Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای بیست و سوم مه ۲۰۱۲»

2012 May 22

سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی:

«تشکیل پرونده برای شاهین نجفی، خواننده رپ ایرانی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی از تشکیل پرونده‌ای برای شاهین نجفی، خواننده ایرانی مقیم آلمان، در دستگاه قضایی خبر داده است. آقای نجفی متهم به توهین به امام دهم شیعیان است.

آقای اژه‌ای در نشست خبری روز دوشنبه، 21 مه، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره شاهین نجفی، خواننده ایرانی ساکن آلمان، گفت که «دادستانی به عنوان مدعی‌العموم به این پرونده رسیدگی می‌کند».

به گفته آقای محسنی اژه‌ای، «تاکنون پرونده‌هایی نظیر این تشکیل شده و برخی از آن‌ها به صدور احکامی سنگین و قطعی نیز منجر شده است».

شاهین نجفی اخیرن ترانه‌ای با نام «نقی» اجرا کرده است که به گفته رسانه‌های منسوب به اصول‌گرایان موضوع آن امام دهم شیعیان است و این خواننده ایرانی را متهم کرده‌اند که به مقدسات توهین کرده است.

به دنبال انتشار این ترانه در شبکه‌های اجتماعی، آیت‌اله مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه در پاسخ به یک استفتا‌ درباره شاهین نجفی گفت: «هر گونه اهانت به مقام شامخ امامان معصوم و توهین آشکار به آن‌ها اگر توسط فرد مسلمانی صورت گیرد موجب ارتداد است و اگر توسط غیر مسلمانی باشد داخل در عنوان ساب‌‌النبی است.»

……………………………………………

لیگ قهرمانان آسیا،

«سپاهان جدال آسیایی را از استقلال برد»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 22 مه، در تک‌بازی مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، دو نماینده از ایران به مصاف هم رفتند که این دیدار با برتری تیم سپاهان و صعود به مرحله یک هشتم نهایی به پایان رسیده است.

سپاهان که به خاطر سرگروهی در مرحله گروهی در مسابقه رو گذشته میزبان بود، از ابتدا بازی را هجومی‌تر آغاز کرد و توانست حریف خود استقلال را با نتیجه 2 بر صفر شکست دهد و به مرحله بعد صعود کند.

گل‌های این دیدار را در دقیقه هشتم، برونو سزار مهاجم برزیلی و دقیقه 34 محسن بنگر مدافع این تیم به‌ثمر رساندند.

سپاهان با این برد دوباره به جمع هشت تیم برتر آسیا رسید.

دیگر نماینده ایران در آسیا، پرسپولیس، هم روز چهارشنبه، 23 مه، در جده مهمان الاتحاد عربستان است.

بازی‌های مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان شام‌گاه چهارشنبه به پایان می‌رسد.

با پایان این مرحله مسابقات به‌طور موقت‌ متوقف می‌شود و از پاییز آینده با انجام بازی‌های مرحله یک‌چهارم نهایی دنبال خواهد شد.

قرعه‌کشی این مرحله شهریور ماه آینده برگزار خواهد شد.

……………………………………………

در پی توهین به رهبر ایران در یک راه‌پیمایی در باکو،

«‌فراخواندن سفیر ایران از جمهوری آذربایجان»

خبر / رادیو کوچه

محمد‌باقر بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی در جمهوری آذربایجان روز دوشنبه، 22 مه، در اعتراض به مطرح شدن «سخنان توهین آمیز در مورد رهبر جمهوری اسلامی» در جریان یک راه‌پیمایی در باکو، خاک جمهوری آذربایجان را ترک کرد.

این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که چندی پیش ده‌ها شهروند جمهوری آذربایجان در اعتراض به سیاست‌های جمهوری اسلامی در بیرون ساختمان سفارت این کشور در باکو دست به تجمع زدند.

جمهوری اسلامی در واکنش به این اقدام، جوانشیر آخوندف، سفیر جمهوری آذربایجان را به وزارت خارجه فراخواند و مراتب اعتراض خود را به اطلاع او رساند.

سفارت جمهوری اسلامی در باکو هم با انتشار بیانیه‌ای از این تجمع به عنوان یک تظاهرات «فرمایشی» که از سوی برخی «حلقه‌های» داخل جمهوری آذربایجان انجام شده، یاد کرد.

در این بیانیه هم‌چنین گفته شده بود که «سخنان توهین‌آمیزی در مورد رهبرجمهوری اسلامی ایران» در این تظاهرات شنیده شده است.

سفارت جمهوری اسلامی در این بیانیه نسبت به عواقب ناخوشایند این‌گونه اقدامات اخطار داده بود.

در هفته‌های اخیر مراجع تقلید شیعه در ایران از جمهوری آذربایجان به دلیل میزبانی مسابقات یوروویژن انتقاد و ادعا کرده‌اند که رژه هم‌جنس‌گرایان و مدافعان حقوق هم‌جنس‌گرایان از کشورهای مختلف دنیا در حاشیه این مسابقه انجام خواهد شد.

این در حالی است که علی حسنوف، از مقامات دفتر رییس جمهور جمهوری آذربایجان، این موضوع را «شایعه»ای خواند که ایران پخش کرده است و گفت که ایران در آستانه این مسابقات قصد اخلال دارد.

تنش در روابط ایران و جمهوری آذربایجان شدت گرفته است، اگرچه مقام‌های دو کشور، روابط فیمابین را دوستانه توصیف می‌کنند.

جمهوری آذربایجان اخیرن با بازداشت ده‌ها نفر به ظن جاسوسی برای ایران، آن‌ها را متهم کرد که با سپاه پاسداران مرتبط بوده‌اند.

 ……………………………………………

نخستین انتخابات ریاست جمهوری پس از مبارک،

«آغاز رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری مصر»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز چهارشنبه، 23 مه، رای‌گیری در نخستین انتخابات ریاست جمهوری مصر از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین این کشور آغاز شده است.

رای‌دهندگان مصری برای شرکت در انتخاباتی که رسانه‌های همگانی مصر آن را «انتخابی تاریخی» نام نهاده‌اند به پای صندوق‌های رای رفته تا ربیس جمهوری آینده این کشور را از میان دوازده نامزد باقی مانده برای احراز این سمت برگزینند.

این نخستین انتخابات از زمان کناره‌گیری حسنی مبارک در ماه فوریه سال گذشته و پایان سی سال حکومت اوست که در پی قیام مردم مصر سقوط کرد.

برای برگزاری انتخابات، سیزده هزار شعبه اخذ رای در سراسر مصر کار خود را از ساعت 8 صبح به وقت محلی آغاز کردند و رای‌گیری به مدت دو روز ادامه خواهد داشت.

شورای عالی نیروهای مسلح برگزاری انتخاباتی آزاد و سالم را تضمین کرده و از مردم خواسته است به طور گسترده در این رای‌گیری شرکت کنند.

این شورا، که با سلب حمایت از رییس جمهوری پیشین، زمینه کناره‌گیری او را فراهم ساخت و از آن زمان، اختیارات ریاست جمهوری را در دست داشته، حضور گسترده رای‌دهندگان در انتخابات را بهترین عامل اطمینان خاطر از انعکاس اراده ملت دانسته است.

سخن‌گوی شورای عالی نیروهای مسلح گفته است که این شورا اجازه هیچ‌گونه مداخله در روند انتخابات یا رای‌گیری را نخواهد داد و افزوده است که با هرگونه اقدام غیرقانونی در جریان رای‌گیری «قاطعانه و با شدت عمل برخورد خواهد شد.»

رییس جمهوری آینده باید حداکثر مطلق آرا را به دست آورد و در صورتی که هیچ‌یک از نامزدهای شرکت‌کننده در مرحله اول به کسب این میزان از آرا موفق نشود، انتخابات دور دوم با حضور دو نامزد حائز بیش‌ترین شمار آرا در روزهای 16 و 17 ژوئن برگزار خواهد شد.

……………………………………………

در پی حذف نام خلیج فارس از نقشه گوگل،

«تقاضای سفیر ایران در سازمان ملل از گوگل»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 22 مه، محمد خزاعی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، در نامه‌ای خطاب به مدیر اجرایی شرکت موتور جست‌وجوگر گوگل، از این شرکت خواسته است تا نام خلیج فارس را به نقشه‌های خود باز گرداند.

لازم به یادآوری است به تازگی گوگل، نام خلیج فارس را در نقشه‌های جغرافیایی خود پاک کرده است.

آقای خزاعی در نامه خود به گوگل، این موضوع را عاملی برای «تضعیف اعتبار» گوگل خوانده و از آن‌ها خواسته است تا مانند سازمان ملل متحد از نام خلیج فارس برای آب‌راهه بین ایران و شبه جزیره عربستان استفاده کند.

آقای خزاعی در نامه خود نوشته است ادامه روند کنونی سبب می‌شود که گوگل با «تبعات حقوقی» مواجه شود.

……………………………………………

جهت انجام مذاکره با مقام‌های ایرانی،

«هیت‌های گروه 1+5 وارد بغداد شدند»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 23 مه، هیت‌های گروه 1+5 برای شرکت در نشست بغداد وارد این شهر شده‌اند.

 به گزارش فارس، هیت‌های 1+5 به منظور شرکت در مذاکرات ایران بر سر مسایل هسته‌ای این کشور وارد بغداد شدند.

اعضای این گروه به دیدار نوری المالکی نخست وزیر عراق رفتند.

نشست بغداد امروز چهارشنبه در دارالضیافه نخست وزیری عراق برگزار می‌شود. این نشست فردا پنج‌شنبه، 24 مه، نیز ادامه خواهد داشت.

سعید جلیلی مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در این مذاکرات را عباس عراقچی معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه، علی باقری معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی، حمیدرضا عسگری مشاور وزارت خارجه و مصطفی دولت‌یار سرپرست سابق دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه هم‌راهی می‌کنند.

سعید جلیلی روز گذشته سه‌شنبه در دیدار با عمار حکیم رییس مجلس اعلای اسلامی عراق ابراز امیدواری کرد مذاکرات بغداد نقطه آغازی برای کنار گذاشته شدن برخی راه‌بردهای بی‌نتیجه از سوی 1+5 باشد.

استانبول 26 فروردین ماه برای دومین بار میزبان نشست ایران و گروه 1+5 بود. این نشست با حضور هیت‌هایی از جمهوری اسلامی ایران، انگلیس، آمریکا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد و طرفین توافق کردند که دور بعدی مذاکرات سوم خرداد ماه در بغداد برگزار شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,