Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«دگردیسی در مهاجرت»

2012 May 20

نازی حسامی/ رادیو کوچه

……………………………………….

امروز مهاجرت یا همان خارج رفتن، به نظرم پدیده‌ای چند رنگ می‌آید. می‌توانم بگویم از لحظه‌ای که آدم‌ها برای مهاجرت تصمیم می‌گیرند، مهاجرتشان سیاه، سفید یا بی رنگ است.

……………………………………….

این روزها خیلی‌ها را می‌بینم که دنیایشان نابه‌سامان شده یا فرو ریخته است. در دنیای خودشان گم شده‌اند یا رهایش کرده‌اند. و کسانی را می‌بینم که به دنبال دنیای تازه‌ای می‌گردند. آسمان ابری است و رعد و برق شده.

……………………………………….

تا حالا فکر کرده‌اید که اگر خانواده‌تان، به خصوص پدر و مادر، بعد از مدتی نسبتن طولانی به دیدنتان در دیار غربت بیایند، چه چیزهایی برای پنهان کردن از آن‌ها دارید؟ شاید هم این را تجربه کرده‌اید.

……………………………………….

در مورد سفر، رسمی که کمی دست و پاگیر است، همین داستان سوغاتی است. همه ما از گرفتن سوغات و هدیه خوشحال می‌شویم، اما چرا به این رسم می گوییم دست و پاگیر؟

……………………………………….

نمی‌توان انکار کرد که این روزها وقتی صحبت از مهاجرت و مسافرت خارج از کشور می‌شود، اولین چیزی که به ذهن عموم افراد می‌آید نرخ ارز است. افزایش روزافزون نرخ ارز، به نگرانی بزرگ بسیاری مهاجران و مسافران تبدیل شده.

……………………………………….

گاهی از ذهنم می‌گذرد خانه ما بدون من چه شکلی‌ست؟ زندگی افراد خانواده‌ام که همیشه در زندگی من تنیده بود، اکنون چه وضعی دارد؟ چقدر جای خالی مرا حس می‌کنند؟ چقدر از نبودم دلتنگ می‌شوند؟ جقدر به من نیاز دارند؟ آیا هنوز در زندگی آن‌ها نقشی دارم؟

……………………………………….

اشتغال برای مهاجران امر ساده‌ای نیست و عمومن مسئله و حتا گاهی نگرانی است که ذهن بسیاری از آن‌ها را اشغال کرده است. معمولن کسانی که به کشور جدیدی مهاجرت می‌کنند از لحاظ شغلی در چند وضعیت هستند:

……………………………………….

من اصلن آدم مذهبی نیستم اما امروز داشتم فکر می‌کردم بی‌مناسبت نیست که شروع تاریخ اسلام را، زمان هجرت در نظر گرفته‌اند. از این نظر که هجرت، واقعن مسئله مهمی است. در واقع هجرت می‌تواند شروع بسیاری تغییرات و حرکت‌ها باشد، که برخی از آن‌ها اجباری‌اند و برخی اختیاری.

……………………………………….

گرانی در ایران بیداد می‌کند، مردم حتا نمی‌توانند به راحتی غذای روزانه‌شان را تهیه کنند. قیمت نان و گوشت و مرغ و تخم مرغ، سر به فلک کشیده و هر روز بیش‌تر می‌شود. وضعیت مسکن اسف‌بار است.

……………………………………….

یکی بود یکی نبود. روزی روزگاری در یک شهر نه چندان دور از این‌جا، پسرکی زندگی می‌کرد که خیلی شبیه دیگران نبود. پسرک کمی از نظر قوای شنوایی با سایرین فرق داشت. برخی صداهایی که پسرک می‌شنید دیگران نمی‌شنیدند و برخی صداهایی که همه می‌شنیدند به گوش پسرک نمی‌رسید.

……………………………………….

خیال داشتم موضوع را یک جور دیگر شروع کنم اما یک دفعه خیلی بی‌مناسبت، یاد خانواده «دکتر ارنست» و سریال کارتنی «مهاجران» افتادم. خاطرتان هست؟ یک جورهایی به نظرم رسید قصه همه ما مهاجرها شبیه آن‌هاست.

……………………………………….

«احساس تنهایی» «احساس تنهایی»

نمی‌دانستم که برای برنامه امروز چه باید بنویسم. جدای از آن‌که بخواهم به چیستی موضوع فکر کنم، شرایط آن‌قدر در این دو سه هفته برایم شلوغ و سخت بود که به واقع فرصتی برای نوشتن نمانده بود.
……………………………………….

«دردهای مهاجرت»«دردهای مهاجرت»

هفته پیش درباره مجردها صحبت کردیم و درواقع باب گفت‌و‌گو را در این موضوع باز کردیم. این هفته هم طبعن می‌خواستم همین موضوع را ادامه بدهم اما راستش با دیدن یک تصویر، مطلبی به ذهنم رسید که نتوانستم از نوشتنش صرف‌نظر کنم و بد ندیدم شما هم آن را بشنوید.

……………………………………….

شاید ما جزو معدود ملت‌هایی باشیم که زندگی مستقل فرزندان‌مان بسیار دیر شروع می‌شود و تقریبن تا اجباری در کار نباشد فرزندان از خانه جدا نمی‌شوند. این اجبارها انواع گوناگون دارند. از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به سربازی، و ترک خانه برای کار یا تحصیل اشاره کرد.

……………………………………….

«پناهند‌گی، انتخاب نیست چاره آخر است»

در بخش قبلی اشاره‌ای داشتیم به دکان‌هایی که برخی دلالان ایرانی برای مهاجرت باز کرده‌اند و نگاهی داشتیم به تابلوهای مختلف این دکان‌ها. یکی از عجیب‌ترین این تابلوها اگر خاطرتان باشد، تابلوی مشاوره مهاجرت از طریق پناهند‌گی بود. به دلایل مختلف به نظرم رسید که باید بیش‌تر در مورد این تابلو صحبت کنیم.

……………………………………….

«دکان مهاجرت»

امروز می‌خواهیم در مورد رفتاری صحبت کنیم که هر دسته از مردم، بنا به دیدگاه‌شان، اسمی روی آن می‌گذارند که بر حسب اتفاق، این نام‌ها گاهی خیلی هم متناقض است: حق‌کشی، سو‌استفاده، فریب، سودجویی، زرنگی، ابن الوقت بودن، زبل‌بازی، کاسبی، فرصت‌طلبی… بله، همه این‌ها اسم یک رفتار است.

……………………………………….

  «کمی حرف دل»

در دو سه بحث گذشته، همه حرف‌ها خیلی جدی بود. اگرچه که جدیت بد هم نیست به خصوص برای مسایل مهمی مثل مهاجرت. اما بد ندیدیم که در این برنامه کمی هم حرف دل بزنیم.

……………………………………….

«قیمت و محصول مهاجرت» – بخش دوم

در بحث گذشته، به برخی از مسایلی پرداختیم که پناه‌جوها با آن مواجه هستند. به مشکلات خروج از کشور و رسیدن به مقصد اشاره کردیم و همین‌طور مسایل مربوط به استقرار اولیه، اقامت در کمپ و بلاتکلیفی شدیدی که مهاجران دچارش می‌شوند.

……………………………………….

«قیمت و محصول مهاجرت» – بخش سوم

اگر یادتان باشد در بحث قبلی که در واقع فقط یک مقدمه بود، به مسئله هزینه و نتایج مهاجرت اشاره کردیم. اگر هزینه را بهایی در نظر بگیریم که برای به دست آوردن موقعیت جدید صرف می‌کنیم اغلب، این بها به چند صورت پرداخت می‌شود: مالی، روانی، عاطفی و اجتماعی.

……………………………………….

«مهاجرت، آرامش‌زا یا آرامش‌زدا»

مهاجرت قصه تازه‌ای نیست. انسان نه براساس تنوع‌طلبی که برمبنای غریزه طبیعی خود، به دنبال رفع نیازهایش، از آغاز اسکانش بر کره زمین دست به مهاجرت زده است. البته ما در این‌جا نمی‌خواهیم به دلایل و انواع و تاریخ مهاجرت بپردازیم.

……………………………………….

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,