Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
هم‌زمان با تصویب تحریم‌های تازه علیه تهران،

«توافق برسر امضای یک قرارداد میان ایران و آژانس»

2012 May 22

خبر / رادیو کوچه

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه، دوم خردادماه، از امضای یک قرارداد تازه با جمهوری اسلامی با هدف افزایش هم‌کاری تهران با این آژانس در آینده بسیار نزدیک خبر داد. به گفته یوکیا آمانو، سایت نظامی پارچین نیز جزیی از این توافق تازه خواهد بود.

به گزارش رویترز، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس انرژی اتمی، روز سه‌شنبه در بازگشت از تهران و در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت که «به‌رغم وجود اختلافاتی» این توافق‌نامه جدید «خیلی زود» امضا خواهد شد.

او با این حال اضافه کرد که سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در امور اتمی، اطمینان داده است که وجود این اختلافات «مانعی بر سر راه این توافق تازه نخواهد بود».

این خبر تنها یک روز پیش از آن منتشر می‌شود که ایران و کشورهای موسوم به پنج به علاوه یک متشکل از پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان قرار است این هفته دور دوم مذاکرات خود را در بغداد برگزار کنند.

این اظهارت هم‌زمان با تصویب بسته تازه‌ای از تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی توسط مجلس سنای ایالات متحده صورت گرفته است. سنای آمریکا پیش‌تر تصویب این بسته را به خواسته جمهوری‌خواهان عقب انداخته بود.

به گفته مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه و یکی از طراحان این بسته تحریمی، این تحریم‌های تازه که باز هم بخش نفت و انرژی در ایران را هدف می‌گیرد اخطاری دیگری به رهبران جمهوری اسلامی است.

تحریم‌های تازه‌ای که در سنای آمریکا تصویب شده است ادامه آن دسته از تحریم‌هایی است که در ماه دسامبر سال گذشته، 2011 با امضای باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، قانونی شد.

بر اساس این بسته تحریمی تازه، کمپانی‌های خارجی از معامله با شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت‌کش ایران منع شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«ایران غنی‌سازی بیست‌درصدی اورانیوم را متوقف کند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,