Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
پس از ماه‌ها كشمكش،

«لزوم تعجیل ‌در توقف ماجراجویى‌هاى هسته‌اى»

2012 May 17

پویش راهسبز دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور/ پرسا

پس از ماه‌ها کشمکش و در پى شدت یافتن تحریم‌هاى بین‌المللى و عیان شدن تاثیرات مخرب آن‌ها بر زندگى مردم، سرانجام حکومت ایران به میز مذاکرات بازگشته و نشانه‌هایى دال بر احتمال توقف ماجراجویى‌هاى هسته اى حاکمیت دیده  می‌شود. در این میان انزواى اقتصادى روزافزون ناشى از تحریم‌ها نه تنها فرصت رشد و شکوفایى را از کشور سلب نموده، بلکه تورم و بی‌کارى را به مرحله‌ای غیرقابل تحمل براى مردم ایران رسانده است. با وجود تکذیب‌هاى مکرر رهبرى جمهورى اسلامى، وخامت اوضاع به حدى است  که حتا کارگزاران حکومتى نیز علنن نسبت به عواقب ادامه رفتارهاى مقابله‌جویانه ابراز نگرانى مى‌کنند.

با وجود آغاز مذاکرات، نگرانى از جدى نبودن حکومت ایران براى توقف ماجراجویى‌هاى هسته‌اى هم‌چنان باقى است. عمل‌کرد گذشته جمهورى اسلامى، جدیت حاکمیت براى یافتن راه‌حل مسالمت‌آمیز را تردید‌برانگیز می‌سازد. حکومت ایران بارها از فرایند  مذاکرات‌ براى کسب زمان جهت رفع مشکلات فنى‌اش استفاده کرده، و پیشنهادات جدى قدرت‌های جهانی را بى‌پاسخ گذاشته است. نمونه‌ای از این قبیل رفتارهای غیرمسوولانه ‌در سال ٢٠٠٣ اخیرن توسط مسوول وقت مذاکرات بازگو شده است. این در حالی است که به باور بسیاری از صاحب‌نظران، مذاکرات فعلی آخرین فرصت‌ پرهیز از درگیری‌های نظامی است و کم‌ترین اثر مخرب شکست این دور از مذاکرات تشدید تحریم‌ها و تعمیق تاثیرات آن بر وخامت معیشت ایرانیان خواهد بود. لازم به یادآوری  است که در صورت موفقیت ماجراجویی‌های هسته‌ای، سرنوشتی بهتر از کره‌شمالی برای کشورمان متصور نیست.

مسوول اصلی تمام هزینه‌های ماجراجویی‌ هسته‌ای شخص رهبر جمهوری اسلامی است. سیدعلی‌خامنه‌ای با تصوری مالیخولیایى از جای‌گاه جهانی خود، در راه تعقیب اهداف برترى جویانه‌اش،‌ نتایج اسفناکی برای مردم ایران به ثمر آورده‌است. ‌وی در ۲۷ مرداد سال ۸۹ ادعا کرده بود که اگر «یک طرف مثل ابرقدرت‌ها بخواهد تهدید بکند و فشارى بیاورد و تحریمى بکند و یک دست آهنى را نشان بدهد و از آن طرف هم بگوید خیلى خوب، بنشینیم پشت میز مذاکره! این مذاکره، مذاکره نیست. این‌جور مذاکرهاى را ما با هیچ‌کس نمی‌کنیم». اینک پس از تحمل دو سال هزینه‌های ناشی از این ماجراجویی‌ها، جمهوری‌اسلامی در موقعیت ضعف ناشی از تشدید فشارهای اقتصادی و سیاسی، وارد مذاکرات شده است. در طی این مدت هرگونه بحث در مورد عواقب ماجراجویی‌های هسته‌ای در فضای رسانه‌ای داخل کشور با شدیدترین برخوردهای امنیتی روبه‌رو می‌گشت‌ و این روند هنوز هم ادامه دارد.

پرسا با پافشاری بر لزوم پایان بی‌درنگ ماجراجویی‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، بر حق مردم ایران برای تعیین سرنوشت خود تاکید می‌کند. تا زمانی‌که مردم ایران در تعیین سیاست‌های کلیدی نامحرم باشند و امکان نقد آزادانه تصمیمات سرنوشت‌ساز مهیا نباشد، حاکمیت ملی محقق نخواهد شد. بهای گزاف ماجراجویی‌های هسته‌ای رهبران جمهوری‌اسلامی نمونه‌ای است از هزینه‌های فراوانی که حاکمیت اقتدارگرا بر مردم تحمیل‌ می‌کند. تا زمانی‌که مردم‌سالاری جای‌گزین حاکمیت انحصاری نگردد، ایرانیان ناچار به تحمل دشواری‌های روزافزون خواهند بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,