Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
سازمان عفو بین‌الملل:

«شش عرب اهوازی در آستانه اعدام»

2012 May 19

خبر / رادیو کوچه

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای، نسبت به خطر اعدام شش تن از شهروندان عرب اهوازی دستگیر شده توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی هشدار داد و گفته است که آن‌ها به اتهام محاربه در معرض خطر اعدام قرار دارند.

در بیانیه این سازمان، آمده است که شش تن از اقلیت عرب ایرانی، قرار است 20 ماه می جاری در دادگاه انقلاب محاکمه شوند.

بنا بر این بیانیه، این افراد حدود یک سال پیش بدون این که اتهام مشخصی به آن‌ها تفهیم شود، دستگیر شدند. دلیل دستگیری آن‌ها ارتباط با فعالیت‌هایی عنوان شده که مرتبط با فعالان عرب ایرانی در اهواز است.

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به این که این افراد در معرض شکنجه قرار گرفته‌اند و به شکلی عادلانه محاکمه نشوند، ابراز نگرانی کرده است.

این شش نفر ماه مارس 2011 در خانه‌هایشان در روستای خلف‌آباد واقع در استان خوزستان در آستانه سالگرد اعتراض‌های مردم عرب اهواز در سال 2005 دستگیر شده‌اند.

بر اساس این گزارش این افراد که هم اینک در زندان کارون اهواز نگه‌داری می‌شوند. دست‌کم چهار تن از آن‌ها تا هشت ماه پس از بازداشت، از حق داشتن وکیل مدافع محروم بودند.

پس از آن و در دادگاه اتهام «محاربه با خدا و فساد فی‌الارض» از راه «اقدام علیه امنیت ملی از راه تجمع غیر قانونی» و «تبلیغ علیه نظام» به آن‌ها تفهیم شد.

این شش نفر قرار است 20 ماه می در شعبه 2 دادگاه انقلاب دزفول محاکمه شوند.

سازمان عفو بین الملل از مقام های ایرانی خواسته است حقوق این افراد را رعایت کرده و بر پایه معیارهای شناخته شده بین‌المللی، آن‌ها را محاکمه کرده بدون این که حکم اعدام صادر شود.

این بیانیه هم‌چنین خواستار آن شده است که از شکنجه و بدرفتاری با این افراد جلوگیری شده و اجازه ارتباط منظم با وکیل مدافع به آن‌ها داده شود.

 بیشتر بخوانید:

«اعدام ۹ عرب اهوازی به اتهام کشتن ماموران نیروی انتظامی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,