Saturday, 18 July 2015
23 September 2021

«تلاش بی‌وقفه یک دختر ایرانی مسلمان‌تبار برای کسب تابعیت اسراییل»

2012 May 17

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

حیفا نایف‌زیدانی

منبع: العربیه‌ فارسی

بیش از یک دهه است که یک دختر ایرانی که در اسراییل اقامت دارد، برای به دست آوردن تابعیت اسراییل تلاش می‌کند. او اما با تمام تلاش‌هایی که در این زمینه کرده و کمک‌هایی که دریافت کرد، تاکنون نتوانسته به این آرزوی خود جامه عمل بپوشاند.

روزنامه اسراییلی «معاریو» در سایت خود با معرفی این دختر با نام اختصاری «ا» نوشته است که او هرچند که مسلمان تبار است آرزو دارد بر پایه سنت‌های دین یهودی ازدواج کند و گواهی‌نامه رانندگی به دست آورد‌، اما نمی‌تواند این آرزوی خود را محقق کند. او که در ایران به دنیا آمده اما در اسراییل بزرگ شده است. با این وجود حتا کسی حاضر نیست به او اقامت بدهد و هر لحظه در خطر اخراج قرار دارد.

او در مصاحبه با روزنامه «معاریو» گفته است: «من تا مغز استخوانم اسراییلی هستم. همه آموزه‌های دین یهود را آموخته‌ام. اما وزارت کشور اسراییل نمی‌پذیرد که به شکلی رسمی مرا به عنوان یهودی شناسایی کند.»

ماجرای «ا» که از برملا شدن هویت خود بیم دارد، به زادگاهش شهر اصفهان باز می‌گردد. او حدود 27 سال پیش در این شهر به دنیا آمد. 15 ساله که بود، به هم‌راه مادر و خواهرش به تل آویو رسید. خواهرش اما اسراییل را به مقصد ترکیه ترک کرد. هنگامی که خواهرش مریض شد، مادرش هم اسراییل را ترک کرد تا در کنار او باشد. از این رو «ا» از آن هنگان، در تل آویو تنها ماند؛ بدون تابعیت، بدون هویت و بدون هیچ جای‌گاه قانونی.

«ا» در دامان یک خانواده محافظه‌کار یهودی بزرگ شد. هم‌چون اسراییلی‌های معمولی زندگی کرد، در تل آویو به مدرسه رفت و خواستار پیوستن به ارتش اسراییل شد.

از 10 سال پیش، مبارزه خستگی ناپدیری در دادگاه‌های اسراییلی برای دریافت جای‌گاه قانونی برای خود و ماندن در اسراییل آغاز کرد. صدور حکم توسط دادگاه‌های اسراییل نیازمند این است که در درجه اول‌، وزارت کشور اسراییل به او پناهندگی سیاسی بدهد. شایان ذکر است که او ویزای کار دارد و از همین رو هر لحظه در خطر اخراج به سر می‌برد.

«ا» می‌گوید که به دلیل شرایطش، زندگی بی‌ثباتی دارد، نه می‌تواند ازدواج کند و نه می‌تواند چیزی برای خانه بخرد و نه کاری بکند زیرا خطر اخراج تهدیدش می‌کند.

او می افزاید: «زودهنگام به یهودیت نزدیک شدم و از یهودی‌های اسراییل بسیار می‌دانم. آن‌ها به من می‌گویند که یهودی‌تر از خودشان هستم. من این‌جا تنها هستم. جای دیگری ندارم. پر واضح است که بازگرداندنم به ایران زندگی من را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

از سوی دیگر، وزارت کشور اسراییل گفته است که داستان این دختر ساختگی است و در جلسه دادگاه تمام جزییات آن به بحث گذاشته خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,