Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
یکم خرداد – بیست‌ویکم مه

«تقویم تاریخ یکم خرداد»

2012 May 21

رادیو کوچه

امروز، به عنوان روز جهانی توسعه فرهنگی در کشورها گرامی داشته می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1840میلادی– نیوزیلند مستعمره بریتانیا اعلام شد. نیوزیلند جزیره ایست واقع در قاره‌ی اقیانوسیه این کشور در اقیانوس آرام‌جنوبی و جنوب شرق استرالیا واقع شده و بیش از هر کشور دیگری به قطب جنوب نزدیک است و در صورت آب شدن یخ‌های قطب جنوب در اثر گرمایش زمین زیر تلریاردها مترمکعب آب مدفون می‌شود. نیوزیلند در سال 1840 مستعمره‌ی بریتانیا شد.

1881 میلادی- «کلارا بارتون» (Clara Barton) صلیب سرخ آمریکا را در چنین روزی تاسیس کرد و تا زمان مرگش مدیر آن‌جا بود. وی با گسترش کارکرد اولیه صلیب‌سرخ بین‌المللی، امدادرسانی به قربانیان بلایای طبیعی و جنگ‌زدگان را به فهرست وظایف این موسسه افزود.

1916 میلادی– زادروز «هارولد رابینز» (Harold Robbins) نویسنده آمریکایی است. رابینز زاده نیویورک، که نام اصلی‌اش هارولد رابین است، ادعا کرده که یتیمی یهودی بوده و در پرورش‌گاه پسرانه کاتولیک‌ها بزرگ شده است. ولی در حقیقت او فرزند خانواده‌ای تحصیل کرده از مهاجران روسی و هلندی ساکن آمریکا بود. دوران کودکی‌اش با پدر داروسازش و نامادری‌اش در بروکلین بود و آن طور که ادعا می‌کند همسر اولش رقاصی چینی نبود که در اثر گاز گرفتن طوطی در گذشته باشد، بلکه در واقع معشوقه دوران دبیرستانش بود (با او بیست و هشت سال زندگی کرد و پس از آن چهار بار دیگر ازدواج کرد). در بیست سالگی با فروش شکر به صورت عمده یک میلیون دلار کسب کرد که همه آن را در آغاز جنگ جهانی دوم از دست داد. از آثار او می‌توان به، هرگز به غریبه دل مبند، تاجران رویا، سنگی برای دنی فیشر، ترکم مکن، خانه شماره ۷۹ خیابان پارک، دشنه، سیاست‌مداران وارداتی، آنجایی که عشق می‌میرد، جستن از روی نرده، ماجراجو اشاره کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1359خورشیدی– پس از انقلاب اسلامی، در آبان 1358 روابط جمهوری اسلامی با آمریکا بحرانی شد و به منظور وادار کردن آمریکا به استرداد «محمد‌رضا پهلوی» سفارت آمریکا به تصرف دانش‌جویان درآمد و کلیه کارکنان آن به گروگان گرفته شدند. در پی آن در اول خرداد 1359، آمریکا و برخی کشورهای اروپا، داد و ستدهای اقتصادی ایران را تحریم کردند.

1927 میلادی- یک هوانورد آمریکایی به نام «چارلز اگوستوس لیندبرگ» (Charles Augustus Lindbergh) با یک هواپیمای یک موتوره از نیویورک آمریکا برخاست و پس از ۳۳ ساعت و ۲۱ دقیقه پرواز بدون توقف، عرض ۳ هزار و ۶۰۰ مایلی اقیانوس اطلس را طی کرد و در پاریس در فرانسه فرود آمد. این پرواز نخستین پرواز انفرادی و بدون توقف بین دو قاره آمریکا و اروپا بر فراز اقیانوس اطلس بود و شهرت بسیاری را برای لیندبرگ به هم‌راه داشت.

1956 میلادی- پس از دست‏‌یابی ایالات متحده آمریکا به بمب هسته‌‏ای و به کارگیری آن در شهرهای هیروشیما و ناکازاکی ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم، این بار در اوایل دهه 1950 دانش‌مندان آمریکایى برای ساختن بمب هیدروژنی تلاش می‏‌کردند. قدرت انهدامی این بمب، به درجات بیش‌تر از بمب هسته‏‌ای بود. آزمایش‌‏های اولیه این بمب در سال 1952 صورت گرفت. اما در چنین روزی، اولین بمب هیدروژنی آمریکا در جزیره «بی‏کینی» واقع در اقیانوس اطلس آزمایش شد. در این میان حتا دانش‌مندانی نظیر «آلبرت انیشتین» نیز جهانیان را علیه خطرات مرگ‌بار سلاح‏‌های هسته‏‌ای آگاه کرد.

1991 میلادی- «راجیو گاندی» (Rajiv Ratna Gandhi) یکی از رهبران هندوستان در این کشور به دست  مخالفان ترور شد .

————————————————

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی نیوز

نیویورک تایمز

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,