم این گروه به دور بعد صعود کرد.

در دیگر بازی این گروه الهلال میزبان الغرافه قطر بود که این دیدار نیز با نتیجه دو بر یک به سود تیم عربستانی به پایان رسید و الهلال با 12 امتیاز به عنوان صدرنشین به دور بعد صعود کرده است.

آخرین تیم ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان، استقلال، روز چهارشنبه، 16 مه، با نسف قارشی ازبکستان بازی می‌کند و برای صعود حتمی به مرحله یک‌هشتم نهایی به یک مساوی نیاز دارد.

…………………………………..

غلامعلی حداد عادل:

«مرتضوی استعفای خود را مشروط به موافقت رییس جمهوری نکرد»

خبر / رادیو کوچه

غلامعلی حداد‌عادل رییس کمیسون فرهنگی مجلس هشتم روز سه‌شنبه، 15 مه، اظهار داشت که سعید مرتضوی به وی قول داده که از سمت مدیرعاملی سازمان تامین اجتماعی استعفا کند و این اقدام را مشروط به موافقت وزیر کار و رییس جمهوری نکرده است.

آقای حداد عادل در واکنش به اظهارات آقای مرتضوی که گفته بود «قول شرف» نداده است که از سمت خود استعفا می‌دهد، اظهار داشت: «بدیهی است که هر قولی قول شرف است، چه کلمه شرف به دنبال قول بیاید و چه نیاید.»

سعید مرتضوی تصریح کرده بود که بر خلاف سخنان چندی پیش احمد توکلی نماینده تهران در مجلس، هرگز نگفته است «قول شرف» می‌دهد که از ریاست مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی استعفا بدهد.

احمد توکلی نماینده مجلس نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که سعید مرتضوی در گفت‌وگو با غلامعلی حداد‌عادل متن استعفای خود از سازمان تامین اجتماعی را نوشته و گفته قول شرف می‌دهد که دیگر به این سازمان برنگردد.

غلامعلی حداد عادل با تایید اظهارات آقای توکلی گفته است: «آقای مرتضوی با قبول استدلال‌های این‌جانب… قول دادند که به هر صورت استعفا کنند و در همان جلسه که آقای زاکانی [از نمایندگان تهران] هم در آن حضور داشتند، متن استعفای خود را نوشتند و به رؤیت بنده و آقای زاکانی رساندند.»

آقای توکلی در واکنش به تکذیب اخیر سعید مرتضوی، گفته است که از رسیدگی قضایی به شکایت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی استقبال می‌کند.

وی افزوده است: «وقتی در استیضاحی که انجام خواهیم داد اسناد علیه او را افشا کردیم، معلوم خواهد شد چه کسی دروغ‌گو است.»

در پی انتصاب آقای مرتضوی به سمت مدیر عاملی سازمان تامین اجتماعی در اواخر سال گذشته شمسی، در فروردین ماه سال جاری، گروهی از نمایندگان معترض به این انتصاب طرحی را برای استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی امضا کردند.

…………………………………..

یارانه‌های نقدی از میزان اعلامی دولت کم‌تر است،

«تصویب نحوه پرداخت یارانه نقدی توسط مجلس»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 16 مه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نحوه هزینه کردن درآمدهای ناشی از حذف یارانه‌ها در سال جاری خورشیدی را تعیین کرده‌اند و یک نماینده مجلس خواستار تسریع در تصویب لایحه بودجه شده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی شام‌گاه گذشته که به ادامه بررسی جزییات لایحه بودجه سال ۱۳۹۱ خورشیدی اختصاص داشت، چگونگی اختصاص درآمدهای حاصله از اجرای مرحله دوم اجرای قانون هدف‌مندی یارانه ها را مشخص کردند.

پیش از این، مجلس عایدی حاصل از اجرای این مرحله از قانون هدف‌مندی یارانه را، که شامل حذف بخش دیگری از یارانه‌ها و افزایش بهای اقلام یارانه‌ای است، به مبلغ 66 هزار میلیارد تومان تصویب کرده بود.

به گزارش خانه ملت، براساس مصوبه شام‌گاه گذشته مجلس، از عواید حاصل از اجرای مرحله دوم حذف یارانه‌ها، تا مبلغ، 48 هزار میلیارد تومان به منظور پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی به خانوارها در «اجرای ماده ۷ قانون هدف‌مندی یارانه‌ها و یارانه‌های نقدی» اختصاص می یابد.

ماده ۷ قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها به دولت اجازه می‌دهد حداکثر تا 50 درصد از وجوه حاصل از حذف یارانه‌ها را برای مصارف مشخص شده در این بند هزینه کند که از جمله شامل «پرداخت نقدی و غیرنقدی با لحاظ کردن میزان درآمد خانوار نسبت به کلیه خانوارهای کشور»، اجرای نظام جامع تامین اجتماعی، کمک به تامین هزینه مسکن، بهبود پای‌گاه‌های اطلاع‌رسانی و بهبود خدمات اجتماعی است.

مبلع ده هزار میلیارد تومان از عایدی حاصله از اجرای این مرحله نیز برای اجرای مواد 6 و 8 قانون هدف‌مندی یارانه‌ها در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

ماده ۶ قانون هدف‌مندی یارانه‌ها به اجرای سیاست‌های تشویقی دولت برای ایجاد و گستردش واحدهای تولید نان صنعتی و هم‌چنین کمک به جبران خسارت واحدهای تولید آرد و نان ارتباط دارد که در اثر حذف یارانه‌های نان ادامه فعالیت آن‌ها با دشواری مواجه می‌شود و ماده 8 این قانون هم مقرر می‌کند که دولت 30 درصد از عواید ناشی از حذف یارانه‌ها را برای کمک بلاعوض و یا پرداخت یارانه به بهینه‌سازی مصرف انرژی و الگوی مصرف اختصاص دهد.

در جلسه شام‌گاه گذشته، مجلس به دولت اجازه داده شد تا شش هزار میلیارد تومان از عواید مرحله دوم حذف یارانه ها را به «منظور اجرای بند ب ماده 34 قانون برنامه پنج‌ساله پنجم» به کار گیرد که در آن به دولت اجازه داده شده است 10 درصد کل وجوه حاصل از اجرای قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها را به اعتبارات مربوط به بهبود نحوه دست‌رسی عموم به خدمات بهداشتی اختصاص دهد.

در بخش دیگری از مصوبه شام‌گاه گذشته مجلس، دولت ملزم شده است تا مبلغ دوهزار میلیارد تومان از عواید ناشی از حذف یارانه‌ها در سال جاری را نیز در اختیار صندوق بیمه بی‌کاری و حمایت از متقاضیان کار قرار دهد.

نمایندگان مجلس در مصوبه خود تاکید داشته‌اند که «دولت مجاز به جابه‌جایی اعتبارات موضوع این بند نمی‌باشد» و موظف است عواید به دست آمده را به همان شکل که مجلس تصویب کرده است، هزینه کند.

به گزارش خانه ملت، مجلس منابع مختلف کسب 66 هزار میلیارد تومان عایدی حاصل از مرحله دوم حذف یارانه‌ها را نیز پیش‌تر تعیین کرده است که شامل تا مبلغ 56 هزار میلیارد تومان از محل «اصلاح قیمت‌ها» در ماده اول قانون هدف‌مندی یارانه‌هاست که حذف تدریجی یارانه انواع حامل‌های انرژی مانند بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع و سایر مشتقات نفت را به نحوی پیش‌بینی کرده است که قیمت داخلی آن‌ها تا پایان برنامه پنجم، پایین‌تر از ۹۵ درصد بهای بین‌المللی این مواد نباشد.

براساس مصوبه مجلس، انتظار می‌رود دولت تا مبلغ ده هزار میلیارد تومان نیز از حذف یارانه‌های نان، برق و سایر کالاهای مندرج در قانون بودجه کسب کند.

در حالی‌که مجلس میزان عایدی حاصل از حذف بخش دیگری از یارانه‌ها در سال جاری و سهم بخش‌های مختلف از آن را تصویب کرده است، ابهام‌هایی در مورد افراد واجد شرایط دریافت کمک‌های نقدی و غیرنقدی در سال جاری بروز کرده است.

به گزارش ایلنا، مصوبه روز گذشته مجلس به معنی آن است که برای هر ایرانی مبلغ 55 هزار و یک‌صد تومان یارانه نقدی در نظر گرفته شده است در حالی‌که هدف دولت پرداخت 58 هزار تومان در ماه بود که البته به کسب عایدی بیش‌تری نیاز داشت. در عین حال، این احتمال هم وجود دارد که با حذف تعدادی از خانوارهای «پر درآمد» از فهرست دریافت‌کنندگان کمک نقدی، سهم افراد باقی مانده افزایش یابد.

در خبری دیگر در مورد بودجه، در جلسه علنی روز چهارشنبه، احمد توکلی، نماینده تهران، با استناد به اصل 52 قانون اساسی، اخطار داد که بودجه سال جاری باید تا پایان اردی‌بهشت ماه به دولت ابلاغ شود و با تاکید بر این‌که بر اساس مصوبه مجلس، دولت تنها برای دو ماه اول سال پول در اختیار دارد، از نمایندگان خواست تا از طرح پیشنهادهای غیر‌ضروری اجتناب کنند که با حمایت رییس مجلس مواجه شد.

سال گذشته هم دولت محمود احمدی‌نژاد، مانند بسیاری دیگر از سال‌ها قبل، لایحه بودجه را چند ماه پس از انقضای مهلت مقرر در آیین نامه داخلی مجلس تحویل مجلس داد که در نتیجه، تصویب آن برای آغاز سال مالی جاری امکان‌پذیر نشده و دولت با استفاده از مصوبه دو دوازدهم مجلس، که معمولن تنها در موارد اضطراری مورد پیدا می‌کند، هزینه‌های خود را تامین کرده است.

…………………………………..

به دلیل فروش قطعات هواپیما به ایران،

«محکومیت شهروند هلندی به دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران»

خبر / رادیو کوچه

دادگاهی در نیوجرسی آمریکا اولریخ دیویس، یک شهروند هلندی را به خاطر شکستن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و فروش قطعات یدکی بویینگ 737 و هواپیمای ترابری سی 130 به ایران مجرم شناخته است.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، آقای دیویس 50 ساله به تحمل شش ماه حبس و پرداخت 2000 دلار جریمه محکوم شده است.

ایران به خاطر تحریم‌های آمریکا، از خرید هواپیماهای جدید مسافربری و قطعات آن‌ها محروم است.

تحریمی که با توجه به فرسوده‌شدن ناوگان هوایی مسافربری ایران و کشته شدن صدها ایرانی در سوانح هوایی طی سال‌های گذشته، همواره مورد مناقشه بوده است.

…………………………………..

در سن 83 سالگی روی داد،

«درگذشت فوئنتس، نویسنده برجسته آمریکای لاتین»

خبر / رادیو کوچه

کارلوس فوئنتس، نویسنده برجسته و نام‌آشنای آمریکای لاتین و خالق آثاری چون «آئورا» و «پوست انداختن»، روز سه‌شنبه، 15 مه و در سن 83 سالگی درگذشته است.

این نویسنده مکزیکی در طول شش دهه فعالیت هنری خود بیش از 60 اثر شامل رمان، داستان کوتاه، یادداشت، فیلم‌نامه و نمایش‌نامه، منتشر و چندین جایزه ادبی معتبر جهانی از جمله جایزه سروانتس را از آن خود کرد.

وی به نسل نویسندگانی تعلق داشت که توانستند توجه مردم جهان را به ادبیات آمریکای لاتین جلب کنند، نسلی که نویسندگانی چون گابریل گارسیا مارکز کلمبیایی و ماریو بارگاس یوسا از پرو از نمایندگان آن هستند.

نخستین مجموعه داستان‌های کوتاه فوئنتس سال ۱۹۵۴ منتشر شد و سال ۱۹۵۸ نیز وی نخستین رمان خود با عنوان «جایی که هوا صاف است» را منتشر کرد.

از دیگر آثار وی که به زبان فارسی نیز منتشر شده است می‌توان به «پوست انداختن»، «مرگ آرتمیو کروس»، «آسوده‌خاطر»، «آب سوخته»، «سَر هیدرا» و «آئورا» اشاره کرد.

…………………………………..

کشته و زخمی شدن 3 نفر در درگیری،

«ناآرامی در شهر راسک استان سیستان و بلوچستان»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 16 مه، بر اساس برخی گزارش‌ها از استان سیستان و بلوچستان ایران، یک نفر در جریان تیراندازی پلیس به عده‌ای از مردم معترض در شهر راسک مرکز شهرستان سرباز از کشته شده است.

به گزارش سایت سنی‌آنلاین، این حادثه در روز 14 مه رخ داده و در جریان آن، دو نفر از معترضان نیز بر اثر تیراندازی نیروی انتظامی زخمی شده‌اند.

درگیری اخیر در راسک پس از آن صورت گرفته که عده‌ای از مردم شهر در اعتراض به دستگیری مولوی عبدالغفار نقشبندی، فرزند مولوی فتحی محمد نقشبندی، امام جمعه سنی این شهر، دست به تجمع اعتراض‌آمیز زدند.

بر اساس این گزارش مولوی عبدالغفار نقشبندی، در بازگشت از سفری که برای پی‌گیری دستگیری پدر خود به زاهدان داشته، در ورودی شهر راسک و در محل ایست بازرسی نیروی انتظامی بازداشت شده است.

پدر وی امام جمعه راسک، حدود سه هفته پیش به هم‌راه مولوی عبداله امام جمعه پارود در شهرستان سرباز و 13 نفر دیگر زندانی شده‌اند.

منابع نزدیک به اهل سنت سیستان و بلوچستان گزارش می‌کنند که دست‌گاه‌های امنیتی، امامان جمعه راسک و پارود و دیگر کسانی که به هم‌راه آن‌ها دستگیر شده‌اند را به دست داشتن در ترور مولوی مصطفی جنگی زهی یکی از رهبران سنی منطقه متهم کرده‌اند.

آقای جنگی زهی، فرمانده یکی از پای‌گاه‌های بسیج عشایری منطقه و از هواداران آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بود که در دی ماه گذشته هدف سو‌قصد قرار گرفت و کشته شد.

به گزارش رسانه‌های منسوب به حامیان نظام جمهوری اسلامی، مولوی جنگی زهی پیش از ترور شدن از سوی گروه جنداله تهدید به قتل شده و یک بار نیز هدف سو‌قصد ناموفق این گروه قرار گرفته بود.

منابع استانی می‌گویند فرد کشته شده در جریان تیراندازی روز دوشنبه پلیس به معترضان در شهر راسک، جان‌محمد دهقانی نام دارد و مراسم تشییع جنازه او روز سه‌شنبه در این شهر برگزار شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,