Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای هفدهم مه ۲۰۱۲»

2012 May 17

لیگ قهرمانان آسیا،

«استقلال در لیگ قهرمانان برد و حریف سپاهان شد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 16 مه، نماینده سوم ایران استقلال با پیروزی مقابل نسف قارشی ازبکستان، از گروه خود صعود کرد و حریف سپاهان شده است.

استقلال در آخرین بازی گروه A لیگ قهرمانان آسیا، با نتیجه دو بر صفر نسف قارشی ازبکستان را برد و با 11 امتیاز به عنوان تیم دوم صعود کرد.

دو گل استقلال را گوران یرکوویچ، در دقیقه 9، و مجتبی جباری، در دقیقه 50 از روی نقطه پنالتی، به ثمر رساندند. این بازی از طرف هر دو تیم تهاجمی دنبال شد و هر دو تیم موقعیت‌های زیادی برای گل زدند داشتند. آرش برهانی، مهاجم استقلال، چند بار فرصت افزودن بر گل‌های تیمش را داشت اما با کم‌دقتی نتوانست نتیجه بگیرد.

در دیگر بازی این گروه، الجزیره امارات 4 بر 3 الریان قطر را شکست داد و با 16 امتیاز بالاتر از استقلال به مرحله بعد صعود کرد.

استقلال در مرحله بعد در اصفهان مقابل سپاهان، تیم اول گروه C، قرار خواهد گرفت.

……………………………………

با تعهد کمک 190 میلیون دلاری،

«امضای موافقت‌نامه استراتژیک میان افغانستان و آلمان»

خبر / رادیو کوچه

خانم مرکل، صدراعظم آلمان، روز چهارشنبه، 16 مه، از کمک سالانه بیش‌تر از 190 میلیون دلار کشورش برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو از این کشور خبر داده است.

خانم مرکل این موضوع را پس از امضای موافقت‌نامه استراتژیک با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان در برلین پایتخت آلمان اعلام کرد.

صدر اعظم آلمان گفت امضای این موافقت‌نامه و تعهد مالی در آن نشان می‌دهد که حمایت آلمان از افغانستان تنها در حرف نیست.

او افزود که «سرنوشت افغانستان به قلب ما نزدیک است.»

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان نیز تاکید کرد: «امیدواریم این تعهدات به ما کمک کند تا نیروهای امنیتی خود را آموزش دهیم و افغانستان را بهتر و قوی‌تر بسازیم.»

آقای کرزی گفت برآورد می‌شود که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نیروهای امنیتی این کشور به بیش‌تر از 4 میلیارد دلار در سال نیاز داشته باشند.

به گفته او افغانستان تنها می‌تواند 500 میلیون دلار از هزینه‌هایی را که نیروهای امنیتی این کشور به آن نیاز دارند، از محل درآمدهای داخلی خود فراهم کند.

موافقت‌نامه استراتژیک میان آلمان و افغانستان تنها دو هفته پس از امضای موافقت‌نامه مهم استراتژیک میان افغانستان و آمریکا به امضا می‌رسد.

اما در آن موافقت‌نامه مقدار پولی که آمریکا برای کمک به افغانستان پس از سال 2014 متعهد خواهد شد، مشخص نشده است.

……………………………………

پس از گذشت چند ماه،

«بازگشت دو تن از ایرانیان ربوده شده در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، دو تن از هفت شهروند ایرانی که در شهر حمص در سوریه توسط افراد ناشناس ربوده شده و خبر آزادی آنان پیش‌تر اعلام شده بود روز پنج‌شنبه، 17 مه، به ایران باز‌گشتند.

به گزارش فارس، اواخر آذرماه سال گذشته، پنج ایرانی که به گفته مقامات جمهوری اسلامی از مهندسان شاغل در طرح احداث یک نیروگاه در حمص بودند هم‌راه با دو ایرانی دیگر که برای رسیدگی به این موضوع به حمص رفتند ناپدید شدند.

در حالی‌که مخالفان حکومت سوریه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی را به کمک مستقیم به سرکوب معترضان سوری متهم می‌کردند، برخی گزارش‌ها حاکی از آن بود که ربایندگان، این هفت نفر را ماموران دولتی جمهوری اسلامی می‌دانستند و با ربودن آنان، قصد فشار بر دولت این کشور را داشتند.

پس از آن، در چند مورد گزارش‌هایی از آزادی قریب‌الوقوع این هفت نفر انتشار یافت که صحت نداشت.

……………………………………

برخی متخصصان به شورای امنیت سازمان ملل:

«ایران هم‌چنان به سوریه سلاح ارسال می‌کند»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، جمعی از متخصصان به شورای امنیت سازمان ملل گزارش داده‌اند که با وجود تحریم‌های تسلیحاتی علیه دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، ایران به ارسال اسلحه و مهمات به این کشور ادامه می‌دهد.

به گزارش رویترز، بر اساس این گزارش‌ها، سوریه هم‌چنان مقصد اصلی ارسال اسلحه از ایران است.

گروه کارشناسان تهیه کننده این گزارش می‌گویند در یک سال گذشته شخصن از سه محموله اسلحه توفقیف شده از مبدا‌ ایران بازرسی کرده‌اند. سه محموله‌ای که مقصد دو تا از آن‌ها سوریه بوده است.

کارشناسان تهیه‌کننده این گزارش به شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده‌اند ایران با وجود تحریم‌های هسته‌ای، هم‌چنان در صدد تهیه قطعات و تجهیزات لازم برای غنی‌سازی اورانیوم و ادامه برنامه‌های هسته‌ای خود است.

در پیش‌نویس این گزارش محرمانه هم‌چنین به نقش شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی در انتقال محموله‌های سلاح اشاره شده است.

در حالی که شرکت کشتیرانی ایران به‌طور مستقیم شامل تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد نشده اما چند شرکت وابسته به آن اکنون با تحریم مستقیم آمریکا و سازمان ملل متحد روبه‌رو هستند و تهیه‌کنندگان این گزارش به اعضای شورای امنیت توصیه کرده‌اند که در مورد شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی هم «هوشیار» باشند.

این در حالی است که ایران برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آمیز می‌داند و گزارش‌هایی این چنین را بازتابی از تلاش‌های غرب برای وارد کردن فشار بر این کشور ارزیابی می‌کند.

……………………………………

با پیشنهاد اکثریت دموکرات،

«رای‌گیری تحریم‌های تازه علیه ایران در سنای آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

هری رید، رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا، روز پنج‌شنبه،17 مه، به وقت واشینگتن، از نمایندگان سنا خواهد خواست تا به تحریم‌های تازه علیه ایران رای دهند.

به گزارش رویترز، یک دست‌یار رهبری اکثریت دموکرات سنای آمریکا روز چهارشنبه، گفته است: «این تحریم‌ها در راستای تشدید فشارها علیه ایران است و شامل تحریم‌های اقتصادی، بانکی و نفتی خواهد بود.»

طبق این گزارش، این تحریم‌ها بانک‌های خارجی که در معاملات نفتی ایران نقش دارند و هم‌چنین کشتی‌های حامل نفت ایران را هدف قرار می‌دهد.

لازم به اشاره است از زمانی که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، با اجرای تحریم‌های مصوب کنگره در دسامبر سال گذشته علیه نظام مالی و صنعت نفت ایران موافقت کرد، تهران با مشکلات بسیاری برای فروش نفت خود مواجه شده است.

اقدام تازه سنای آمریکا در حالی صورت می گیرد که قرار است در روز 23 ماه مه ،هفته آینده، دور دوم مذاکرات شش قدرت جهانی با ایران در بغداد برگزار شود.

در همین زمینه، یک دستیار  ارشد جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا اظهار داشت: «بازنگری‌های «مهمی» در این طرح صورت گرفته است. این طرح می‌تواند پیامدهایی برای مذاکرات بغداد داشته باشد.»

وی با اشاره به حمایت احتمالی جمهوری‌خواهان از این تحریم‌ها اضافه کرده است: «‌واکنش ایرانی‌ها جالب خواهد بود.»

مجلس نمایندگان آمریکا، که جمهوری‌خواهان درآن اکثریت را در اختیار دارند، در دسامبر سال گذشته طرح مشابهی را تصویب کرد. در صورت تصویب طرح مورد نظر سنای آمریکا در روز پنج‌شنبه،  مجلس نمایندگان و سنای می‌بایست برای رفع  اختلافات موجود دراین دو طرح با یک‌دیگر توافق کنند.

……………………………………

در اجرای حکم یک دادگاه آمریکایی،

«مسدودشدن دارایی‌های ایران در یک بانک ژاپنی»

خبر / رادیو کوچه

بانک ژاپنی «میتسوبیشی» در اجرای حکم یک دادگاه آمریکایی مبنی بر مسدود کردن دو میلیارد و 600 میلیون دلار از دارایی‌های ایران اعلام کرد که نقل و انتقال‌های دولت جمهوری اسلامی از طریق این بانک را متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حکم دادگاه آمریکایی در ارتباط با آن‌چه که دخالت ایران در بمب‌گذاری‌های سال 1983 در بیروت عنوان شده، صادر شده است.

سخن‌گوی بانک ژاپنی «توکیو- میتسوبیشی یو اف جی»، روز پنج‌شنبه، 16 مه، در این خصوص اظهار داشت که این بانک از دادگاهی در آمریکا حکمی دریافت کرده است مبنی بر این‌که باید اموال جمهوری اسلامی را مسدود کند.

وی توضیح نداد که این بانک چه مقدار از اموال جمهوری اسلامی را در اختیار دارد و گفت: «ما نمی‌توانیم در خصوص این‌که چه کسانی از افراد مرتبط با دولت ایران در بانک ما حساب دارند، توضیح بدهیم.»

سخن‌گوی این بانک با این‌حال تایید کرد که ایران نقل و انتقال‌های تجاری «نسبتن زیادی» را از طریق بانک توکیو- میتسوبیشی انجام می‌دهد.

در حملات انتحاری‌ای که 23 اکتبر 1983 اول آبان‌ماه 1362، در خلال جنگ‌های داخلی لبنان رخ داد، برخورد جداگانه دو خودروی بمب‌گذاری شده به محل اقامت‌ تفن‌گداران دریایی آمریکا و سربازان فراسوی عضو نیروهای چندملیتی در بیروت، 299 کشته برجای گذاشت که در میان آن‌ها 241 آمریکایی و 58 نظامی فرانسوی بودند.

اگرچه آن زمان سازمان جهاد اسلامی مسوولیت این حملات را بر عهده گرفت، برخی از گمانه‌زنی‌ها بر دخالت ایران در این حمله تاکید می‌کرد.

بر پایه یک رای دادگاه فدرال آمریکا در سال 2007، ایران باید دو میلیارد و 650 میلیون دلار به خانواده قربانیان غرامت پرداخت کند.

فروردین‌ماه سال جاری نیز دادگاهی در آمریکا جمهوری اسلامی را به پرداخت نزدیک به 45 میلیون دلار غرامت به بازماندگان آمریکایی این حملات و خانواده قربانیان این حادثه محکوم کرد.

……………………………………

توسط شبه‌نظامیان مسلح صورت گرفت،

«حمله به ساختمان‌های دولتی در غرب افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز پنج‌شنبه، 17 مه، شبه‌نظامیان مسلح به ساختمان ولایت و فرماندهی پلیس فراه در غرب افغانستان حمله کرده و با نیروهای امنیتی درگیر شده‌اند.

مقامات امنیتی در فراه می‌گویند، در نتیجه این درگیری، هر چهار فرد مهاجم از پا درآمده و دست‌کم شش مامور پلیس و یک غیرنظامی نیز در این حادثه کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، این افراد به سلاح سبک و جلیقه‌های انتحاری مجهز بوده‌اند.

محمد غوث ملیار، فرمانده پلیس امنیت فراه اظهار داشت که دست‌کم یازده غیرنظامی در نتیجه این درگیری زخمی شده و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

این درگیری حوالی ساعات ده قبل از ظهر به وقت محل آغاز شد و مقامات می‌گویند، درگیری میان پلیس و مهاجمان، حدود چهل و پنج دقیقه ادامه داشته است.

وزارت داخله افغانستان گفته است که هیچ یک از مهاجمان موفق به منفجر کردن جلیقه‌های انتحاری خود نشده و همه توسط نیروهای امنیتی از پا درآمده‌اند.

محمد اکرم‌خپلواک، والی فراه در زمان حمله در دفتر کارش حضور داشته، اما مقامات می‌گویند در این حمله به هیچ مقام دولتی آسیبی نرسیده است.

فراه در غرب افغانستان موقعیت دارد و مرکز این ولایت در سال‌های اخیر روی هم رفته آرام بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,