Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
دایره‌ی شکسته

«تابع رفتارهای ما»

2012 May 22

مهشب تاجیک/ رادیو کوچه

همه‌ی ما به ازدواج‌هایی برخورده‌ایم که به جنگی در میدان قدرت تبدیل شده‌اند. به نظر می‌رسد این زندگی مشترک از آغاز هم چنین بوده است و هر یک از طرفین به نیت به رخ کشیدن هرچه‌ بیش‌تر قدرت خود وارد این میدان شده‌اند. اگر به پای صحبت این افراد بنشینیم خواهیم دید که مباحثی که تبدیل به منازعه می‌شوند، اغلب مباحثی تکراری هستند که از یکی شروع می‌شود و به بقیه ختم می‌شود، ممکن است یکی در زندگی خود با موضوع پول مشکل داشته باشد و دامنه‌ی منازعاتش به مباحث دیگری مانند فرزندان و روابط جنسی‌اش هم کشیده شود و در خانواده‌ی دیگر این موضوع از فرزندان شروع و به چیز دیگری ختم شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

واقعیت این است که در بیش‌تر روابط مسئله‌ی مهمی که باعث بسیاری از منازعات و درگیری‌ها می‌شود و اختلافات عمده‌ای را به‌وجود می‌آورد برآورده نشدن انتظاراتی است که افراد را به میدان زندگی خانوادگی می‌کشاند. هر فردی به طور حتم در زندگی مشترک خود به دنبال چیزهای خاصی می‌گردد که تعابیر مختلفی از آن برای خود دارد، امنیت و آرامش یکی از عمده مسایلی است که در یک رابطه‌ی این‌چنینی فرد انتظار دارد. به همین دلیل هم برای یافتن فردی که چنین تجربه‌ای را در کنارش داشته باشیم ابتدا سعی می‌کنیم خوش‌بختی را تعریف کنیم و سپس در توضیح چگونگی رسیدن به این خوش‌بختی کیفیت‌های خاصی را مد نظر قرار می‌دهیم و بر اساس آن دست‌آوردهای خود را محک می‌زنیم. تحصیلات، توانایی‌های مالی، علایق مشترک و جهان‌بینی فرد خاص ما را به سمت و سوی او برای ساختن زندگی‌مان رهنمون می‌کند. در حقیقت گاهی هم یکی از این فاکتورهای یا فاکتورهای دیگری چنین قدرت‌مند خود را عرضه می‌کنند که بقیه‌ی پارامترهای انتخاب در ذهن‌ها پس زده می‌شود و تنها بر اساس همان فاکتور گزینش صورت می‌گیرد، مانند زیبایی طرف مقابل. افراد با برآورد کردن این فاکتورها انتظاراتی را در خود به‌وجود می‌آورند که در صورت برآورده نشدن این انتظارات در طی زمان این روابط به سمت تخریب پیش می‌رود.

در حقیقت نکات بالا، نکاتی منطقی و تحلیلی و مبتنی بر فرایند استدلال‌های منطقی هستند و این‌گونه است که فرایند عاشق شدن حذف می‌شود و همه‌ی ما می‌دانیم که عاشقی فرایند به شدت پیچیده‌ای است که طی آن ما فردی را بر خواص امید، علاقه و شهوت بر دیگران ترجیح می‌دهیم ولی این مسئله لزومن وحدت قدرت‌مندی که دو فرد برای بقا و دوام آوردن کنار یک‌دیگر به آن احتیاج دارند را شامل نمی‌شود. واقعیت این است که تحولاتی در عرصه‌ی ازدواج‌های امروزی صورت گرفته است و آن بالا رفتن فزاینده‌ی توافق‌های قبل از ازدواج است. این شکل از قراردادها زمانی مختص یک طبقه‌ی خاص بود ولی امروز بیش‌تر طبقات به ازدواج مانند یک معامله نگاه می‌کنند و چون از خواص هر معامله‌ای انتظاراتی است که در آن به‌وجود می‌آید، پس در صورت پس زده شدن این انتظارات کارزارها به راه می‌افتد. گاهی می‌بینیم که دو طرف در دو سمت یک میز مانند خریدار و فروشنده می‌نشینند و مانند کسانی که هیچ اعتمادی بین‌شان نیست قوانینی را وضع می‌کنند که تحت هیچ عنوانی مورد سواستفاده‌ی طرف مقابل قرار نگیرند.

مسئله‌ای که در این میان به شدت رخ می‌نماید این است که ازدواج به مسیری طولانی و پرنشیب و فراز می‌افتد که در این‌گونه قراردادها، یکی خود را مغبون و دیگری طلب‌کار فرض می‌کند و بیان محبت و احترام در آن‌ها کم‌رنگ می‌شود. رابطه‌ای که روزی برای شروع آن به دو نفر نیاز بود، برای پایان دادن یک‌نفر هم برای آن کافی است. گاهی وضعیت‌های ازدواج‌ها به سرعت نا‌به‌سامان می‌شود و تلاش‌ها برای حفظ چنین ازدواجی حالتی فرساینده به خود می‌گیرد. وقتی یک زندگی شروع می‌شود اگر که مبتنی بر نهایت خوش‌بینی، شجاعت بی‌فکر یا حتا حماقت باشد بسته به نگاه فرد به پدیده‌ی ازدواج، این مسئله را درون خود مستتر می‌دارد که ممکن است در مسیر آرزوها، امید و خوش‌بختی باشد. اما آینده‌ی ناواضح و تاریک حقایق را زودتر از آن‌چه منتظرش هستیم به رخ ما می‌کشاند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,