Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
در پی اخبار ضدونقیض از بحرین

«محاصره کاخ حمد بن عیسا آل خلیفه»

2012 May 18

خبر / رادیو کوچه

در حالی که خبر از درگیری در خیابان‌های منامه می‌رسد. برخی منابع گزارش‌هایی حاکی از محاصره کاخ پادشاه بحرین توسط معترضین می‌دهند. ائتلاف چهاردهم فوریه از مردم بحرین خواسته بود تا برای آزادی زندانیان سیاسی دست به تظاهرات گسترده بزنند.

برخی اعلام کرده‌اند در خیابان‌های منامه در‌گیری های پراکنده مشاهده شده و معترض‌ها با استفاده از مواد آتش‌زا به پلیس حمله کرده‌اند. هم‌چنین اشاره می‌شود مسیر فرودگاه منامه نیز بسته شده است.

از سویی دیگر با فراخوان جمعیت اسلامی وفاق ملی بحرین و چند حزب مخالف دولت از مردم خواسته شده است به خیابان‌ها بیایند. گفته می‌شود خیابان‌های نزدیک پل ملک فهد که مسیر اتصال بحرین به عربستان سعودی است نیز بسته شده. این اعتراض‌ها در شرایطی بالا گرفته است که بحث اتحاد بحرین و عربستان سعودی مطرح می‌شود.

هم‌چنین درگیری‌های دیپلماتیک بین ایران و بحرین نیز بالا گرفته است. روز پنج‌شنبه هفدهم می وزارت خارجه ایران با احضار کاردار بحرین در تهران مراتب اعتراض خود را به اظهارات تازه وزیر خارجه این کشور اعلام کرد.

اداره امور خلیج فارس این وزارت‌خانه در این احضار اعلام کرده است  راه برون‌رفت از مشکلات در بحرین «پاسخ به مطالبات مشروع مردم بحرین» است.

 وزیر امور خارجه بحرین در همین روز اعلام کرده بود که مسایل داخلی این کشور ربطی به ایران ندارد. او در پی طرح اتحاد سیاسی بحرین و عربستان این سخنان را گفته بود. به نقل از رادیو فردا شیخ خالد آل خلیفه ایران را از دخالت در امور این کشور بر‌حذر داشته است. هم‌چنین به نقل از همین رسانه روز پنج‌شنبه خبرگزاری دولتی این کشور نیز از صدور بیانیه‌ای توسط کمیسیون امور خارجی، دفاع و امنیت ملی در مجلس بحرین خبر داد با این محتوا که «تصمیم‌هایی که بحرین می‌گیرد هیچ ارتباطی به ایران ندارد. بحرین کشور مستقلی است و حاکمیت ملی خود را دارد».

پس از اعتراض‌های شیعیان در بحرین دولت این کشور ایران را متهم به تحریک و حمایت از آن‌ها در برابر دولت می‌کند که این اتهام از سوی وزارت خارجه ایران رد شده است.

بحرین پیش‌تر بخشی از خاک ایران بود که طی یک همه پرسی در سال ۱۹۷۱ از این کشور جدا شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,