Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای بیست و دوم مه ۲۰۱۲»

2012 May 22

در اواسط سال 2013 طرح خروج آغاز می‌شود،

«تایید جدول زمانی خروج ناتو از افغانستان»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 21 مه، به وقت آمریکا، رهبران ناتو که در شیکاگو دیدار می‌کنند طرح‌هایی را برای انتقال فرماندهی نیروهای رزمی به افغان‌ها در اواسط سال 2013 تایید کرده‌اند.

آن‌ها تایید کردند که نیروهای رزمی ناتو تا پایان سال 2014 از افغانستان خارج خواهند شد و فقط واحدهای آموزشی باقی خواهند ماند.

اما باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا قول داد همان‌طور که افغان‌ها برمی‌خیزند، تنها نخواهند ماند.

ناتو هم‌چنین گفت نسبت به بازگشایی خطوط تدارکات به افغانستان از سوی پاکستان خوش‌بین است. این خطوط پس از مرگ 24 سرباز پاکستانی در حمله هوایی آمریکا بسته شده بود.

در اجلاس دو روزه سران ناتو رهبران بیش از 50 کشور جهان از جمله 28 عضو ناتو، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان و آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان شرکت داشتند.

در بیانیه اجلاس تاکید شده است که انتقال کنترل امور امنیتی به افغان‌ها «اجتناب‌ناپذیر» است و پس از پایان سال 2014 هیچ ماموریت رزمی از سوی ناتو انجام نخواهد شد. تا آن زمان باید 130 هزار نیروی تحت فرماندهی ناتو افغانستان را ترک کرده باشند.

با این حال آقای اوباما قول داد آمریکا در کنار مردم افغانستان بایستد.

با این حال مسئله خطوط تدارکاتی از پاکستان این اجلاس را تحت‌الشعاع قرار داده است.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت که این وضعیت «باعث سرخوردگی» است و هرچند او مطمئن است خطوط تدارکاتی بازگشایی خواهد شد، «امروز اتفاق نخواهد افتاد.»

آقای کامرون هم‌چنین به مسئله طالبان پرداخت و گفت: «پیام ما برای شورشیان به همین اندازه روشن است: شما نمی‌توانید در میدان نبرد برنده شوید؛ دست از نبرد بردارید و وارد مذاکره شوید.»

………………………………………….

پس از گذشت 4 روز از فروش سهام،

«افت یازده درصدی قیمت سهام فیس بوک»

خبر / رادیو کوچه

سهام شرکت فیس‌بوک که روز جمعه به بهای هر سهم 38 دلار وارد بازار بورس آمریکا شده بود، در معاملات روز دوشنبه 11 درصد افت کرده است.

برخی از تحلیل‌گران می‌گویند که اگر حامیان مالی فیس‌بوک روز جمعه اقدام به خریداری سهام این شرکت نمی‌کردند، ارزش آن در همان روز سقوط می‌کرد.

برخی منتقدین هم عقیده دارند که مشاوران فیس‌بوک مبلغ سهام را بالا تخمین زده‌اند هر چند برخی دیگر می‌گویند هنوز زمان زیادی نگذشته و نمی‌شود قضاوت کرد.

ارزش کل سهام فیس‌بوک در روز جمعه 104 میلیارد دلار تخمین زده شده بود.

………………………………………….

به علتی نامشخص،

«درگذشت منصور رادپور، زندانی سیاسی در زندان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، منصور رادپور، زندانی سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی‌شهر کرج، شام‌گاه دوشنبه، 21 مه، درگذشته است.

گفته می‌شود پزشک زندان در سالن 12 بند 4 علت مرگ را سکته مغزی در اثر فشار عصبی عنوان کرده است.

به گزارش کمیته دانش‌جویی دفاع از زندانیان سیاسی، منصور رادپور زندانی سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج ساعت چهار بعد‌از‌ظهر روز گذشته درگذشت.

آقای رادپور که در وضعیت نامناسب جسمی به‌سر می‌برد، بیست و هفتم اردی‌بهشت ماه سال 1386 در جاده چالوس توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و پس از یک ماه بازداشت به سالن ده بند چهار زندان گوهردشت و سپس بند سپاه و در نهایت‌ به بند ویژه امنیتی این زندان منتقل شد.

آقای رادپور طی دو حکم جداگانه در شعب 1 و 8 دادگاه انقلاب اسلامی کرج، با اتهاماتی هم‌چون «اقدام علیه امنیت ملی» و «هم‌کاری با سازمان مجاهدین خلق ایران» در مجموع به هشت سال زندان محکوم شده بود.

………………………………………….

دیوان عدالت اداری جمهوری اسلامی:

«نقض تصمیم انحلال خانه سینما در ایران»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 22 مه، رییس دیوان عدالت اداری جمهوری اسلامی از صدور رای در پرونده شکایت خانه سینما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نقض تصمیم انحلال خانه سینما خبر داده است.

به گزارش ایسنا، محمدجعفر منتظری دراین‌باره افزود: «در این پرونده یک مسئله در تصمیم وزارت ارشاد از لحاظ رعایت موازین قانونی توسط شعبه رسیدگی‌کننده به پرونده مورد اشکال قرار گرفته است.»

وی افزود: «شعبه رسیدگی‌کننده تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نقض کرد تا مجدد‌ وزارت فرهنگ و ارشاد درموضوع انحلال خانه سینما تصمیم‌گیری کند.»

رییس دیوان عدالت اداری گفت: «این رای به وزارت ارشاد و خانه سینما ابلاغ خواهد شد.»

دستور انحلال خانه سینما روز 13 دی ماه 90 طی نامه‌ای از سوی دبیر هیت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به مدیرعامل خانه سینما اعلام شده بود.

………………………………………….

جهت انجام مذاکرات هسته‌ای،

«ورود هیت ایرانی به بغداد برای مذاکره با 1+5»

خبر / رادیو کوچه

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در رس هیتی، روز دو‌شنبه، 21 مه، و به منظور شرکت در مذاکرات ایران و گروه 1+5 وارد بغداد شد و مورد استقبال هوشیار زیباری قرار گرفته است.

 به گزارش فارس، بغداد چهارشنبه سوم خرداد ماه میزبان نشست مقام‌های جمهوری اسلامی و گروه 1+5 بر سر مسئله اتمی ایران است.

عباس عراقچی معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه، علی باقری معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی، حمیدرضا عسگری مشاور وزارت خارجه و مصطفی دولتیار، سعید جلیلی را در این سفر هم‌راهی می‌کنند.

جلیلی اخیرن به اعضای 1+5 توصیه کرد که در اظهاراتشان دقت کرده و دچار اشتباهات محاسباتی نشوند و یادآور شد: «آن‌چه در بغداد می‌توان پیش برد، گفت‌وگو برای هم‌کاری و مبتنی بر حقوق مسلم ملت ایران است.»

علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز اخیرن در گفت‌وگویی تلفنی با گیدو وستروله هم‌تای آلمانی خود با بیان این‌که هیت جمهوری اسلامی با حسن نیت و اراده جدی برای دور بعدی مذاکرات عازم بغداد خواهد شد، تصریح کرد: «انتظار داریم طرف مقابل نیز با همین روحیه و روی‌کرد سازنده وارد مذاکره شود تا از این فرصت به طور شایسته‌ای بهره‌برداری شود.»

استانبول 26 فروردین ماه برای دومین بار میزبان نشست ایران و گروه 1+5 بود و طرفین توافق کردند که دور بعدی مذاکرات سوم خرداد ماه در بغداد برگزار شود.

براساس توافقات حاصله باقری و اشمیت معاونان دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ماموریت یافتند که با رای‌زنی با یک‌دیگر پیش‌نویسی را برای چارچوب‌ هم‌کاری‌ها در نشست بغداد تدوین کنند.

از سویی دیگر رییس آژانس بین‌المللى انرژى اتمى که در تهران به‌سر می‌برد، مذاکرات با مقام‌های جمهوری اسلامی را «فشرده و بسیار مفید» ارزیابى کرده است.

آمانو که روز دوشنبه با سعید جلیلى به گفت‌وگو نشسته بود، از روند مذاکرات ابراز رضایت کرده است.

………………………………………… .

شورای امنیت عملیات انتحاری را محکوم کرد،

«القاعده مسوول انفجار انتحاری رژه نظامی یمن»

خبر / رادیو کوچه

گروه القاعده مسوولیت عملیات انتحاری روز دوشنبه، در یکی از مراکز نظامی صنعا، پایتخت یمن، را برعهده گرفته است.

شبه‌نظامیان القاعده، روز سه‌شنبه، 22 مه، با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند انفجار در رژه نظامی برای روز ملی یمن بر عهده این پیکارجویان است.

القاعده در این بیانیه‌ای اضافه کرد: «انفجار صنعا وزیر دفاع و فرمانده ارتش را هدف قرار داده بود.»

این دو مقام نظامی که در مراسم رژه حضور داشتند در عملیات القاعده جان سالم به در بردند.

این حادثه بزرگ‌ترین عملیات انتحاری علیه نیروهای نظامی یمن به شمار می‌آید‌.

این انفجار درحالی به وقوع پیوست که ارتش یمن علیه القاعده در جنوب یمن عملیات گسترده‌ای آغاز کرده است.

از سویی دیگر شورای امنیت سازمان ملل نیز با «شنیع»خواندن این عملیات، بمب‌گذاری انتحاری در صنعا که باعث کشته شدن بیش از 90 سرباز شده را محکوم کرد.

عبد ربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن، قول برخورد شدیدتر و قاطعانه‌تر با پیکارجویان را داد.

………………………………………….

در پی رسوایی جنسی،

«اخراج دیپلمات ایرانی در برزیل از وزارت خارجه»

خبر / رادیو کوچه

دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی در سفارت این کشور در برزیل که به اتهام تعرض جنسی به دختران نوجوان در استخر همگانی از برزیل به تهران فراخوانده شده بود، از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی «اخراج شده است.»

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی اعلام کرده است که هیت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری، رفتار دیپلمات پیشین این کشور در برزیل را «مغایر با مقررات اداری و شئونات شغلی و اسلامی» دانسته و او را به «اخراج از وزارت امورخارجه محکوم کرده است.»

اوایل بهار سال جاری خورشیدی سخن‌گوی وزارت خارجه ایران گفته بود که دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی در برزیل به دلیل «تخلف انضباطی» به کشور فرا خوانده شده است.

پیش از این رسانه‌های خبری برزیل گزارش کرده بودند که حکمت‌اله قربانی، عضو ارشد سفارت جمهوری اسلامی در برازیلیا، به دلیل تعرض به چند دختر نوجوان در یک استخر توسط پلیس بازداشت اما پس از ادعای مصونیت سیاسی، آزاد شده بود.

………………………………………….

معاون وزیر خارجه روسیه:

«ایران غنی‌سازی بیست‌درصدی اورانیوم را متوقف کند»

خبر / رادیو کوچه

سرگئی ریابکف، معاون وزیر خارجه روسیه، در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در بغداد، پایتخت عراق، تاکید کرد: «روسیه مایل است که ایران غنی‌سازی اورانیوم بیست درصدی را متوقف کند.»

به گزارش اینترفکس، معاون وزیر خارجه روسیه ، روز یک‌شنبه به خبرنگاران گفته بود «گروه 1+5 پیشنهادات مشخصی را برای مذاکرات بغداد آماده کرده‌اند.»

به گفته وی، شش کشور مذاکره‌کننده مایلند که ایران در مرحله نخست گام‌های مشخصی برای بازسازی اعتماد بین دو طرف ایجاد کند.

این مقام ارشد دولت روسیه افزود «روسیه بارها کارآیی تحریم‌ها علیه ایران را مورد تردید قرار داده و معتقد است فشار بر این کشور تنها به پیچیدگی مسایل می‌افزاید.»

وی بار دیگر با انتقاد از تحریم‌های غرب علیه تهران گفت «کشورهای غربی در نظر داشته باشند چه زمانی  تعلیق تحریم‌ها در مرحله نخست، و لغو آن‌ها آغاز شود.»

سرگئی ریابکف گفت: «ما اظهارات کلی را در استانبول شنیده‌ایم، مذاکرات در بغداد باید نتایج معین به بار آورد.»

این در حالی است که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، نیز در نشست گروه هشت در کمپ دیوید با لحنی متفاوت اظهار داشت که وی به گفت‌و‌گوهای ایران و 1+5 امیدوار است.

………………………………………….

در پی اعتراض به وضعیت دریاچه ارومیه

«برخورد پلیس با تجمع اعتراضی مردم در ارومیه»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در برخی رسانه‌ها از شهر ارومیه، حاکی از برخورد پلیس با تجمع عده‌ای از مردم در اعتراض به وضعیت دریاچه ارومیه و بازداشت تعدادی از معترضان است.

این تجمعات در شرایطی انجام شده که فرمان‌داری ارومیه در اطلاعیه‌ای صدور مجوز برای برگزاری تظاهرات را رد کرده و برگزاری هرگونه گردهم‌آیی در این روز را غیرقانونی دانسته است.

با این حال، برگزاری تجمعات اعتراضی از ساعت ۷ بعد‌از‌ظهر دوشنبه، 21 مه، و حضور چند صد نفر از معترضان در این تجمعات آغاز شد.

گروهی از فعالان مدنی و مدافعان محیط زیست در آذربایجان، پیش‌تر در فراخوانی از مردم خواسته بودند تا برای اعتراض به سیاست‌های دولت در ارتباط با دریاچه ارومیه، روز گذشته دست به تجمع اعتراضی بزنند.

یک شاهد عینی نیز اظهار داشته که نیروهای پلیس، برای پراکنده کردن معترضان در ارومیه اقدام به ضرب و شتم آنان با باتوم و شلیک گاز اشک‌آور کرده‌اند.

به گفته این شاهد، این نیروها هم‌چنین با گلوله‌های رنگی به مردم شلیک کرده‌اند تا به گفته وی بعدها بتوانند کسانی که هدف این گلوله‌ها قرار گرفته‌اند را شناسایی و دستگیر کنند.

پیش از این نیز برخی از شهروندان از وضعیت امنیتی در این شهر خبر داده بودند.

در سال‌های اخیر، شماری از حامیان محیط زیست در ایران نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داده و سیاست‌های دولت را عامل گسترش این پدیده دانسته‌اند.

………………………………………….

علی مطهری٬ نماینده منتقد دولت:

«اسامی افرادی را که در انتخابات دخالت کردند اعلام می‌کنم»

خبر / رادیو کوچه

علی مطهری٬ نماینده منتقد دولت در مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه، 22 مه، به دفاع از گفته‌های دو روز پیش خود تاکید کرده که «سپاه در انتخابات مجلس از برخی از کاندیدای مورد نظر خود حمایت کرد و تمام قد وارد شد.»

به گزارش ایسنا، این نماینده مجلس اظهار کرده است: «بسیاری از فرماندهان سپاه نیز حرف من را قبول دارند برخی از افراد در سپاه هستند که این کار را کردند.»

وی هم‌چنین هشدار داده است: «حرفم این نبود که سپاه آمد و احیانن نتیجه صندوق‌ها را تغییر داد. حرفم این است که سپاه اساسن نباید وارد این گونه موضوعات شود که با آن توصیه امام نیز منافات دارد‌.»

مطهری تاکید کرد: «بسیاری از فرماندهان سپاه نیز حرف من را قبول دارند برخی از افراد در سپاه هستند که این کار را کردند. نظرم به همه فرماندهان سپاه نبود تنها برخی از آن‌ها که اگر اصرار کنند و به این روششان ادامه دهند اسم آن‌ها را خواهم آورد. هم‌چنین اطلاع دقیق دارم که برخی مقامات عالی رتبه نیز از این رفتار سپاه در انتخابات اخیر راضی نبوده‌‌اند.»

نماینده‌ مردم تهران در مجلس افزود: «ما نباید برای هیچ نهادی در کشور بی‌جهت قداست قائل باشیم.»

هم‌چنین مصطفی کواکبیان دیگر نماینده مجلس نیز با تایید تلویحی اظهارات مطهری گفته است اسنادی از دخالت سپاه در حوزه انتخابیه خود دارد که در صورت لزوم ارایه خواهد کرد.

کواکبیان افزوده که «بسیار خوشحالم که مسوولان سپاه هر‌گونه دخالت را تذکیب کرده‌اند، البته پیشنهاد می‌کنم اگر خواستند به این موضوع رسیدگی کنند، هیتی را برای این موضوع تعیین کنند. مخصوصن به حوزه انتخابیه این‌جانب رسیدگی کنند تا بنده هم مستنداتی را در اختیارشان قرار دهم.»

این در حالی است که به جز مقام‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، الیاس نادران٬ محمدحسن ابوترابی‌فرد٬ حمید رسایی و محمود احمدی‌بیغش چهار نماینده اصول‌گرا نیز، در صحن علنی مجلس در پی انتقاد‌های مطهری به سپاه خواستار برخورد قضایی با وی شده‌اند.

 ………………………………………….

 هم‌زمان با تصویب تحریم‌های تازه علیه تهران،

«توافق برسر امضای یک قرارداد میان ایران و آژانس»

خبر / رادیو کوچه

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه، دوم خردادماه، از امضای یک قرارداد تازه با جمهوری اسلامی با هدف افزایش هم‌کاری تهران با این آژانس در آینده بسیار نزدیک خبر داد. به گفته یوکیا آمانو، سایت نظامی پارچین نیز جزیی از این توافق تازه خواهد بود.

به گزارش رویترز، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس انرژی اتمی، روز سه‌شنبه در بازگشت از تهران و در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت که «به‌رغم وجود اختلافاتی» این توافق‌نامه جدید «خیلی زود» امضا خواهد شد.

او با این حال اضافه کرد که سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در امور اتمی، اطمینان داده است که وجود این اختلافات «مانعی بر سر راه این توافق تازه نخواهد بود».

این خبر تنها یک روز پیش از آن منتشر می‌شود که ایران و کشورهای موسوم به پنج به علاوه یک متشکل از پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان قرار است این هفته دور دوم مذاکرات خود را در بغداد برگزار کنند.

این اظهارت هم‌زمان با تصویب بسته تازه‌ای از تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی توسط مجلس سنای ایالات متحده صورت گرفته است. سنای آمریکا پیش‌تر تصویب این بسته را به خواسته جمهوری‌خواهان عقب انداخته بود.

به گفته مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه و یکی از طراحان این بسته تحریمی، این تحریم‌های تازه که باز هم بخش نفت و انرژی در ایران را هدف می‌گیرد اخطاری دیگری به رهبران جمهوری اسلامی است.

تحریم‌های تازه‌ای که در سنای آمریکا تصویب شده است ادامه آن دسته از تحریم‌هایی است که در ماه دسامبر سال گذشته، 2011 با امضای باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، قانونی شد.

بر اساس این بسته تحریمی تازه، کمپانی‌های خارجی از معامله با شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت‌کش ایران منع شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,