Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
بیست‌وهشتم اردی‌بهشت- هفدهم مه

«تقویم تاریخ بیست‌وهشتم اردی‌بهشت»

2012 May 17

رادیو کوچه

روز بزرگ‌داشت خیام- چنین روزی در ایران به‌عنوان روز بزرگ‌داشت «ابوالفتح عمر‌بن ابراهیم خیام نیشابوری»، فیلسوف، ریاضی‏دان، منجم، پزشک، شاعر و نویسنده بزرگ ایران، نام‌گذاری شده است. شهرت خیام در دوران زندگی او بیش‌تر در حکمت، طب، نجوم و ریاضیات بود، لیکن امروز او را در جهان بیش‌تر به سبب رباعیات فلسفی لطیف‌اش می‏شناسند. این رباعی‏ها بسیار ساده و دور از تصنع و تکلف‏اند و با این حال مقرون به کمال فصاحت و بلاغت و شامل معانی عالی در الفاظ موجز و استوار است. خیام در ریاضیات چند اثر معروف دارد که کتاب «جبر و مقابله» از همه مشهورتر است. هم‌چنین او مامور اصلاح تقویم ایرانی شد و نیز رصدخانه‏ای را تاسیس کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1365 خورشیدی- در سال‌های جنگ ایران و عراق پس از عملیات والفجر 8 و 9 در حالی که نبرد فکه ادامه داشت، در چنین روزی، ارتش عراق به شهر مهران در استان ایلام حمله کرد و این شهر را به تصرف خود درآورد. این شهر در تیر ماه همان سال طی عملیات کربلای 1 دوباره آزاد شد.

پیش‌تر نیز نیروهای عراق شهر مهران را تصرف کرده بودند که پس از فتح خرمشهر، از این شهر عقب نشستند و در مرداد 1362 با اجرای نبرد والفجر 3، مهران آزاد شده بود.

1389 خورشیدی- «علی وکیلی‌راد» یکی از عاملان ترور «شاپور بختیار» (آخرین نخست وزیر ایران پیش از انقلاب اسلامی) پس از 19 سال از فرانسه به ایران بازگشت. آقای وکیلی‌راد در سال 1370 خورشیدی در فرانسه به حبس ابد محکوم و در سال 1388 پس از گذراندن هجده سال حبس، مشمول تقاضای عفو شده بود.

حکم اخراج او از فرانسه از سوی دادگاهی در این کشور چند روز پس از آزادی «کلوتیلد ریس» (Clotilde Reiss) زندانی فرانسوی در ایران صادر شده و علی وکیلی‌راد چنین روزی به تهران بازگشت. برخی رسانه‌ها اعلام کردند که آزادی این دو از توافق پشت پرده میان تهران و پاریس حکایت داشته است اما مقام‌های ایران هرگونه توافق در زمینه آزادی شهروندان خود را تکذیب کردند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1749 میلادی- «ادوارد جنر» پزشک انگلیسی و کاشف واکسن بیماری آبله متولد شد.  یک پزشک انگلیسی بود که کاربرد واقعی واکسیناسیون را کشف کرد. او را هم‌چنین پدر ایمنی شناسی می‌دانند و گفته می‌شود کار او بیش از هر کس دیگری جان انسان‌ها را نجات داده است.

1814 میلادی- سال‌روز تصویب قانون اساسی در نروژ است که این سرآغاز استقلال نروژ از دانمارک بود. روز 17 می را مردم نروژ به عنوان «روز ملی» خود جشن می‌گیرند.

1987 میلادی- یک جت نیروی هوایی عراق در آب‌های خلیج فارس اشتباهن به جای ناو ایرانی، کشتی جنگی آمریکایی «استارک» (Stark) را هدف موشک قرار داد که ضمن این حمله به ناو آمریکایی آسیب رسید و 37 تن از افراد آن کشته و 21 تن دیگر مجروح شدند. پس از آن دولت عراق از آمریکا عذرخواهی کرد و غرامت پرداخت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,