Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
سوم خرداد- بیست‌و‌سوم مه

«تقویم تاریخ سوم خرداد»

2012 May 23

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1934 میلادی- «رابرت آرتور موگ» (Robert Arthur Moog) نوازنده پیانو و از پیش‌روهای موسیقی الکترونیک در آمریکا زاده شد. وی سنتتیزور یا ترکیب کننده موگ (Moog synthesizer) که ابزار الکترونیکی برای تولید انواع مختلف صدا و ترکیب سیگنال‌های با فرکانس متفاوت است، را اختراع کرد. گفته شده او در سال 1963 نخستین سنتتیزور را ابداع کرده که استفاده از این ابزار توسط گروه‌های موسیقی مختلف، تحولی را در این هنر به وجود آورد.

1934 میلادی- «بانی پارکر»(Bonnie Parker)  و «کلاید بارو» (Clyde Barrow) سارقان معروف آمریکایی، در درگیری با پلیس کشته شدند. آن‌ها به سبب درگیری‌های متعددشان با پلیس و هم‌چنین انعکاس ماجراجویی‌های آن‌ها در روزنامه‌ها به بدنامی مشهور شده بودند.

بانی به عنوان یک پیش‌خدمت در رستوران کار می‌کرد و کلاید به دزدی و سرقت می‌پرداخت تا این‌که در یکی از این سرقت‌ها صاحب مغازه را به قتل می‌رساند. آن‌ها در 1934، پنج زندانی را فراری دادند و دو پلیس را در تگزاس و هم‌چنین یک رییس پلیس را در میامی به قتل رساندند. گفته می‌شود در نتیجه خیانت یکی از دوستان‌شان، پلیس تگزاس و لوییزیانا، این زوج را در اتوبانی به دام انداخته و هر دو به ضرب گلوله کشته شدند.

در سال 1967 میلادی فیلمی با نام این دو سارق به کارگردانی «آرتور پن» (Arthur Penn) ساخته شد که ماجرای زندگی کوتاه آن‌ها موضوع آن بود.

1949 میلادی- جمهوری فدرال آلمان پس از جنگ جهانی دوم تشکیل شد. دو کشور آلمان شرقی و غربی، بنا بر توافق سران آمریکا و انگلیس با اتحاد جماهیر شوروی، در کنفرانس «یالتا» در مورد جداسازی آلمان در همین سال اعلام موجودیت کردند. به موجب این قرارداد آلمان به چهار منطقه تقسیم شد، سه منطقه انگلیس، فرانسه و آمریکا با نام جمهوری فدارال آلمان (آلمان غربی) و منطقه شرقی با نام جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) اعلام موجودیت کردند. پس از آن در 1990 جمهوری دموکراتیک آلمان به پیوستن با جمهوری فدرال آلمان رای داد و آلمان متحد با نام جمهوری فدرال آلمان اعلام موجودیت کرد.

1382 خورشیدی- «عماد رام» هنرمند و خواننده ایرانی در کشور آلمان درگذشت. او در سال 1322 خورشیدی وارد عرصه تاتر شد و علاوه بر نقش کمدین‌ها در پشت پرده می‌خواند و فلوت می‌زد. در 1335 به اداره هنرهای زیبا رفت و نت و سازشناسی را آموخت و از سال 1350 به سرپرستی یکی از ارکسترهای فرهنگ و هنر منصوب شد.

با انقلاب 1357 مجبور به ترک ایران شد و شرکتی به نام «صدا طنین» تشکیل داد و به ضبط و پخش نوارهای «ﻭﻃﻦ با شبانه» پرداخت که شامل آهنگ‌های ملی و وطنی بود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1350 خورشیدی- در درگیری یک گروه از چریک‌های کمونیست و نیروهای پلیس و امنیت وقت در محله دوشان تپه (شرق تهران ـ کوی نیروی هوایی) «پرویز پویان» (برادر حسن پویان نویسنده، مترجم و روزنامه‌نگار)، «رحمت پیرو نذیری» و «صادقی‌نژاد» جان سپردند. کشته شدن پویان و دوستانش سرآغاز یک رشته درگیری‌های مشابه در تهران و شهرهای دیگر شد. دفن پنهانی اجساد پویان و هم‌فکرانش خشم مردم را در تهران و مشهد برانگیخته بود که به چند اعتراض گروهی منجر شد.

1361 خورشیدی- ارتش جمهوری اسلامی ایران (به فرمان‌دهی علی صیاد شیرازی) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (به فرمان‌دهی محسن رضایی) در سوم خرداد، 21 ماه پس از آغاز جنگ عراق و ایران، توانستند طی عملیات بیت‌المقدس شهر «خرمشهر» را از نیروهای عراقی پس بگیرند. در ایران از این عملیات و این روز به عنوان نمادی از پیروزی، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن یاد می‌شود.

1915 میلادی‌- روز ورود «ایتالیا» به عرصه جنگ جهانی اول است. ایتالیا در چنین روزی، به امید بهره‏برداری سیاسی و توسعه قلمرو حکومت خود به اتریش اعلان جنگ داد. پس از چندی، دولت ایتالیا به امپراتوری عثمانی نیز اعلان جنگ داد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویرک تایمز

جام جم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,