Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
سید‌محمد خاتمی:

«مردم با اصل انقلاب و نظام مشکل ندارند»

2012 May 21

خبر / رادیو کوچه

سید‌محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، در دیدار با جمعی از جوانان، فعالان سیاسی، هنرمندان و روزنامه‌نگاران در آستانه دوم خرداد، از فعالیت سیاسی در چارچوب نظام جمهوری اسلامی دفاع کرد و در عین حال از تنگ شدن دامنه حصرها و تشدید فشارها بر زندانیان سیاسی ابراز تاسف کرد.

خاتمی در بخشی از این دیدار اظهار داشت: «گرچه هیچ‌گاه نباید نومید شد، چنان که ملت ما در تمام این دوران بلند نومید نشده است و انتظار بوده است که شاهد تحول در روی‌کردهای جاری، به‌خصوص حبس و حصرها و ایجاد محدودیت ها بر خلاف قانون اساسی و روح انقلاب باشیم تا جامعه بار دیگر نشاط لازم را در جهت ساختن کشور، رسیدن به هدف‌های بلندی که انقلاب داشت و استقرار همه جانبه جمهوری اسلامی به معنی واقعی کلمه با حضور همه نیروها و سرمایه ها باشیم و امیدوارم چنین شود، ولی با تاسف این روزها خلاف آن را می‌بینیم. تشدید فشار روی زندانیان سیاسی، تنگ‌تر کردن دامنه حصر و بازداشت‌ها و احکام جدید بخصوص نسبت به بانوان که گرفتاری آنان آسیب بیش‌تری به خانواده و جامعه می‌زند.»

وی در بخش دیگری اضافه کرد: «مردم به هیچ‌وجه خواستار بر هم زدن اوضاع و دگرگونی اساسی نبودند. به هیچ‌وجه در اکثریت نشانی از روی‌گردانی از اصل انقلاب و حاصل آن جمهوری اسلامی نبود. به نظام و کشور خود دل‌بسته بودند. البته مسلمن عده‌ای بوده و هستند که این وضع را و انقلاب را قبول نداشته و ندارند ولی تردید نکنیم که این عده در اقلیت بوده و هستند. به علاوه من معتقدم که غالب این افراد هم خواستار انقلاب دیگر و تغییرات اساسی نبودند، ولی به هر حال اکثریت قاطع مردم دل‌بستگان به اصل نظام جمهوری اسلامی بودند.»

محمد خاتمی افزود: «‌مردم خواستار تغییر بودند و تغییر مورد نظر اصلاح سیاست‌ها و روش‌ها در درون نظام بود،‌ به‌خصوص که از شعارهای عمده قانون‌گرایی و به‌خصوص استقرار کامل و درست قانون اساسی بود.»

وی هم‌چنین تاکید: «اصلاحات اصولی داشته که کم و بیش روشن است. در درون نظام است و تقویت آن را با جلوگیری از تحریف‌ها و انحراف‌ها و تغییر سیاست‌ها و رفتارهایی که با موازین مورد نظر مردم که در انقلاب بوده و با معیارهای قانون اساسی می‌خواند و این جریان حذف‌شدنی نیست هر چند اجازه حضور در عرصه رسمی قدرت را نداشته باشد.»

 بیشتر بخوانید:

«ما هیچ‌گاه انتخابات را تحریم نکردیم»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,