Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
رییس جمهوری یونان:

«انحلال پارلمان یونان و برگزاری انتخابات مجدد»

2012 May 20

خبر / رادیو کوچه

کارولوس پاپولیاس، رییس جمهوری یونان پارلمان این کشور را که دور روز از تشکیل آن می‌گذشت منحل اعلام کرد و‌ بار دیگر در تاریخ 17 ژوئن انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار خواهد شد.

تکرار  انتخابات پارلمانی از آن رو صورت ‌می‌گیرد که طیفی از احزاب مختلف از راست افراطی تا چپ افراطی به پارلمان این ‌کشور راه یافتند و در پی آن رهبران این احزاب نتوانستند برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق برسند.

در انتخابات پارلمانی اخیر که در 6 مه برگزار شد، دو حزب حاکم دموکراسی‌ نوین (محافظه‌کار) و حزب سوسیالیست پاسوک کم‌تر ‌از 35 درصد از آرا را به خود اختصاص دادند و با این میزان رای این دو حزب طرف‌دار سیاست ریاضت اقتصادی از تشکیل دولت بازماندند.

در مجموع نزدیک به 60 درصد از یونانی‌ها به احزابی رای دادند که مخالف ریاضت‌های اقتصادی توصیه شده از سوی اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول هستند.

دو حزب طرفدار ریاضت‌های اقتصادی می‌گویند انتخابات آینده در واقع به منزله همه‌پرسی برای یونانی‌هاست که آیا می‌خواهند در یورو بمانند یا خیر.

این در حالی است که رهبران گروه هشت کشور صنعتی دنیا که در کمپ دیوید گرد هم آمده بودند تاکید کرده‌اند که یونان هم‌چنان باید عضو حوزه یورو بماند.

از سویی دیگر بی‌ثباتی‌ها باعث شده است که پس از انتخابات اخیر پارلمانی در یونان، مردم با هجوم به بانک‌ها صدها میلیون یورو از بانک‌ها خارج کنند.

مردم از آن بیم دارند که در صورت خروج یونان از یورو، بانک‌ها پول کم‌ارزش‌تر دراخما، را به آن‌ها بدهند.

گزارش‌ها حاکی از آن است تنها در روز دوشنبه  و سه‌شنبه هفته گذشته،  نزدیک یک میلیارد و دویست میلیون یورو از بانک‌ها خارج کردند.

 بیشتر بخوانید:

«۱۳۰ میلیارد یورو برای حمایت از اقتصاد یونان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,