Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
پس‌نشینی تند

«بازگشت به نقطه‌ی صفر»

2012 May 19

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

نشانه‌هایی از بازگشت به روحیه‌ی تهاجمی و کوبیدن بر طبل جنگ از حدود یک ماه پیش خود را دوباره نمایان کرده است. هنگامی که جمعی از فرمان‌دهان سپاه با نوشتن نامه‌ای، موفق خواندن دور جدید مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب را، توطئه‌ی دشمنان برای وادار کردن جمهوری ‌اسلامی به عقب‌نشینی از مواضعش خواندند، می‌شد به راحتی بوی ناخوشایند باروت را استشمام کرد. تیره‌بخت کشوری که اداره‌ی امور سیاسی‌اش به دست جمعی نادان، خشک مغز و جنگ‌طلب باشد که بویی از وطن‌پرستی و انسانیت نبرده باشند. این حرکت آگاهانه سویه‌های دیگری هم داشت که در برابر حرکتی که سعی می‌کرد تا با درک شرایط موجود، آرام آرام سیاست خارجی جمهوری ‌اسلامی را به سمت مصالحه با جهان پیش ببرد ایستادگی می‌کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برای آن‌هایی که دوست داشتند غرب را برای جنگ با ایران ترغیب کنند چه چیزی به‌تر از یک تصویر خشن، غیرانسانی و ضددموکراتیک از جمهوری‌ اسلامی. و از آن‌جایی که جوینده یابنده است، این افراد بهانه‌ی خود را به آسانی به دست آوردند. آتش بیار معرکه خشک مغزانی به نام علما و مراجع دینی بودند که اصولن کاری به جز صدور حکم تکفیر انسان‌ها و حرام و حلال اعلام کردن امور ندارند. «شاهین نجفی» ترانه‌ای خواند و به ناگاه رگ غیرت خوابیده‌ی آقایان برخواست و حکم قتل و ترور او را صادر کردند. حالا جهان و رسانه‌های بین‌المللی به آسانی چیزی را در دست داشتند تا به همه ثابت کنند که این نظام با افکار قرون وسطایی‌اش اگر به سلاح هسته‌ای نیز دست پیدا کند تا چه اندازه می‌تواند خطرناک و نامطمئن باشد، تصویری که چندان هم از واقعیت موجود دور نبوده و نیست.

این شرایط و هم‌چنین اظهارات تازه و غیرقابل انعطاف نمایندگان جمهوری ‌اسلامی در مذاکرات هسته‌ای، بر سرعت نزدیک شدن به زمان برخورد نظامی ایران و غرب می‌افزاید. در این میان دو گروه آتش بیاران اصلی معرکه‌اند. نخست بخشی از اپوزیسیون خارج از کشور که در وضعیت عادی و در شرایط دموکراتیک، به هیچ عنوان از سوی مردم ایران مورد اقبال عمومی قرار نخواهند گرفت و دوم جناح‌های سیاسی در غرب که از تنش و برخورد نظامی با ایران استقبال می‌کنند. فراموش نکنیم که این مواضع ایران بیش از همه به ضرر احزابی در غرب است که سعی دارند تا مناقشه‌ی اتمی را به سمت راه‌حل‌های غیرنظامی ببرند. برای نمونه شکی نیست که مواضع غیرقابل انعطاف ایران در مذاکرات هسته‌ای بیش‌ترین ضربه را در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایالات متحده به دموکرات‌ها وارد خواهد کرد و باعث خواهد شد تا جمهوری‌خواهان دست بالا را داشته باشند، همان‌طوری که در مورد مشابه، موضوع گروگان‌گیری سفارت آمریکا در دهه‌ی هشتاد موجب شکست دموکرات‌ها شد.

اگر به دو موضوع عمده‌ی عدم موفقیت مذاکرات هسته‌ای و اقدام مراجع دینی در صدور احکام ارتداد، بحث شدت گرفتن میزان دخالت‌های جمهوری ‌اسلامی در بحرین، لبنان، فلسطین و هم‌چنین مواضع کوته‌فکرانه‌ی علما و ائمه‌‌ی جمعه و ورود بی‌مورد آنان در موضوع برگزاری مسابقات «یورو ویژن» در کشور آذربایجان و تحریک افکار ضدغربی و تندرویانه‌ی اسلامی در این کشور را هم اضافه کنیم، خواهیم دید سناریوی تثبیت چهره‌ی جمهوری ‌اسلامی به عنوان دشمن شماره‌ی یک غرب، دموکراسی، حقوق‌بشر و آزادی‌های اجتماعی در جهان در حال تکمیل است. شوربختانه باید گفت نکات امیدوارکننده به حل آسان مناقشات موجود میان ایران و جهان بسیار اندک است و پس از یک امیدواری کوچک و دوره‌ی کوتاه آرامش، فضا دوباره و این بار با سرعت به سمت جنگی همه جانبه میان ایران و غرب پیش می‌رود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,