Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
نخستین انتخابات ریاست جمهوری پس از مبارک،

«آغاز رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری مصر»

2012 May 23

 خبر / رادیو کوچه

صبح روز چهارشنبه، 23 مه، رای‌گیری در نخستین انتخابات ریاست جمهوری مصر از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین این کشور آغاز شده است.

رای‌دهندگان مصری برای شرکت در انتخاباتی که رسانه‌های همگانی مصر آن را «انتخابی تاریخی» نام نهاده‌اند به پای صندوق‌های رای رفته تا ربیس جمهوری آینده این کشور را از میان دوازده نامزد باقی مانده برای احراز این سمت برگزینند.

این نخستین انتخابات از زمان کناره‌گیری حسنی مبارک در ماه فوریه سال گذشته و پایان سی سال حکومت اوست که در پی قیام مردم مصر سقوط کرد.

برای برگزاری انتخابات، سیزده هزار شعبه اخذ رای در سراسر مصر کار خود را از ساعت 8 صبح به وقت محلی آغاز کردند و رای‌گیری به مدت دو روز ادامه خواهد داشت.

شورای عالی نیروهای مسلح برگزاری انتخاباتی آزاد و سالم را تضمین کرده و از مردم خواسته است به طور گسترده در این رای‌گیری شرکت کنند.

این شورا، که با سلب حمایت از رییس جمهوری پیشین، زمینه کناره‌گیری او را فراهم ساخت و از آن زمان، اختیارات ریاست جمهوری را در دست داشته، حضور گسترده رای‌دهندگان در انتخابات را بهترین عامل اطمینان خاطر از انعکاس اراده ملت دانسته است.

سخن‌گوی شورای عالی نیروهای مسلح گفته است که این شورا اجازه هیچ‌گونه مداخله در روند انتخابات یا رای‌گیری را نخواهد داد و افزوده است که با هرگونه اقدام غیرقانونی در جریان رای‌گیری «قاطعانه و با شدت عمل برخورد خواهد شد.»

رییس جمهوری آینده باید حداکثر مطلق آرا را به دست آورد و در صورتی که هیچ‌یک از نامزدهای شرکت‌کننده در مرحله اول به کسب این میزان از آرا موفق نشود، انتخابات دور دوم با حضور دو نامزد حائز بیش‌ترین شمار آرا در روزهای 16 و 17 ژوئن برگزار خواهد شد.

 بیشتر بخوانید:

«کشته‌شدن پنج تظاهر‌کننده در قاهره»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,