Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
در اجرای حکم یک دادگاه آمریکایی،

«مسدودشدن دارایی‌های ایران در یک بانک ژاپنی»

2012 May 17

خبر / رادیو کوچه

بانک ژاپنی «میتسوبیشی» در اجرای حکم یک دادگاه آمریکایی مبنی بر مسدود کردن دو میلیارد و 600 میلیون دلار از دارایی‌های ایران اعلام کرد که نقل و انتقال‌های دولت جمهوری اسلامی از طریق این بانک را متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حکم دادگاه آمریکایی در ارتباط با آن‌چه که دخالت ایران در بمب‌گذاری‌های سال 1983 در بیروت عنوان شده، صادر شده است.

سخن‌گوی بانک ژاپنی «توکیو- میتسوبیشی یو اف جی»، روز پنج‌شنبه، 16 مه، در این خصوص اظهار داشت که این بانک از دادگاهی در آمریکا حکمی دریافت کرده است مبنی بر این‌که باید اموال جمهوری اسلامی را مسدود کند.

وی توضیح نداد که این بانک چه مقدار از اموال جمهوری اسلامی را در اختیار دارد و گفت: «ما نمی‌توانیم در خصوص این‌که چه کسانی از افراد مرتبط با دولت ایران در بانک ما حساب دارند، توضیح بدهیم.»

سخن‌گوی این بانک با این‌حال تایید کرد که ایران نقل و انتقال‌های تجاری «نسبتن زیادی» را از طریق بانک توکیو- میتسوبیشی انجام می‌دهد.

در حملات انتحاری‌ای که 23 اکتبر 1983 اول آبان‌ماه 1362، در خلال جنگ‌های داخلی لبنان رخ داد، برخورد جداگانه دو خودروی بمب‌گذاری شده به محل اقامت‌ تفن‌گداران دریایی آمریکا و سربازان فراسوی عضو نیروهای چندملیتی در بیروت، 299 کشته برجای گذاشت که در میان آن‌ها 241 آمریکایی و 58 نظامی فرانسوی بودند.

اگرچه آن زمان سازمان جهاد اسلامی مسوولیت این حملات را بر عهده گرفت، برخی از گمانه‌زنی‌ها بر دخالت ایران در این حمله تاکید می‌کرد.

بر پایه یک رای دادگاه فدرال آمریکا در سال 2007، ایران باید دو میلیارد و 650 میلیون دلار به خانواده قربانیان غرامت پرداخت کند.

فروردین‌ماه سال جاری نیز دادگاهی در آمریکا جمهوری اسلامی را به پرداخت نزدیک به 45 میلیون دلار غرامت به بازماندگان آمریکایی این حملات و خانواده قربانیان این حادثه محکوم کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,