Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
آقای خوشبختی- بخش دوم

«چگونگی انتخاب هدف»

2012 May 23

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

خوشبختی هستم. آقای خوشبختی و امروز با پنجمین برنامه از مجموعه برنامه‌های «موفقیت» با شما اهالی گران‌قدر رادیو کوچه صحبت می‌کنم. امیدوارم با شنیدن این برنامه‌ها احساس زندگی داشته باشید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دوستان شاد و موفق من. امروز حال‌تان چطور است؟ امیدوارم که به‌تر از هر روز و با اشتیاق به این برنامه توجه کنید.

در برنامه قبل برای پاسخ به سوالاتی نظیر: یک هدف چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ هدف باید کمی باشد یا کیفی؟ بزرگ باشد یا کوچک؟ به راه‌کاری به نام شیوه «هدف هوش‌مند» اشاره کردم و گفتم که بر اساس شیوه هدف هوش‌مند، هر هدفی که انتخاب می‌کنید بایستی پنج ویژگی داشته باشد تا از درستی انتخاب هدف خود اطمینان حاصل نمایید. هم‌چنین ویژگی اول را که می‌گوید: هدف انتخابی شما بایستی واضح و مشخص باشد، توضیح دادم. یک تمرین مفرح و سرگرم کننده و در عین حال ساده هم برای یادگیری چگونگی نوشتن هدف به شما دادم که امیدوارم انجام داده باشید. حالا به سراغ ویژگی‌های بعدی می‌روم.

 ویژگی دوم: هدف انتخابی شما بایستی قابل اندازه‌گیری باشد.

شما برای رسیدن به هر هدفی منابع مختلفی از جمله زمان و انرژی صرف می‌کنید. اگر هدف‌تان قابل اندازه‌گیری باشد، می‌توانید تشخیص دهید که آیا برای رسیدن به هدف منابع کافی در اختیار دارید؟ می‌توانید بفهمید که آیا به اندازه منابعی که صرف می‌کنید در حال پیش‌رفت هستید یا خیر. هم‌چنین آیا با باقی‌مانده منابع در اختیار قادر به ادامه مسیر تا رسیدن به هدف هستید؟ حتا با توجه به منابع باید بدانید چه موقع به هدف خواهید رسید. البته این موضوع در واقع یک جور پیش‌بینی است اما اگر هدف‌تان قابل اندازه‌گیری نباشد، پیش‌بینی میسر نخواهد بود. در علم مدیریت می‌خوانیم، آن‌چه قابل اندازه‌گیری نباشد قابل مدیریت شدن نیست. همین‌طور کاری که قابل اندازه‌گیری نباشد به سرانجام نمی‌رسد. اگر نتوانیم نتایج را اندازه بگیریم چگونه می‌توانیم موفقیت را از شکست تمیز دهیم؟ و اگر نتوانیم تشخیص دهیم که نتیجه‌ای که به دست آمده موفقیت است یا شکست، نه می‌توانیم درسی بگیریم و نه می‌توانیم اشتباهات‌مان را اصلاح کنیم. برای تعیین این‌که آیا هدفی قابل اندازه‌گیری است یا نه می‌توان از سوال کلیدی مثل چه مقدار؟ چه تعداد؟ و با چه استاندارد و معیاری می‌توان هدف را اندازه‌گیری کرد؟ کمک گرفت. فرض کنید در مورد هدف خرید خودرو بی ام دبلیو، یک‌صد میلیون تومان پول نقد نیاز دارید. پس یکی از معیارهای اندازه‌گیری فاصله شما با هدف، میزان پول شماست. یعنی اگر پنجاه میلیون تومان پول نقد دارید، خط‌کش مالی شما می‌گوید که به میزان پنجاه درصد به هدف نزدیک شده‌اید. یعنی نیمی از راه مالی رسیدن به هدف را پیموده‌اید. هم‌چنین به شما می‌گوید که نیمی دیگر از راه باقی مانده و به پنجاه میلیون تومان دیگر نیاز دارید. با این روش همواره قادر خواهید بود که میزان پیش‌رفت خود در راه رسیدن به هدف را و در واقع میزان موفقیت خود را در هر لحظه بسنجید.

ویژگی سوم: هدف انتخابی شما بایستی دست یافتنی و در دست‌رس باشد.

باید ببینیم که آیا اصلن می توان به چنین هدفی دست یافت. باید در دنیای واقعی منابع کافی برای دست‌رسی به آن وجود داشته باشد. اگر هدف مورد نظر شما بسیار رفیع و دور از دست‌رس باشد کم‌کم دچار خستگی و ناامیدی می‌شوید. اهدافی که از دایره اختیارات و منابع شما دور باشند در عمل تبدیل به یک رویا می‌شوند نه هدف. به عنوان مثال اگر در سن 30 سالگی برای شرکت در مسابقات تکواندو المپیک هدف‌گذاری کرده در حالی‌که به تازگی این ورزش را آغاز کرده‌اید باید بدانید که هدف شما در دست‌رس نیست. چون برای آمادگی شرکت در رقابت‌های مقدماتی المپیک در صورتی که به طورحرفه‌ای و بی‌وقفه کار کنید و بدن شما در سن 30 سالگی آمادگی کافی داشته باشد، به زمان زیادی نیاز دارید و تا آن موقع دیگر سن شما از سن قانونی شرکت در بازی‌های المپیک گذشته است و در واقع قوانین چنین اجازه‌ای را به شما نمی‌دهد. البته منظور من این نیست که منفی بافی کنید یا این‌که ناامیدانه با مسایل برخورد کنید. اما به خاطر بسپارید که مثبت‌اندیشی با ساده لوحی تفاوت دارد.

خوب، دوستان مثبت‌اندیش من، تا به حال به سه ویژگی از ویژگی‌های هدف هوش‌مند اشاره کردیم که عبارت بودند از:

ویژگی اول: هدف انتخابی شما بایستی واضح و مشخص باشد.

ویژگی دوم: هدف انتخابی شما بایستی قابل اندازه‌گیری باشد.

ویژگی سوم: هدف انتخابی شما بایستی دست یافتنی و در دست‌رس باشد.

در برنامه بعد به دو ویژگی باقی‌مانده خواهم پرداخت. اما تا آن موقع از شما می‌خواهم که به نوشته‌های تمرین جلسه قبل نگاهی بی‌اندازید و ببینید که تا چه اندازه با ویژگی‌های دوم و سوم هدف هوش‌مند مطابقت دارد؟ لطفن ببینید که آیا پیش‌رفت شما در مسیر رسیدن به هدف انتخابی قابل اندازه‌گیری هست یا نه؟ با چه مقیاس و معیاری؟ اصلن ببینید که هدف‌تان دست‌یافتنی است یا تا پایان عمر به آن نخواهید رسید.

با امید به این‌که به تمامی اهداف با‌ارزش و هوش‌مند زندگی برسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,