Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
دایره‌ی شکسته

«فرار از هیبت نادیده‌ها»

2012 May 19

مه‌شب تاجیک/ رادیو کوچه

زندگی امروز به گونه‌ای طراحی شده است که هراس‌های ما را افزایش می‌دهد. شاید این هراس‌ها یکی از خواص زندگی مدرن و ماشینی امروز و همین‌طور حجم بالای داده‌های اطلاعاتی است که با ساده‌ترین راه‌ها در اختیار افراد قرار می‌گیرند. برای مثال فردی برای پیدا کردن عامل یک درد ساده‌ به اینترنت مراجعه می‌کند و سپس با بیماری‌هایی آشنا می‌شود که تا به حال به ذهنش هم خطور نکرده بودند، پس از آن ترس از مبتلا شدن به این بیماری‌ها، یکی از علل هراس دایمی او می‌شوند تا نتواند با آسایش زندگی کند. این هراس‌ها تنها به این مسایل که گاهی جنبه‌ی واقعیت آن‌ها بیش‌تر و قدرت‌مندتر از جنبه‌ی خیال‌شان است منتهی نمی‌شود، بلکه زندگی امروز ما پر از ترس‌های فانتزی است که هراس‌های ما را هر روز بیش‌تر و بیش‌تر می‌کنند. رسانه‌ها و مدیا هم نقش موثری در این هراس‌ها ایفا می‌کنند، آن‌ها با تبلیغات مداوم‌شان در ما این اضطراب را تولید می‌کنند که با هراس به خودمان بنگریم و دریابیم که چقدر از دنیای ایده‌‌آل اطراف‌مان فاصله داریم. ما درباره‌ی جذابیت جنسی‌مان، ظاهرمان، دارایی‌های‌مان فکر می‌کنیم و اضطراب زیادی در ما تولید می‌شود و ناراضی به زندگی پرهراس‌مان تن در می‌دهیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این یک حقیقت است که هراس‌ها در زندگی بخشی از هویت ما هستند که زندگی ما را پر می‌کنند، ترس‌ها، نگرانی‌ها و حتا ترس از ترس‌ها. زندگی ما مجموعه‌ای است از مصیبت‌ها، عدم قطعیت و اتفاقاتی که گاهی فجایع را به بار می‌آورند. کافی است یک روز کامل را پای تلویزیون بگذرانیم تا مجریان اخبار بزه‌کاری‌ها، هوای آلوده، رفتارهای خشن و خطرات محیطی و بیماری‌های جدید را با گزارش‌های لحظه به لحظه‌‌شان به سمت ما پرتاب کنند. هراس‌هایی که ما در زندگی خود داریم، هراس‌های متنوع، گونه‌گون و تابع اطلاعاتی هستند که به‌وسیله‌ی آن‌ها بمباران می‌شویم. با این تفاسیر می‌توان تمام اضطراب‌ها و هراس‌های عالم را توجیه کرد و مبالغه‌آمیزترین فوبیاها را در خود به‌وجود آورد. مسئله‌ی مهمی که در این هراس‌ها به چشم می‌خورد، اغراق‌آمیز بودن و نداشتن پشتوانه‌های منطقی است. هراس و نگرانی‏ها روزمره‏ زندگی غالبن ریشه در سال‌های اولیه‌ی زندگی دارد ولی گاهی نیز ممکن است این فوبیا تنها بر اثر تفکرات فرد یا برنامه‌ریز‌های سیستم‌ها در او به‌وجود بیاید. اتفاق افتاده که‏ فردی با یک گروه از دشمنان خود با اعتماد و متانت روبه‌رو شده ولی گاهی در موقع‏ استفاده از آسانسور دچار وحشت شده است. این ترس‏ها عمومن ریشه‌های منطقی ندارند ولی فوبیاهایی هستند که در کوچک‌ترین سطح نیز ممکن است باعث آزار افراد بشوند. از طرف دیگر از بین بردن اعتماد به نفس افراد در دنیای تبلیغات، فوبیاهای ریشه‌داری را به عنوان یک بازنده به فرد القا می‌کنند و او همیشه با این هراس که زندگی‌اش پراز خلا‌ است به راه خود ادامه می‌دهد.

نظام‌های امروز این باور را در ما تقویت می‌کنند که همه‌ی ما در احتمالات خطراتی هستیم که بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می‌دهند. فوبیاهای امروز که عمده‌ی آن‌ها از رسانه‌ها به ما منتقل می‌شود، حواس ما را از مشکلات و ترس‌ها عدیده‌تر منحرف می‌کند. چیزهای زاید زیادی ما را به وحشت دچار می‌کند که در سرنوشت بسیاری از ملت‌ها کارکردهای مشابهی دارد، مانند بیماری‌هایی که از گوشت‌های آلوده به ما منتقل می‌شود و یا آنفولانزاهای حیوانات مختلف. واقعیت این است که حواس ما به این هراس‌ها جلب می‌شود‌. شبانه‌روز مراقبیم و این ترس‌ها را با خود حمل می‌کنیم و از هراس‌های اساسی‌تری مانند، جنگ، تخریب محیط زیست و گشنگی و بی‌خانمانی مردم غافل می‌شویم با این توجیه که ما توانایی تاثیرگذاری بر آن‌ها را به تنهایی نداریم از آن‌ها به سادگی می‌گذریم و هیچ‌گاه عامل ترس‌های ما نیستند. فوبیای واقعی جنگ برای چندین نفر از ما به‌وجود آمده است اگر که در این وادی عزیزی را از دست نداده باشیم؟

تجربه‌کردن این هراس‌ها در ما ناخوشایند است اگرچه که باید به ما بیاموزد که این سازگاری در خود به وجود بیاوریم تا از خود و اطرافیان‌مان در برابر این آسیب‌ها حمایت کنیم. ولی باید به شدت مراقب باشیم تحت‌تاثیر هراس‌هایی قرار نگیریم که دولت‌ها و رسانه‌ها وظیفه دارند تا در ما به‌وجود بیاورند. ترس‌ها و هراس‌های دایمی این حقیقت را از بین می‌برند که ما می‌توانیم با قدرت به جست و جوی خوش‌بختی خود برویم و در این راه‌ تلاش‌ها کنیم تا زندگی را به مسیر درست هدایت کنیم. مجموع هراس‌های ما که گاهی هرگز اتفاق نمی‌افتند نشان‌دهنده‌ی آگاهی ما از آسیب‌پذیری‌مان در برخورد با قطعیت فناپذیری‌مان است. اما واقعیت دیگری هست که ما لحظه‌های اکنون را داریم و نباید اجازه دهیم ترس‌ها و هراس‌های برنامه‌ریزی شده، ترس از ترس‌ها و ترس از اتفاقات نیفتاده لحظه‌های خوش‌بختی ما را به عقب برانند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,