Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
در پی توهین به رهبر ایران در یک راه‌پیمایی در باکو،

«‌فراخواندن سفیر ایران از جمهوری آذربایجان»

2012 May 23

خبر / رادیو کوچه

محمد‌باقر بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی در جمهوری آذربایجان روز دوشنبه، 22 مه، در اعتراض به مطرح شدن «سخنان توهین آمیز در مورد رهبر جمهوری اسلامی» در جریان یک راه‌پیمایی در باکو، خاک جمهوری آذربایجان را ترک کرد.

این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که چندی پیش ده‌ها شهروند جمهوری آذربایجان در اعتراض به سیاست‌های جمهوری اسلامی در بیرون ساختمان سفارت این کشور در باکو دست به تجمع زدند.

جمهوری اسلامی در واکنش به این اقدام، جوانشیر آخوندف، سفیر جمهوری آذربایجان را به وزارت خارجه فراخواند و مراتب اعتراض خود را به اطلاع او رساند.

سفارت جمهوری اسلامی در باکو هم با انتشار بیانیه‌ای از این تجمع به عنوان یک تظاهرات «فرمایشی» که از سوی برخی «حلقه‌های» داخل جمهوری آذربایجان انجام شده، یاد کرد.

در این بیانیه هم‌چنین گفته شده بود که «سخنان توهین‌آمیزی در مورد رهبرجمهوری اسلامی ایران» در این تظاهرات شنیده شده است.

سفارت جمهوری اسلامی در این بیانیه نسبت به عواقب ناخوشایند این‌گونه اقدامات اخطار داده بود.

در هفته‌های اخیر مراجع تقلید شیعه در ایران از جمهوری آذربایجان به دلیل میزبانی مسابقات یوروویژن انتقاد و ادعا کرده‌اند که رژه هم‌جنس‌گرایان و مدافعان حقوق هم‌جنس‌گرایان از کشورهای مختلف دنیا در حاشیه این مسابقه انجام خواهد شد.

این در حالی است که علی حسنوف، از مقامات دفتر رییس جمهور جمهوری آذربایجان، این موضوع را «شایعه»ای خواند که ایران پخش کرده است و گفت که ایران در آستانه این مسابقات قصد اخلال دارد.

تنش در روابط ایران و جمهوری آذربایجان شدت گرفته است، اگرچه مقام‌های دو کشور، روابط فیمابین را دوستانه توصیف می‌کنند.

جمهوری آذربایجان اخیرن با بازداشت ده‌ها نفر به ظن جاسوسی برای ایران، آن‌ها را متهم کرد که با سپاه پاسداران مرتبط بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«انهدام یک گروه مرتبط با القاعده و آموزش‌دیده در ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,