Saturday, 18 July 2015
18 September 2021

«خبرهای بیست و یکم مه ۲۰۱۲»

2012 May 21

پیش از مذاکرات ایران با 1+5،

«‌ورود مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در ساعات اولیه روز دوشنبه، 21 مه، وارد تهران شد.

به گزارش ایرنا، آقای آمانو، در فردوگاه تهران مورد استقبال علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی اتمی و نمایندگان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی قرار گرفت.

آقای آمانو که برای نخستین بار به ایران سفر کرده، قرار است امروز با علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت و فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی دیدار کند.

هرمان ناکائرتس، رییس بازرسان و رافائل گروسی، معاون مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این سفر آقای آمانو را هم‌راهی می‌کنند.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آقای آمانو «با مقامات عالی‌رتبه ایران بر سر موضوعاتی که تامین‌کننده منافع دو طرف باشد» نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

………………………………….

گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه:

«کشته شدن بیش از 30 تن در گلوله‌باران حما»

خبر / رادیو کوچه

گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه که در بریتانیا مستقر است می‌گوید که گلوله‌باران نیروهای امنیتی سوریه در استان حما در غرب این کشور 34 کشته و تعداد زیادی مجروح بر جا گذاشته است.

به گزارش رویترز، این نهاد می‌گوید در میان کشته‌شدگان شهر صوران در مرکز این استان چند کودک نیز وجود دارد.

رامی عبدالرحمان، رییس این نهاد اظهار داشت: «نیروهای ارتش ابتدا شهر را به گلوله بستند و سپس به شهر حمله کردند.»

روز یک‌شنبه در روی‌داد دیگری در دمشق انفجاری در نزدیکی خودرویی رخ داد که حامل سرپرست هیت ناظران سازمان ملل در سوریه بود. بر اساس گزارش‌ها در این حادثه که هنوز مشخص نیست بر اثر انفجار بمب بوده یا پرتاب آر‌پی‌جی، تلفاتی نداشته است.

زمانی که این انفجار رخ داد، خودروهای حامل سرلشگر رابرت مود، سرپرست هیت ناظران سازمان ملل و هم‌راهان او در کنار ایست بازرسی ارتش در منطقه دوما در حومه دمشق قرار داشتند.

هیت ناظران سازمان ملل هنوز واکنشی نسبت به این رخ‌داد نشان نداده است.

با وجود اعلام برقراری آتش‌بس در سوریه، درگیری‌های خونین میان ارتش سوریه و مخالفان دولت افزایش یافته است.

گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه این حادثه مرگ‌بار در حما را «قتل عام» خوانده و خواهان اعزام سریع ناظران سازمان ملل به این منطقه شده است.

درگیری در حما از ساعات صبح روز دوشنبه، 21 مه آغاز شد. مردان مسلح، 29 نفر از نیروهای امنیتی را مجروح کرده‌اند.

………………………………….

در اثر ابتلا به سرطان روده و کبد،

«درگذشت رابین گیب، خواننده گروه بی‌جیز»

خبر / رادیو کوچه

رابین گیب، خواننده گروه «بی‌جیز»، در اثر ابتلا به سرطان روده و کبد در 62 سالگی درگذشته است.

زندگی حرفه‌ای آقای گیب زمانی آغاز شد که او و برادرانش گروه بی‌جیز را در سال ۱۹۵۸ به‌راه انداختند.

ترانه‌های گروه بی‌جیز جز پرفروش‌ترین ترانه‌ها در این 6 دهه بوده است.

گروه بی جیز از آغاز کارشان در دهه 60 بیش از 200 میلیون آلبوم فروخت.

خانواده آقای گیب در بیانیه‌ای اظهار داشت: «خانواده رابین گیب از گروه بی‌جیز، با اندوه فراوان اعلام می‌کند که رابین پس از بیماری سخت و طولانی سرطان و عمل جراحی روده درگذشت.»

موریس برادر دوقلوی او هم در سال 2003 در سن 53 سالگی در اثر بیماری روده درگذشت.

………………………………….

سید‌محمد خاتمی:

«مردم با اصل انقلاب و نظام مشکل ندارند»

خبر / رادیو کوچه

سید‌محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، در دیدار با جمعی از جوانان، فعالان سیاسی، هنرمندان و روزنامه‌نگاران در آستانه دوم خرداد، از فعالیت سیاسی در چارچوب نظام جمهوری اسلامی دفاع کرد و در عین حال از تنگ شدن دامنه حصرها و تشدید فشارها بر زندانیان سیاسی ابراز تاسف کرد.

خاتمی در بخشی از این دیدار اظهار داشت: «گرچه هیچ‌گاه نباید نومید شد، چنان که ملت ما در تمام این دوران بلند نومید نشده است و انتظار بوده است که شاهد تحول در روی‌کردهای جاری، به‌خصوص حبس و حصرها و ایجاد محدودیت ها بر خلاف قانون اساسی و روح انقلاب باشیم تا جامعه بار دیگر نشاط لازم را در جهت ساختن کشور، رسیدن به هدف‌های بلندی که انقلاب داشت و استقرار همه جانبه جمهوری اسلامی به معنی واقعی کلمه با حضور همه نیروها و سرمایه ها باشیم و امیدوارم چنین شود، ولی با تاسف این روزها خلاف آن را می‌بینیم. تشدید فشار روی زندانیان سیاسی، تنگ‌تر کردن دامنه حصر و بازداشت‌ها و احکام جدید بخصوص نسبت به بانوان که گرفتاری آنان آسیب بیش‌تری به خانواده و جامعه می‌زند.»

وی در بخش دیگری اضافه کرد: «مردم به هیچ‌وجه خواستار بر هم زدن اوضاع و دگرگونی اساسی نبودند. به هیچ‌وجه در اکثریت نشانی از روی‌گردانی از اصل انقلاب و حاصل آن جمهوری اسلامی نبود. به نظام و کشور خود دل‌بسته بودند. البته مسلمن عده‌ای بوده و هستند که این وضع را و انقلاب را قبول نداشته و ندارند ولی تردید نکنیم که این عده در اقلیت بوده و هستند. به علاوه من معتقدم که غالب این افراد هم خواستار انقلاب دیگر و تغییرات اساسی نبودند، ولی به هر حال اکثریت قاطع مردم دل‌بستگان به اصل نظام جمهوری اسلامی بودند.»

محمد خاتمی افزود: «‌مردم خواستار تغییر بودند و تغییر مورد نظر اصلاح سیاست‌ها و روش‌ها در درون نظام بود،‌ به‌خصوص که از شعارهای عمده قانون‌گرایی و به‌خصوص استقرار کامل و درست قانون اساسی بود.»

وی هم‌چنین تاکید: «اصلاحات اصولی داشته که کم و بیش روشن است. در درون نظام است و تقویت آن را با جلوگیری از تحریف‌ها و انحراف‌ها و تغییر سیاست‌ها و رفتارهایی که با موازین مورد نظر مردم که در انقلاب بوده و با معیارهای قانون اساسی می‌خواند و این جریان حذف‌شدنی نیست هر چند اجازه حضور در عرصه رسمی قدرت را نداشته باشد.»

 ………………………………….

با کذب خواندن اظهارات علی مطهری،

«احتمال شکایت سپاه از مطهری، نماینده مجلس»

خبر / رادیو کوچه

مسوول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز یک‌شنبه، 20 مه، در واکنش به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر دخالت سپاه در انتخابات مجلس نهم و حمایت از برخی کاندیداها را ادعایی بی‌اساس خوانده و آن را تکذیب کرده است.

به نقل از سپاه نیوز، رمضان شریف مسوول روابط عمومی کل سپاه با رد هر‌گونه دخالت این ارگان در انتخابات اخیر مجلس اظهار داشت: «سپاه وام‌دار هیچ جریان و جبهه سیاسی نبوده و هرگز خود را در دایره محدود آن‌ها تعریف نکرده و نخواهد کرد.»

سخن‌گوی سپاه پاسداران با تاکید بر «عدم دخالت نظامیان در سیاست» در پی اظهارات آیت‌اله خمینی بنیان‌گذار و آیت‌اله خامنی‌ای رهبر جمهوری اسلامی‌، خاطر نشان کرد: «تجربه به ما آموخته است بعد از برگزاری هر انتخابات در کشور اشخاص و جریان‌های سیاسی ادعای دخالت سپاه را مطرح می‌کنند و بر این اساس در انتخابات اخیر مجلس قبل از مرحله اول و نیز در آستانه مرحله دوم رسمن عدم جانب‌داری خود از اشخاص و جناح‌های سیاسی را به اطلاع افکار عمومی رسانده است که مستندات آن نیز در سایت خبری رسمی سپاه [سپاه نیوز] موجود است، البته توقع آن بود که شاهد تکرار چنین ادعاهایی نباشیم.»

وی افزود: «این‌که هر از گاهی برخی اشخاص و جریان‌ها با طرح ادعاهای غیر‌واقعی و نخ‌نما شده‌، فرصتی را برای ضد‌انقلاب و رسانه‌های بیگانه فراهم آوردند تا هجمه علیه سپاه را مهندسی و عملیاتی کنند اقدام نا‌پسندی است که علاقه‌مندان به انقلاب و نظام به آن به دیده تامل و تردید نگاه می‌کنند.»

مسئول روابط عمومی کل سپاه با اشاره به باز بودن راه قانون برای رسیدگی و برخورد با تخلفات انتخاباتی تصریح کرد: «در کشور ما ساز و کارهای لازم برای برخورد قانونی با هر نوع تخلف انتخاباتی پیش‌بینی شده است و از کسانی که مدعی دخالت سپاه در امر انتخابات هستند به قاطعیت می‌خواهد مستندات خود را اریه کنند.»

وی در پایان تاکید کرد: «بدیهی است سپاه حق پی‌گرد حقوقی مدعیان دخالت سپاه در انتخابات را برای خود محفوظ می‌داند.»

لازم به اشاره است علی مطهری، نماینده منتقد دولت جمهوری اسلامی، در نطق جلسه علنی روز یک‌شنبه، مجلس از دخالت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برخی از حوزه‌های انتخابیه مجلس نهم خبر داده بود.

………………………………….

پس از قهرمانی تیم کشتی آزاد ایران در جهان،

«قهرمانی تیم کشتی فرنگی ایران در جام جهانی»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 20 مه، تیم ملی کشتی فرنگی ایران، با گذشتن از سد ترکیه برای سومین سال متوالی قهرمان جام جهانی کشتی فرنگی شده است.

به گزارش ایلنا، در مسابقه فینال جام جهانی کشتی فرنگی که در شهر سارانسک روسیه برگزار شد تیم ایران با نتیجه 5 بر 2 ترکیه را شکست داد و برای سومین بار پیاپی قهرمان شد.

در جریان این رقابت‌ها تیم کشتی فرنگی ایران که در گروه A این رقابت‌ها قرار داشت، در دیدار سوم خود با نتیجه 4 بر 3 تیم روسیه میزبان رقابت‌ها را شکست داد و در کشتی چهارم خود نیز با نتیجه 6 بر یک از سد بلغارستان گذشت.

همچنین در آخرین روز این رقابت‌ها تیم کره‌جنوبی در دیدار رده‌بندی با نتیجه 5 بر 2 از سد آذربایجان گذشت و بر سکوی سوم این مسابقات قرار گرفت. در دیدار پنجمی و ششمی هم روسیه با نتیجه 7 بر صفر مجارستان را مغلوب کرد و به پنجمی بسنده کرد. بلغارستان، قزاقستان، بلاروس و ارمنستان هم در رده‌های بعدی قرار گرفتند.‌

لازم به اشاره است تیم ملی کشتی آزاد ایران نیز چندی پیش با برتری در دیدار فینال مقابل تیم میزبان، جمهوری آذربایجان، قهرمان جام‌ جهانی کشتی 2012 شده بود.

………………………………….

علی مطهری، نماینده منتقد دولت:

«سپاه در انتخابات مجلس نهم دخالت داشت»

خبر / رادیو کوچه

علی مطهری، نماینده منتقد دولت در مجلس شورای اسلامی در نطق روز یک‌شنبه، 20 مه، خود در صحن علنی مجلس از دخالت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برخی از حوزه‌های انتخابیه مجلس نهم خبر داده است.

به گزارش فارس، علی مطهری، نماینده تهران در مجلس هم‌چنین با اشاره به حضور حداکثری در انتخابات افزود: «حضور مردم در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلام نشان از رشد اجتماعی و سیاسی مردم به برکت تمرین مردم‌سالاری در طول 33 سال گذشته را دارد و این بدان معناست که دیگر نمی‌توان در پشت درهای بسته برای مردم تصمیم گرفت و فشار افکار عمومی اجازه این گستاخی را به دوستان نادان انقلاب نمی‌دهد.»

وی با اشاره به دخالت سپاه پاسداران در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه اظهار داشت: «این مسئله ‌از ‌نقاط ضعف انتخابات مجلس نهم بود و این دخالت به منظور حمایت جدی از کاندیداهای مورد نظر این واقعیت را تایید می‌کند.»

وی با اشاره به این‌که در مجلس نهم فراکسیون اصلاح‌طلبان  نخواهیم داشت، اضافه کرد: «در مجلس نهم فقط فراکسیون اصول‌گرایان خواهیم داشت که در زیرمجموعه آن را جمعیت ایثارگران که بیش‌ترین نقش را در ایجاد تفرقه بین اصول‌گرایان داشتند، جبهه پایداری که به نسبت جبهه اول صداقت بیش‌تری داشتند و فراکسیون اصول‌گرایان مستقل که دم از وحدت میان اصول‌گرایان می‌زنند، تشکیل می‌دهند.»

نماینده تهران با بیان این‌که وحدت همواره باید حاکی از واقعیت خارجی باشد، اظهار داشت: «وحدت مصنوعی و فرمایشی پای‌دار نیست و آن‌چه که واقعیت را تشکیل می‌دهد، این است که درون اصول‌گرایان سه بینش متمایز سیاسی و اجتماعی وجود دارد که طبعا در رفتار آن‌ها مؤثر است.»

مطهری افزود: «در واقع اصول‌گرایان یک جبهه را تشکیل می‌دهند و نمی‌توانند آن را به یک حزب تنزل دهند، چگونه می‌توان گروهی را که اصول‌گرایی را تا مرز تملق و چاپلوسی پایین آورده‌اند و هرگونه انتقاد از حکومت و دفاع از حقوق مردم را ضدیت با نظام تلقی می‌کنند با گروهی که حق دفاع از حقوق زندانیان سیاسی را وظیفه خود و ناشی از اصولگرایان می‌دانند، یکی دانست.»

وی با اشاره به مسئله انتخاب ریاست مجلس نهم تصریح کرد: «امروزه تکاپوی زیادی برای این مسئله در جریان است ولی اولن به طور کلی عوامل خارج از مجلس نباید در این موضوع دخالت داشته باشد ثانین به منتخبان مجلس نهم پیشنهاد دارم به کسی رای بدهند که اقتدار مجلس را مظهر اراده مردم بداند و در فلسفه اصلی وجود مجلس که همانا جلوگیری از سرکشی دولت‌هاست، اعتقاد داشته و مجلس را سپر ولی فقیه کند نه ولی فقیه را سپر مجلس.»

این در حالی است که وی پیش‌تر در مورد احتمال منتخب شدن غلام‌علی حداد عادل به عنوان رییس مجلس نهم گفته بود که وی مجلس را «خوار و ذلیل کرده است.»

اشاره آقای مطهری به ابهامات در استعفای سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، از ریاست صندوق سازمان تامین اجتماعی است.

………………………………….

در جریان رژه نظامی روز ملی روی داد،

«بیش از 50 کشته در انفجار یمن»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 21 مه، بر اثر وقوع یک انفجار در جریان رژه نظامی در صنعا‌ پایتخت یمن بیش از 50 تن کشته شده‌اند. اما از آمار مجروحان تاکنون گزارش مشخصی ارایه نشده است.

به گزارش الجزیره، این انفجار در خلال یک رژه نظامی رخ داد و یک فرد انتحاری خود را در میان گردان نیروهای امنیت مرکزی یمن منفجر کرد.

هدف این انتحارکننده نظامیان در حال رژه در روز ملی یمن بوده است.

یکی از مقام‌های یمنی اعلام کرد: «هدف تنها سربازان بوده است زیرا در غیراین‌صورت برای مقام‌های ارشد از جمله رییس جمهوری می‌بایست روز سه‌شنبه، که ادامه رژه بوده این انفجار رخ می‌داد.»

گفتنی است علارغم کناره‌گیری رییس جمهوری پیشین یمن، علی عبداله صالح، از مقام خود هم‌چنان تنش و کشتار در این کشور ادامه دارد.

………………………………….

جهت اجرای حکم حبس،

«بازداشت فریبرز رییس دانا، اقتصاد‌دان منتقد دولت»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، فریبرز رییس‌دانا، اقتصاددان و عضو کانون نویسندگان ایران صبح روز دوشنبه، 21 مه، جهت اجرای حکم یک سال حبس خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش‌ هرانا، فریبرز رییس دانا، استاد پیشین دانشگاه و تحلیل‌گر اقتصادی که سال 89 در پی انتقاد از حذف یارانه‌ها بازداشت و سال گذشته به یک‌سال حبس محکوم شده بود، در پی قطعی شدن حکمش صبح امروز با مراجعه‌ی ماموران امنیتی به منزلش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

فریبرز رییس‌دانا، اقتصاددان و عضو کانون نویسندگان ایران در پی مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی و انتقاد به طرح حذف یارانه‌ها از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

وی طی روزهای گذشته نسبت به اصلاحیه‌ی قانون کار انتقاد کرده بود و این روند را تلاشی برای قانونی کردن شیوه‌ی برده‌داری نوین بر ضد‌کارگران خواند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,