Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
به بهانه زادروز فروغ فرخزاد

«ایمان بیاوریم به آغاز فصلی سرد»

2010 January 05

وقتی اعتماد من از ریسمان سست عدالت آویزان بود
و در تمام شهر
قلب چراغ های مرا تکه تکه می کردند
وقتی که چشم های کودکانه عشق مرا
با دستمال تیره قانون می بستند
و از شقیقه های مضطرب آرزوی من
فواره های خون به بیرون می پاشید
چیزی نبود. هیچ چیز بجز تیک تاک ساعت دیواری
دریافتم : باید، باید، باید
دیوانه وار دوست بدارم

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

امروز مصادف با زادروز فروغ فرخزاد شاعر معاصر ایرانی است. از او پنج دفتر شعر منتشر شده که از نمونه‌های قابل توجه شعر معاصر فارسی هستند. فروغ در بیست و چهارم بهمن ماه و در سن ۳۲ سالگی بر اثر تصادف اتومبیل درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فروغ فرخزاد در  پانزدهم دی‌ماه سال ۱۳۱۳ در محله‌ی امیریه‌ی تهران زاده شد. هرچند مدتی پیش پوران فرخزاد خواهر فروغ اظهار داشت که وی در هشتم دی‌ماه به دنیا آمد و از اهل تحقیق خواست که آن را تصحیح کنند.  پدرش محمد فرخ زاد یک نظامی سختگیر بود ولی بر خلاف اخلاق ارتشی  علاقه خاصی به شعر داشت و در تنهایی خود با اشعار حافظ و سعدی خلوت می‌کرد و فروغ با شوق تمام به اشعاری که پدر می‌خواند گوش می‌داد و همین نقطه آغاز شاعری فروغ بود. او شعر سرودن را از نوجوانی آغاز کرد. خودش می‌گوید: «در سیزده چهارده سالگی خیلی غزل می‌ساختم ولی هیچ‌گاه آن‌ها را به چاپ نرساندم.»

20100105-news1-forooghfarokhzad-
در سال ۱۳۲۹ در حالی که ۱۶ سال بیشتر نداشت با نوه‌ی خاله‌ی مادرش پرویز شاپور که ۱۵ سال از او بزرگتر بود ازدواج کرد. وی پیش از ازدواج با شاپور، با وی نامه‌نگاری‌های عاشقانه‌ای داشت. این نامه‌ها به همراه نامه‌های فروغ در زمان ازدواج این دو و هم‌چنین نامه‌های وی به شاپور پس از جدایی از وی بعدها توسط  فرزندش کامیار شاپور و عمران صلاحی شاعرمعاصر در کتابی به نام «اولین تپش‌های عاشقانه‌ی قلبم» منتشر گردید.

فروغ پس از پایان کلاس سوم دبیرستان به هنرستان بانوان می‌رود و به آموختن خیاطی و نقاشی می‌پردازد. می‌گویند که او تحصیلات را قبل از گرفتن دیپلم رها می‌کند.

وی در سال ۱۳۳۲ با شوهرش به اهواز می‌رود. مدتی بعد به دلیل اختلافات فراوان فروغ به تهران برمی‌گردد و از شوهرش جدا می‌شود.  اختلافات زناشوئی باعث برگشت فروغ به تهران می شود.
پس از جدایی از شاپور، فروغ فرخ‌زاد، برای گریز از هیاهوی روزمرگی، زندگی بسته و یکنواخت روابط شخصی و محفلی، به سفر رفت. او در این سیر و سفر، کوشید تا با فرهنگ غنی اروپا آشنا شود. با آنکه زندگی روزانه‌اش به سختی می‌گذشت، به تاتر و اپرا و موزه می‌رفت. وی در این دوره زبان ایتالیایی و هم‌چنین فرانسه و آلمانی را آموخت. سفرهای فروغ به اروپا، آشنایی‌اش با فرهنگ هنری و ادبی اروپایی، ذهن او را باز کرد و زمینه‌ای برای دگرگونی فکری را در او فراهم کرد.
اولین مجموعه‌ی  شعر او به نام «اسیر» در سال ۱۳۳۱ در سن ۱۷ سالگی منتشر می‌گردد. کم و بیش اشعاری از او در مجلات به چاپ می‌رسد.
با به چاپ رسیدن شعر «گنه کردم گناهی پر ز لذت» در یکی از مجلات هیاهوی عظیمی بپا می‌شود و فروغ را بدکاره می‌خوانند و از آن پس مورد نامهربانی‌های فراوان قرار می‌گیرد. وی در پاسخ می‌گوید:
«گریزانم از این مردم که با من به ظاهر همدم و یکرنگ هستند
ولی در باطن از فرط حقارت به دامانم دو صد پیرانه بستند»

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9RfqZLWFEyg[/youtube]
فروغ فرخزاد در سال 1337 به سمت سینما کشیده می‌شود. او در این مسیر با ابراهیم گلستان آشنا می‌شود و این آشنایی مسیر زندگی فروغ را تغییر می‌دهد و چهار سال بعد یعنی در سال ۱۳۴۱ فیلم خانه سیاه است را در آسایشگاه جذامیان تبریز می‌سازند.
در سال ۱۳۴۲ در نمایشنامه شش شخصیت در جستجوی نویسنده بازی چشمگیری از خود نشان می‌دهد. در زمستان همان سال خبر می‌رسد که فیلم خانه سیاه است برنده جایزه نخست جشنواره اوبر هاوزن شده و باز در همان سال مجموعه تولدی دیگر را با تیراژ بالای سه هزار نسخه توسط انتشارات مروارید منتشر کرد.
آخرین مجموعه شعری که فروغ فرخزاد، خود، آن را به چاپ رساند مجموعه «تولدی دیگر» است.هر چند که عده‌ای معتقدند آخرین اثر او «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» است که پس از مرگ وی منتشر شد.
سرانجام فروغ فرخزاد در روز ۲۴ بهمن، ۱۳۴۵ هنگام رانندگی با اتوموبیل جیپ شخصی‌اش، بر اثر تصادف در جاده دروس-قلهک در تهران جان باخت. جسد او، روز چهارشنبه ۲۶ بهمن با حضور نویسندگان و همکارانش در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.
منابع

  • موسیقی ایرانی
  • انجمن شاعران معاصر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,