Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
گزارش اقتصادی

«گرانی و نگرانی‌های مسوولان»

2012 May 18

سایه کوثری / رادیو کوچه

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معدن تهران هفته گذشته با تاکید بر این‌که وضعیت قیمت‌ها در بازار عادی نیست، گفته است: «نباید با موضوع گرانی‌ها در بازار احساسی برخورد کرد».

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یحیی آل اسحاق با اشاره به گرانی‌های اخیر در بازار معتقد است که این افزایش قیمت‌ها که هم‌راه با گرانی و گران‌فروشی بوده است، صدای مردم و مسوولان را هم درآورده و دولت 24 میلیارد دلار برای تنظیم بازار اختصاص داده است اما باید توجه داشت وضع قیمت‌ها عادی نیست و اگر با این قضیه احساسی برخورد شود، به بیراهه رفته‌ایم.

به گفته وی در تعریف گرانی و گران‌فروشی و در نحوه برخورد با آن نباید کار احساسی انجام داد چرا که این مشکل را حل نمی‌کند.

وی معتقد است ممکن است به برخی‌ها فشار بی‌مورد وارد کنیم و گرانی‌های اخیر را تنها به گردن یک نفر بی‌اندازیم در حالی که باید به جای برخورد احساسی ادراکی عمل کرد.

آل اسحاق ادامه داده است: «اگر ریشه بحث گرانی و گران‌فروشی به درستی حل شود، می‌توان امیدوار بود که کار به درستی مدیریت شود، این در حالی است که عوامل موثر در قیمت تمام شده که از آن به گرانی یاد می‌شود، قابل کتمان نیست، چرا که نرخ ارز بالا و قیمت مواد اولیه، دست‌مزدها و هزینه‌های بانکی افزایش یافته است، بنابراین تمام عوامل اتوماتیک‌وار قیمت محصولات نهایی را افزایش داده‌اند».

به اعتقاد وزیر اسبق بازرگانی گران‌فروشی در بازار پدیده‌ای ناپسند است اما حقیقت این است که اقتصاد هر کشور تابع عرضه و تقاضا است و اگر این عرضه و تقاضا به درستی با هم هماهنگ نشود، نمی‌توان اقتصاد سالمی را پیش رو داشت، بنابراین باید به جای توجه به تعارض‌ها دست به دست هم داد و مشکل را به صورت پایه‌ای حل کرد.

آل اسحاق می‌گوید: «نگرانی در جامعه در رابطه با گرانی‌ها به حق است ولی برخورد با تعارض کار به جایی نمی‌برد، ضمن اینکه دولت تدابیری را نیز در نظر گرفته که بتواند بازار را کنترل کند».

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با انتقاد از برخی بروکراسی‌های حاکم در سیستم ثبت سفارش، ادامه داد: «‌یکی از هزینه‌هایی که هم اکنون به اقتصاد ایران تحمیل می‌شود بروکراسی‌های حاکم در ثبت سفارش است که به خصوص برخی نگرانی‌ها در بازار مواد غذایی را به وجود آورده است، بنابراین به نظر می‌رسد هم اکنون وقت اعتماد است و نباید نظارت‌‌های سخت‌گیرانه را انجام داد».

از سویی نایب رییس اول مجلس با بیان این‌که دولت هیچ نظارتی بر افزایش قیمت‌ها در بازار ندارد، بر لزوم شناسایی عوامل گرانی کالاها در بازار تاکید کرده است.

محمدرضا باهنر هم در مورد اظهارات اخیر معاون اول محمود احمدی‌نژاد مبنی برنداشتن برنامه برای کنترل قیمت‌ها در بازار، گفته است: «با توجه به این‌که کارهای اجرایی در دست دولت است، بنابراین می‌بایست دولت برای کنترل قیمت کالاها در بازار برنامه داشته و آن‌ها را مدیریت کند».

«از سویی دیگر، دولت باید عوامل گرانی کالاها در بازار را شناسایی و به شدت با آن‌ها برخورد کند»

وی درعین حال تصریح کرده است: «البته درحال حاضر دولت نظارتی بر افزایش قیمت‌ها ندارد و باید این مسئله را جبران کند».

پیش از این، محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد عنوان کرده بود که برای کنترل قیمت‌ها در بازار برنامه‌ریزی مشخصی نداریم.

نایب رییس اول مجلس با تاکید بر این‌که دولت باید به صورت ضربتی برنامه‌ای برای کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در بازار را در دستور کار خود قرار دهد تا بیش از این به مردم فشار نیاید، گفته است: «از سویی دیگر، دولت باید عوامل گرانی کالاها در بازار را شناسایی و به شدت با آن‌ها برخورد کند».

وی افزوده است که دولت باید در چارچوب قوانین حرکت کند و از کارهایی که ممکن است انقلابی باشد اما مبنای پژوهشی و کارشناسی شده ندارد، بپرهیزد.

باهنر هم‌چنین یادآور می‌شود که در ابتدای سال جاری دولت برای پاسخ‌گویی به افزایش تولید ملی اعلام کرد که 2 میلیون هکتار از اراضی کشور را زیر کشت آبی خواهد برد درحالی که برای انجام این کار باید یک کار مطالعاتی و پژوهشی گسترده انجام شود و جوانب مختلف این کار سنجیده شود، چون ممکن است به جای منفعت کشور دچار خسارت شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,