Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
رییس‌جمهوری آمریکا در نشست گروه 8:

«ادامه روش مذاکره با ایران بر سر برنامه اتمی»

2012 May 20

خبر / رادیو کوچه

با پایان یافتن نشست سران هشت کشور صنعتی جهان در کمپ دیوید، باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا گفت که رهبران این کشورها نسبت به ادامه روند تحریم‌ها و اعمال فشارها به هم‌راه انجام مذاکرات دیپلماتیک با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور، متعهد هستند.

آقای اوباما در این نشست که در کمپ دیوید در جریان بود به خبرنگاران اظهار داشت: «ما امیدواریم که بتوانیم این مسئله را با روشی صلح‌آمیز و با احترام به استقلال و حفظ حقوق ایران در جامعه بین‌الملل حل کنیم.»

رییس جمهوری آمریکا ضمن ابراز «امیدواری» نسبت به مذاکرات بغداد گفت که تمامی رهبران جهان قبول دارند که ایران حق دارد که از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز برخوردار باشد، البته در صورتی که این کشور به قوانین بین‌المللی متعهد باشد.

قرار است دور دوم مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در سوم خرداد ماه در بغداد پایتخت عراق برگزار شود.

آقای اوباما هم‌چنین گفته است که در این نشست، پیش‌رفت قابل توجهی در ترسیم راهی برای خروج از بحران اقتصادی، به ویژه در حوزه یورو، به دست آمد.

آقای اوباما که پس از نشست سران گروه هشت سخن می‌گفت، اضافه کرد که اعضای این گروه توافق دارند که رشد اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی بیش‌تر، باید در اولویت نخست فعالیت‌ها باشد.

با این حال، خانم مرکل، صدراعظم آلمان، تاکید کرد که کشورهای حوزه یورو باید با تداوم اعمال تمهیداتی که تحت عنوان ریاضت اقتصادی در پیش گرفته شده است، از هزینه‌ها و کسری بودجه خود کم کنند.

در بیانیه‌ای که در پایان نشست گروه هشت صادر شد، آمده است که الزامن تمام کشورها برای بهبود وضعیت اقتصادی خود نباید اقدامات مشابهی را انجام دهند.

رهبران گروه هشت هم‌چنین تاکید کرده‌اند که یونان هم‌چنان باید عضو حوزه یورو بماند.

گزارش شده است که رهبران هشت کشور صنعتی جهان با در نظر گرفتن فرا رسیدن موعد اعمال تحریم‌های جدید نفتی علیه ایران، درباره چگونگی استفاده از ذخایر نفت خود برای ایجاد ثبات در بازار انرژی گفت‌وگو کرده‌اند.

باراک اوباما هم‌چنین اعلام کرد که گروه هشت با رهبران کشورهای آفریقایی و بخش خصوصی، برای تامین امنیت غذایی، اتحاد جدیدی را تشکیل خواهد داد.

مقامات اتحادیه اروپا نیز با استقبال از بیانیه گروه هشت، بر ضرورت افزایش رشد اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید تاکید کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«برگزاری نشست سران گروه هشت در مورد ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,