Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
برخی متخصصان به شورای امنیت سازمان ملل:

«ایران هم‌چنان به سوریه سلاح ارسال می‌کند»

2012 May 17

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، جمعی از متخصصان به شورای امنیت سازمان ملل گزارش داده‌اند که با وجود تحریم‌های تسلیحاتی علیه دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، ایران به ارسال اسلحه و مهمات به این کشور ادامه می‌دهد.

به گزارش رویترز، بر اساس این گزارش‌ها، سوریه هم‌چنان مقصد اصلی ارسال اسلحه از ایران است.

گروه کارشناسان تهیه کننده این گزارش می‌گویند در یک سال گذشته شخصن از سه محموله اسلحه توفقیف شده از مبدا‌ ایران بازرسی کرده‌اند. سه محموله‌ای که مقصد دو تا از آن‌ها سوریه بوده است.

کارشناسان تهیه‌کننده این گزارش به شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده‌اند ایران با وجود تحریم‌های هسته‌ای، هم‌چنان در صدد تهیه قطعات و تجهیزات لازم برای غنی‌سازی اورانیوم و ادامه برنامه‌های هسته‌ای خود است.

در پیش‌نویس این گزارش محرمانه هم‌چنین به نقش شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی در انتقال محموله‌های سلاح اشاره شده است.

در حالی که شرکت کشتیرانی ایران به‌طور مستقیم شامل تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد نشده اما چند شرکت وابسته به آن اکنون با تحریم مستقیم آمریکا و سازمان ملل متحد روبه‌رو هستند و تهیه‌کنندگان این گزارش به اعضای شورای امنیت توصیه کرده‌اند که در مورد شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی هم «هوشیار» باشند.

این در حالی است که ایران برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آمیز می‌داند و گزارش‌هایی این چنین را بازتابی از تلاش‌های غرب برای وارد کردن فشار بر این کشور ارزیابی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

«تاکید آمریکا بر ادامه فشار بر ایران»

«تصویب تحریم‌های تازه علیه دولت ایران و سوریه»

«محکومیت شهروند هلندی به دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,