Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
با استقبال رییس جمهوری آمریکا،

«برگزاری نشست سران گروه هشت در مورد ایران»

2012 May 19

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 19 مه، یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی از توافق کلی سران گروه هشت کشور صنعتی بر سر مسئله فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی خبر داد. سران گروه هشت معتقدند تهران باید بیش از این از جاه‌طلبی‌های اتمی خود دست بردارد.

باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا، در کمپ دیوید، محل برگزاری نشست گروه هشت در نزدیکی واشنگتن، از رهبران این گروه استقبال کرد.

در حالی که بحران مالی حوزه یورو محور اصلی گفت‌وگوهای گروه هشت در روز شنبه و آخرین روز این نشست است، اما اعلام شده که برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی و ناآرامی در سوریه نیز مورد توجه رهبران حاضر در این نشست خواهد بود.

به گزارش رویترز، اجلاس سران گروه هشت در کمپ دیوید آمریکا تنها چهار روز پیش از دور بعدی مذاکرات جمهوری اسلامی با گروه 1+5 در روز چهارشنبه هفته جاری صورت می‌گیرد.

سران گروه هشت در نخستین روز از گفت‌وگوهای خود که روز جمعه برگزار شد هم‌چنین بر «اهمیت تلاش هماهنگ و یک‌پارچه» در روی‌کرد کشورهای خود به مذاکرات بغداد تاکید کرده‌اند.

تک‌تک سران حاضر در کمپ دیوید هم‌چنین تاکید کرده‌اند که لازم است تهران «با گام‌هایی عینی و روشن» جامعه بین‌الملل را از «مقاصد صلح‌آمیز» خود مطمئن سازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مراسم شام در روز جمعه که به میزبانی باراک اوباما برگزار شد نخستین فرصتی بود که سران گروه هشت درباره مسایل مربوط به امنیت بین‌الملل به گفت‌وگو نشستند.

سران هفت کشور آمریکا، ژاپن، کانادا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا در کنار دیمیتری مدودیف که به نمایندگی از ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، به کمپ دیوید سفر کرده قرار است روز شنبه در باب بحران مالی در منطقه یورو و دیگر مسایل اقتصادی به گفت‌وگو بنشینند.

با پایان اجلاس گروه هشت در کمپ دیوید در روز شنبه بعدازظهر، آقای اوباما و برخی از این سران کشورها برای شرکت در اجلاس سازمان ناتو به شهر شیکاگو سفر خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

«سفر آمانو به تهران به درخواست ایران صورت می‌گیرد»

«استعفای کابینه هلند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,