Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
آغاز طرح، اواسط سال 2013،

«تایید جدول زمانی خروج ناتو از افغانستان»

2012 May 22

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 21 مه، به وقت آمریکا، رهبران ناتو که در شیکاگو دیدار می‌کنند طرح‌هایی را برای انتقال فرماندهی نیروهای رزمی به افغان‌ها در اواسط سال 2013 تایید کرده‌اند.

آن‌ها تایید کردند که نیروهای رزمی ناتو تا پایان سال 2014 از افغانستان خارج خواهند شد و فقط واحدهای آموزشی باقی خواهند ماند.

اما باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا قول داد همان‌طور که افغان‌ها برمی‌خیزند، تنها نخواهند ماند.

ناتو هم‌چنین گفت نسبت به بازگشایی خطوط تدارکات به افغانستان از سوی پاکستان خوش‌بین است. این خطوط پس از مرگ 24 سرباز پاکستانی در حمله هوایی آمریکا بسته شده بود.

در اجلاس دو روزه سران ناتو رهبران بیش از 50 کشور جهان از جمله 28 عضو ناتو، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان و آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان شرکت داشتند.

در بیانیه اجلاس تاکید شده است که انتقال کنترل امور امنیتی به افغان‌ها «اجتناب‌ناپذیر» است و پس از پایان سال 2014 هیچ ماموریت رزمی از سوی ناتو انجام نخواهد شد. تا آن زمان باید 130 هزار نیروی تحت فرماندهی ناتو افغانستان را ترک کرده باشند.

با این حال آقای اوباما قول داد آمریکا در کنار مردم افغانستان بایستد.

با این حال مسئله خطوط تدارکاتی از پاکستان این اجلاس را تحت‌الشعاع قرار داده است.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت که این وضعیت «باعث سرخوردگی» است و هرچند او مطمئن است خطوط تدارکاتی بازگشایی خواهد شد، «امروز اتفاق نخواهد افتاد.»

آقای کامرون هم‌چنین به مسئله طالبان پرداخت و گفت: «پیام ما برای شورشیان به همین اندازه روشن است: شما نمی‌توانید در میدان نبرد برنده شوید؛ دست از نبرد بردارید و وارد مذاکره شوید.»

براساس ارقام سازمان ملل، آمار مرگ در این کشور در سال 2011 به 3031 نفر رسید. بخش اعظیم این تلفات ناشی از حملات پیکارجویان بود.

بیشتر بخوانید:

«امضای موافقت‌نامه استراتژیک میان افغانستان و آلمان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,