Saturday, 18 July 2015
20 September 2021

«خبرهای بیستم مه ۲۰۱۲»

2012 May 20

لیگ قهرمانان اروپا،

«چلسی قهرمان اروپا شد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه شنبه، 19 مه، فینال لیگ قهرمانان اروپا برگزار و تیم فوتبال چلسی انگلستان با شکست حریف قهرمان اروپا شد.

چلسی که در ورزش‌گاه خانگی بایرن مونیخ به میدان رفت توانست در ضربات پنالتی و با نتیجه 4 بر 3 میزبان را شکست دهد و قهرمان رقابت‌های امسال اروپا شود.

دیدار دو تیم در پایان ۹۰ دقیقه قانونی با نتیجه یک بر یک خاتمه یافته بود.

در حالی که چلسی پنالتی نخست را از دست داده بود، آلمان‌ها دو پنالتی آخر را گل نکردند تا با گل دروگبا چلسی که در رقابت‌های امسال لیگ برتر انگلستان بحران زده و با حاشیه‌های فراوان فصل را به اتمام رساند، حالا می‌تواند جام قهرمانی اروپا را به لندن ببرد.

…………………………………..

با پایان دوران محکومیت

«آزادی مهدیه گلرو، فعال دانش‌جویی از زندان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، مهدیه گلرو، فعال دانش‌جویی و عضو شورای دفاع از حق تحصیل، روز شنبه، 19 مه، پس از سپری کردن 30 ماه حبس در زندان اوین، آزاد شده است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، مهدیه گلرو در آذرماه سال 88 به هم‌راه همسرش ‌وحید لعلی‌پور‌ به بازداشت نهادهای امنیتی در آمد، وی سپس از سوی دادگاه به تحمل 2 سال و 4 ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به 2 سال حبس کاهش یافت.

در حالی که وی می‌بایست در آبان‌ماه سال گذشته از زندان آزاد می‌شد، به سبب نوشتن نامه‌ای از زندان به مناسبت 16 آذرماه،روز دانش‌جو، و انتشار آن در رسانه‌ها، مجدد‌ به اتهام ‌«تبلیغ علیه نظام» به 6 ماه حبس محکوم شد.

وی امروز پس از سپری کردن دوران محکومیت 30 ماهه خود از زندان آزاد شد.

هم‌چنین همسر وی وحید لعلی‌پور نیز که از سوی دادگاه به تحمل یک‌سال حبس تعزیری محکوم شده و شهریورماه سال گذشته جهت سپری کردن دوران محکومیتش به زندان انتقال یافته بود، روز 7 خردادماه از زندان آزاد خواهد شد.

…………………………………..

با حضور هفت متهم دیگر،

«برگزاری یازدهمین جلسه دادگاه اختلاس 3 هزار میلیاردی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی روز یک‌شنبه، 20 مه، با حضور هفت متهم و یک مطلع آغاز شده است.

این دادگاه در محل شعبه یک دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، در این دادگاه، وضعیت 7 تن از متهمان این پرونده که در دست‌گاه قضایی به پرونده «فساد بزرگ مالی» معروف است، رسیدگی می‌شود.

قاضی ‌سراج‌ روز گذشته اعلام کرده بود: «در این جلسه نیز به اتهامات مه‌آفرید امیرخسروی رسیدگی نخواهد شد.»

گفتنی است یک نفر هم به عنوان مطلع در این دادگاه حاضر شده است.

جمعی از خانواده متهمان، وکلا و خبرنگارارن نیز در دادگاه حضور دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی ایران، شخصی که از وی به اختصار «ح. پ» یاد می‌شود گفته شده قائم مقام یکی از دست‌گاه‌های مهم اقتصادی ایران بوده و در راستای این پرونده بازداشت و سپس با وثیقه آزاد شد، اخیرن در برخی جلسات مهم دولتی شرکت می‌کند.

…………………………………..

رییس‌جمهوری آمریکا در نشست گروه 8:

«ادامه روش مذاکره با ایران بر سر برنامه اتمی»

خبر / رادیو کوچه

با پایان یافتن نشست سران هشت کشور صنعتی جهان در کمپ دیوید، باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا گفت که رهبران این کشورها نسبت به ادامه روند تحریم‌ها و اعمال فشارها به هم‌راه انجام مذاکرات دیپلماتیک با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور، متعهد هستند.

آقای اوباما در این نشست که در کمپ دیوید در جریان بود به خبرنگاران اظهار داشت: «ما امیدواریم که بتوانیم این مسئله را با روشی صلح‌آمیز و با احترام به استقلال و حفظ حقوق ایران در جامعه بین‌الملل حل کنیم.»

رییس جمهوری آمریکا ضمن ابراز «امیدواری» نسبت به مذاکرات بغداد گفت که تمامی رهبران جهان قبول دارند که ایران حق دارد که از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز برخوردار باشد، البته در صورتی که این کشور به قوانین بین‌المللی متعهد باشد.

قرار است دور دوم مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در سوم خرداد ماه در بغداد پایتخت عراق برگزار شود.

آقای اوباما هم‌چنین گفته است که در این نشست، پیش‌رفت قابل توجهی در ترسیم راهی برای خروج از بحران اقتصادی، به ویژه در حوزه یورو، به دست آمد.

آقای اوباما که پس از نشست سران گروه هشت سخن می‌گفت، اضافه کرد که اعضای این گروه توافق دارند که رشد اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی بیش‌تر، باید در اولویت نخست فعالیت‌ها باشد.

با این حال، خانم مرکل، صدراعظم آلمان، تاکید کرد که کشورهای حوزه یورو باید با تداوم اعمال تمهیداتی که تحت عنوان ریاضت اقتصادی در پیش گرفته شده است، از هزینه‌ها و کسری بودجه خود کم کنند.

در بیانیه‌ای که در پایان نشست گروه هشت صادر شد، آمده است که الزامن تمام کشورها برای بهبود وضعیت اقتصادی خود نباید اقدامات مشابهی را انجام دهند.

رهبران گروه هشت هم‌چنین تاکید کرده‌اند که یونان هم‌چنان باید عضو حوزه یورو بماند.

گزارش شده است که رهبران هشت کشور صنعتی جهان با در نظر گرفتن فرا رسیدن موعد اعمال تحریم‌های جدید نفتی علیه ایران، درباره چگونگی استفاده از ذخایر نفت خود برای ایجاد ثبات در بازار انرژی گفت‌وگو کرده‌اند.

باراک اوباما هم‌چنین اعلام کرد که گروه هشت با رهبران کشورهای آفریقایی و بخش خصوصی، برای تامین امنیت غذایی، اتحاد جدیدی را تشکیل خواهد داد.

مقامات اتحادیه اروپا نیز با استقبال از بیانیه گروه هشت، بر ضرورت افزایش رشد اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید تاکید کرده‌اند.

…………………………………..

افزایش آمار کشته‌شدگان در سوریه،

«بیش از یک‌صد کشته و زخمی در انفجار دیرالزور»

خبر / رادیو کوچه

به دنبال انفجار روز شنبه، 19 مه، یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در شرق سوریه دست‌کم 9 تن کشته و یک‌صد نفر زخمی شده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده است که یک بمب‌گذار انتحاری در شهر دیرالزور دست به این حمله زده است.

به گفته مخالفان دولت سوریه انفجار در نزدیکی دفاتر واحد اطلاعاتی ارتش رخ داده است.

انفجار دیرالزور که روز گذشته روی داد یکی از چندین مورد انفجارهایی است که در نزدیکی ساختمان‌های متعلق به نهادهای امنیتی دولتی رخ می‌دهد و نشانه‌هایی از عملیات‌های منسوب به گروه القاعده در آن دیده می‌شود.

گفته می‌شود که تعدادی از تاسیسات نظامی و یک مجتمع مسکونی متعلق به نظامیان سوریه در منطقه‌ای قرار دارند که انفجار در آن روی داده است.

براساس اعلام مقامات رسمی سوریه، ناظران سازمان ملل متحد که در دیرالزور مستقر هستند، از محل انفجار بازدید کرده‌اند.

انفجار در دیرالزور یک روز پس از آن رخ می‌دهد که خبرگزاری دولتی سوریه از خنثا شدن توطئه‌ای برای بمب‌گذاری در این شهر و بازداشت چندین نفر مظنون خبر داد.

سخن‌گوی وزارت امور خارجه سوریه گفته است که بمب منفجر شده در دیرالزور با 500 کیلوگرم مواد منفجره ساخته شده بود.

گفتنی است هفته گذشته دو بمب‌گذاری انتحاری در دمشق، پایتخت سوریه، باعث مرگ 55 تن شد. این دو انفجار مرگ‌بارترین حمله‌هایی بوده که از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در این شهر رخ داده است.

در همین حال مخالفان دولت می‌گویند مدارکی در دست دارند که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی در برخی از این انفجارها دست داشته‌اند.

از سویی دیگر علارغم حضور 260 ناظر سازمان ملل در سوریه، روند برقراری آتش‌بس در این کشور وضعیت رضایت‌بخشی نداشته، هرچند دو طرف گفته‌اند که به توافق اولیه برای پایان دادن به درگیری‌ها رسیده‌اند.

…………………………………..

رییس جمهوری یونان:

«انحلال پارلمان یونان و برگزاری انتخابات مجدد»

خبر / رادیو کوچه

کارولوس پاپولیاس، رییس جمهوری یونان پارلمان این کشور را که دور روز از تشکیل آن می‌گذشت منحل اعلام کرد و‌ بار دیگر در تاریخ 17 ژوئن انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار خواهد شد.

تکرار  انتخابات پارلمانی از آن رو صورت ‌می‌گیرد که طیفی از احزاب مختلف از راست افراطی تا چپ افراطی به پارلمان این ‌کشور راه یافتند و در پی آن رهبران این احزاب نتوانستند برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق برسند.

در انتخابات پارلمانی اخیر که در 6 مه برگزار شد، دو حزب حاکم دموکراسی‌ نوین (محافظه‌کار) و حزب سوسیالیست پاسوک کم‌تر ‌از 35 درصد از آرا را به خود اختصاص دادند و با این میزان رای این دو حزب طرف‌دار سیاست ریاضت اقتصادی از تشکیل دولت بازماندند.

در مجموع نزدیک به 60 درصد از یونانی‌ها به احزابی رای دادند که مخالف ریاضت‌های اقتصادی توصیه شده از سوی اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول هستند.

دو حزب طرفدار ریاضت‌های اقتصادی می‌گویند انتخابات آینده در واقع به منزله همه‌پرسی برای یونانی‌هاست که آیا می‌خواهند در یورو بمانند یا خیر.

این در حالی است که رهبران گروه هشت کشور صنعتی دنیا که در کمپ دیوید گرد هم آمده بودند تاکید کرده‌اند که یونان هم‌چنان باید عضو حوزه یورو بماند.

از سویی دیگر بی‌ثباتی‌ها باعث شده است که پس از انتخابات اخیر پارلمانی در یونان، مردم با هجوم به بانک‌ها صدها میلیون یورو از بانک‌ها خارج کنند.

مردم از آن بیم دارند که در صورت خروج یونان از یورو، بانک‌ها پول کم‌ارزش‌تر دراخما، را به آن‌ها بدهند.

گزارش‌ها حاکی از آن است تنها در روز دوشنبه  و سه‌شنبه هفته گذشته،  نزدیک یک میلیارد و دویست میلیون یورو از بانک‌ها خارج کردند.

 …………………………………..

پس از اصلاح برخی موارد در مجلس،

«تایید لایحه بودجه سال 91 ایران توسط شورای نگهبان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز یک‌شنبه، 20 مه، شورای نگهبان از قانون اساسی جمهوری اسلامی لایحه بودجه سال 1391 ایران را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانسته و آن را تایید کرده است.

 به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، لایحه بودجه سال 1391 ایران که با اصلاحاتی در جلسه مورخ سی‌ام اردی‌بهشت ماه، به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه با اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

این در حالی است که در جلسه علنی روز چهارشنبه گذشته، احمد توکلی، نماینده تهران، با استناد به اصل 52 قانون اساسی، اخطار داده بود که بودجه سال جاری باید تا پایان اردی‌بهشت ماه به دولت ابلاغ شود و با تاکید بر این‌که بر اساس مصوبه مجلس، دولت تنها برای دو ماه اول سال پول در اختیار دارد، از نمایندگان خواسته بود تا از طرح پیشنهادهای غیر‌ضروری اجتناب کنند که با حمایت رییس مجلس مواجه شد.

سال گذشته هم دولت محمود احمدی‌نژاد، مانند بسیاری دیگر از سال‌ها قبل، لایحه بودجه را چند ماه پس از انقضای مهلت مقرر در آیین نامه داخلی مجلس تحویل مجلس داد که در نتیجه، تصویب آن برای آغاز سال مالی جاری امکان‌پذیر نشده و دولت با استفاده از مصوبه دو دوازدهم مجلس، که معمولن تنها در موارد اضطراری مورد پیدا می‌کند، هزینه‌های خود را تامین کرده است.

 ……………………………………

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان اعلام کرد:

«بازداشت 6 نفر از عاملان ترور جنگی‌زهی، از رهبران سنی»

خبر / رادیو کوچه

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان، روز یک‌شنبه، 20 مه، در مصاحبه با رسانه‌های داخلی ایران گفت با رسیدگی به پرونده ترور مولوی جنگی‌زهی، از رهبران سنی، زوایای پنهان عملیات ترور آشکار و شش نفر از عوامل این عملیات بازداشت شدند.

 به گزارش فارس، محمد مرزیه در دادسرای عمومی و انقلاب زاهدان اظهار داشت: «بر اساس فرضیه‌هایی که در دست بود و با توجه به اهمیتی که در پرونده وجود داشت پرونده با احاله به مرکز استان انتقال پیدا کرد و پرونده در دستور کار اداره اطلاعات قرار گرفت و رسیدگی آغاز شد.»

وی افزود: «بعد از ترور، دستگیری‌هایی انجام شد که بعد از مدت‌ها پنج نفر از افراد دستگیر شده آزاد شدند و این نشان می‌دهد علتی مبنی بر دستگیری بی‌مورد افراد وجود ندارد.»

وی گفت: «در نیمه دوم فروردین ماه، افراد دستگیر شده به مباشرت در قتل اقرار می‌کنند و صحنه ترور و عملیات را توضیح می‌دهند.»

مرزیه در زمینه متهمان پرونده نیز گفت: «این افراد متهم به پیمان‌کاری صحنه عملیات، دریافت مبلغ 700 میلیون پول نقد جهت انجام ترور، حمل و نگه‌داری سلاح غیرمجاز هستند.»

لازم به اشاره است در پی ترور مولوی جنگی‌زهی، از رهبران سنی‌مذهب در سیستان و بلوچستان، در شهرستان سرباز در دی ماه سال گذشته‌، درگیری‌هایی در هفته‌های اخیر بین مردم بلوچ و نیروی انتظامی گزارش شد. این در‌گیری‌ها در دو منطقه جکیگور و راسک صورت گرفته که گفته می‌شود تعدادی کشته و زخمی به هم‌راه داشته است.

هم‌چنین گفته می‌شود که این رهبر سنی مذهب از حامیان جمهوری اسلامی به‌شمار می‌آمد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,