Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
آقای خوشبختی

«چگونگی انتخاب هدف»

2012 May 21

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

خوشبختی هستم. آقای خوشبختی و بسیار خوشحالم از این‌که در خدمت هم‌راهان ارزش‌مند رادیو کوچه هستم. این برنامه چهارمین قسمت از مجموعه برنامه‌های «موفقیت» است و امیدوارم از شنیدن این برنامه‌ها لذت ببرید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خوب دوستان عزیز. حالتان چطور است؟ امیدوارم که با روحیه عالی آماده شنیدن این برنامه باشید. لطفن به‌هوش و به‌گوش باشید چون می‌خواهم راجع به موضوع مهمی با شما صحبت کنم: «انتخاب هدف!». هم‌چنین لازم است که کاغذ و قلمی هم در دست داشته باشید چون قرار است در این برنامه یکی دو جمله برای خودتان بنویسید. پس لطفن همین حالا در فاصله‌ی زمانی پخش موسیقی کاغذ و قلم را آماده کنید.

در برنامه قبل به این موضوع پرداختم که «هدف چیست و چرا هدف مهم است؟» و به این‌جا رسیدیم که یک هدف چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ اصلن هدف باید کمی باشد یا کیفی؟ بزرگ باشد یا کوچک؟ سپس برای پاسخ به این سوالات به راه‌کاری به نام شیوه  «هدف هوش‌مند» اشاره کردم و گفتم که بر اساس شیوه هدف هوش‌مند، هر هدفی که انتخاب می‌کنید بایستی پنج ویژگی داشته باشد تا از درستی انتخاب هدف خود اطمینان حاصل نمایید. در برنامه قبل این پنج ویژگی را فقط نام بردم و در این برنامه به توضیح آن‌ها می‌پردازم.

ویژگی اول: هدف انتخابی شما بایستی واضح و مشخص باشد.

هدفی که انتخاب می‌کنید نباید کلی باشد. اهداف کلی شما را به سر منزل مقصود نمی‌رساند. هدفی که انتخاب می‌کنید باید کاملن مشخص و صریح باشد. باید کامل و به وضوح تعریف شده باشد. اغلب مردم به این دلیل هرگز به اهدافشان نمی‌رسند که اهداف خود را تعریف نمی‌کنند. لطفن به این مثال دقت کنید: فرض کنید هدف شما خرید یک اتومبیل است. اول بایستی هدفتان را بنویسید. این یک الزام است! هدفی که نوشته نشود، رسمیت ندارد. نوشتن هدف، اولین اقدام است. اگر ننویسید خیلی زود به دست فراموشی سپرده می‌شود. به قول معروف کم‌رنگ‌ترین مرکب‌ها از پر‌رنگ‌ترین حافظه‌ها ماندگارتر است! خوب، دوستان عزیز. از همین حالا سه دقیقه فرصت دارید که خریدن خودرو مورد علاقه خود را به صورت هدف بنویسید…بسیار خوب، نوشتید؟ چطور نوشتید؟ چه نوشتید؟ چند کلمه؟ چند سطر؟ آیا می‌دانید چطور باید اهدافتان را بنویسید؟ در نوشتن اهداف خود به این نکته کلیدی دقت کنید: «طوری اهدافتان را بنویسید که انگار می‌خواهید به فرد دیگری سفارش دهید که در غیاب شما هدفتان را محقق کند!» باید به صورت مشروح بنویسید. از زیاد نوشتن نهراسید. آن‌قدر دقیق و شفاف بنویسید که هیچ کسی پس از خواندن هدف شما نیازی به پرسیدن سوال از شما نداشته باشد. خوب، حالا به نوشته خود نگاه کنید. چه نوشته‌اید؟ آیا نوشته‌اید که: می‌خواهم یک ماشین زیبا و مدل‌بالا بخرم؟

این هدف‌گذاری اشتباه است. کلمه زیبا خیلی کلی است. علاوه بر این‌که مفهوم زیبایی به تعداد آدم‌های کره خاکی متفاوت است، مطمئن باشید در ذهن خود نیز تعریف ثابت و مشخصی از آن ندارید. اگر از شما بپرسم ماشین زیبا یعنی چه، نخواهید توانست توضیح کامل و کافی ارایه کنید. به جای نوشتن کلمه زیبا سعی کنید مشخصات اتومبیل مورد نظر خود را تا حد ممکن کامل بنویسید. مثلن: من می‌خواهم یک ماشین بی‌ام‌دبلیو سفید رنگ شیشه دودی رینگ اسپرت با تودوزی چرمی کرم رنگ بخرم. خوب، حالا بهتر شد. اما منظور از «مدل‌بالا» چیست؟ باید دقیقن به مدل و سال ساخت آن اشاره کنید. پس هدف شما این شد: «من می‌خواهم یک دستگاه خودرو بی‌ام‌دبلیو کوپه مدل 2011 سفید رنگ شیشه دودی رینگ اسپرت با تودوزی چرمی کرم رنگ بخرم.» همین‌طور که می‌بینید هر چه هدف شما واضح‌تر باشد، تصویر ذهنی واضح‌تری خواهید داشت. همیشه فکر کنید در فروش‌گاه بزرگی قرار دارید که فروشنده منتظر سفارش شماست. تا سفارش شما کاملن مشخص نباشد، فروشنده نمی‌تواند بفهمد که شما چه می‌خواهید لذا کالایی برای شما نخواهد آورد. در مراحل بعد یادآوری می‌کنم که در نوشتن هدف حتمن بایستی قیمت هدف و زمان و مکان رسیدن به آن‌را نیز ذکر کنید.

دوستان موفق من، لطفن سعی کنید تا برنامه بعد یک تمرین بسیار ساده و مفرح انجام بدهید. تعدادی از اهدافتان را روی کاغذ بیاورید و از دوستتان، برادر، خواهر یا هر فردی که با او صمیمی هستید بخواهید که نقش کسی را بازی کند که قرار است فقط با استناد به نوشته شما تصویر واضح و شفافی از هدف شما در ذهنش بسازد. یادتان باشدکه هیچ کلامی و توضیح تکمیلی بیان نکنید. قرار است کیفیت شیوه نگارش اهداف خود را بسنجید. از طرف مقابلتان بخواهید تصویری را که از هدف شما در ذهنش ساخته برای شما توضیح دهد. اگر با تصویری که شما در ذهن خود دارید اختلاف زیادی داشت، بدانید که هدفتان را به درستی ننوشته اید. به سوالاتی که طرف مقابلتان راجع به هدفتان از شما می‌پرسد دقت کنید. بسیاری از این سوالات، همان مواردی هستند که باید در هنگام نوشتن هدفتان به آن‌ها می‌پرداختید. با این روش ساده و بازی‌گونه به درک درست و مهارت لازم برای نوشتن اهدافتان دست پیدا می‌کنید.

در برنامه بعد به توضیح سایر نکات شیوه «هدف هوش‌مند» می‌پردازم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,