Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
بیست‌ونهم اردی‌بهشت- هیجدهم مه

«تقویم تاریخ بیست‌ونهم اردی‌بهشت»

2012 May 18

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1897 میلادی- زادروز «فرانک کاپرا»(Frank Capra )کارگردان سرشناس ایتالیایی-آمریکایی است. فرانک کاپرا سینماگری است که رویاهای زندگی آمریکایی را به بهترین شکل ممکن بر پرده نقره‌ای به تصویر کشید. کاپرا با سه اسکار بهترین کارگردانی هم‌راه با ویلیام وایلر و پس از جان فورد (با چهار اسکار کارگردانی) جز رکوردداران است.

1969 میلادی- انجام پروژه فضایی «آپولو» (Apollo Program) یکی از پروژه‌های فضایی ناسا در زمان مسابقه فضایی میان شوروی و آمریکا بود که کوشش می‌کرد تا اولین انسان را بر روی سطح کره ماه فرود بیاورد. این پروژه در دوره ریاست جمهوری «دوایت آیزنهاور» شروع به کار کرد، آپولو پس از ریاست جمهوری بعدی آمریکا «جان اف.کندی» با جدیت ادامه پیدا کرد. جان اف.کندی پشتیبانی خود از طرح فرود انسان بر روی کره ماه را طی یک سخن‌رانی ویژه خطاب به کنگره در ماه مه ۱۹۶۱ بدین گونه اعلام کرد:«من اعتقاد دارم کشورم می‌بایست برای دست‌یابی به هدف فرود انسان بر روی کره ماه و به سلامت بازگشتن به زمین قبل از خروج از این دهه متعهد شود. در این دوره هیج برنامه فضایی دیگری نمی‌تواند برای بشر تاثیرگذارتر از اکتشاف مسیرهای با برد طولانی در فضا باشد، و انجام هیچ کدام نمی‌تواند تا این حد سخت و گران باشد.»

1980 میلادی درخلال فوران آتش‌فشان (St. Helens) «سنت هلنز» واقع در ایالت واشنگتن در ایالات متحده، برخورد آذرخش ناشی از آتش‌فشان به زمین سبب بروز آتش‌سوزی در جنگل‌های اطراف کوه شد. به گفته دانش‌مندان احتمالن بین شدت فوران آتش‌فشان و وقوع آذرخش‌های آتش‌فشانی ارتباط کلی وجود دارد زیرا هرچه آتش‌فشان شدیدتر باشد ذرات باردار بیش‌تری ازآن بیرون پرتاب می‌شود و احتمال وقوع این پدیده افزایش می‌یابد. در این حادثه 57 نفر کشته و یا گم شدند.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1261 خورشیدى- زادروز دکتر «محمد مصدق» ناسیونالیست به‌نام ایرانى و بانى ملى‌شدن نفت ایران است که در تهران به‌دنیا آمد.

1341خورشیدی- سد «سفیدرود»، افتتاح شد. سدی است که در محل پیوستن دو رود قزل‌اوزن و شاهرود در نزدیکی منجیل ساخته شده است. این سد یکی از رسوب‌گیرترین سدهای جهان است که در هنگام ساخت و اوایل دوره بهره‌برداری به سد «سفیدرود» معروف بود. از سال ۱۳۴۶ آن را سد «شهبانو فرح» نامیدند و از ۱۳۵۷ تاکنون به سد «منجیل» معروف است.

212 قبل‌ازمیلاد- زادروز «ارشمیدس» ریاضی‌دان و فیزیک‌دان یونان باستان است. وی از اهالی جزیره «ساموس» در دریای مدیترانه بود و در جوانی برای آموختن دانش به «اسکندریه» رفت. بیش‌تر دوران زندگی‌اش را در زادگاه‌اش گذرانید.

1920میلادی- زادروز «پاپ ژان پل دوم» (Pope John Paul) است. وی در ۱۶ اکتبر ۱۹۷۸ به رهبری کلیسای «کاتولیک» و حاکم «واتیکان» برگزیده شد و تا زمان مرگش در این سمت بود. او اولین و تنها پاپ «اسلاو» و «لهستانی» و اولین پاپ غیرایتالیایی بعد از پاپ آدریان ششم هلندی در ۱۵۲۲ میلادی بود. ژان پل دوم به‌عنوان یکی از پرنفوذترین رهبران سده بیستم میلادی شناخته می‌شود.

 ————————————–

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی نیوز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,