Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
چهارم خرداد- بیست‌و‌چهارم مه

«تقویم تاریخ چهارم خرداد»

2012 May 24

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1286 خورشیدی- «عبدالحسین سپنتا»، کارگردان اولین فیلم ناطق ایرانی در تهران متولد شد. به علت علاقه به موضوع تاریخ و فرهنگ پس از طی تحصیل در مدرسه آمریکایی‌های تهران برای تکمیل تحصیلات به کشور هندوستان رفت‌.

او یکی از پایه‌گذاران صنعت سینما در ایران است و در سال 1313 فیلم «فردوسی» را کارگردانی کرد. او با «اردشیر ایرانی» هم‌کاری نزدیک داشت و تجربه کارگردانی اولین فیلم ناطق ایرانی با نام «دختر لر» را در کارنامه هنری خود ثبت کرد. «شیرین و فرهاد» و «چشمان سیاه» از دیگر فیلم‌های این نام‌آور سینمای ایران است.

1367 خورشیدی- عراقی‏ها، پس از حمله به فاو، در بامداد روز چهارم خرداد به منطقه شلمچه حمله کردند، در نهایت این منطقه سقوط کرد.

عراقی‌ها شلمچه که از دید راهبردی برای‌شان مهم بود استحکامات جنگی بسیاری را فراهم کرده بودند. و در عملیات کربلای 5 این منطقه به دست نیروهای ایرانی افتاده بود اما بار دیگر در سال 1367 ارتش عراق آن را تصرف کرد.

شلمچه منطقه‌ای مرزی در باختر خرمشهر و مرز میان ایران و عراق و نزدیک‌ترین نقطه مرزی به شهر بصره در کشور عراق است.

1958 میلادی- از ادغام دو خبرگزاری «یونایتدپرس» و «اینترنشنال نیوز سرویس»، خبرگزاری «یونایتدپرس اینترنشنال» به وجود آمد که سه دهه بعد ورشکست شد اما گفته شده یک عرب آن را در حراج دادگاه در نیویورک خریداری کرده بود که از تعطیل شدنش جلوگیری کرد.

1993 میلادی- ایتالیا اریتره را که بخشی از اتیوپی به شمار می‏رفت اشغال کرده بود، اما بار دیگر در سال 1952 به اتیوپی بازگرداند. مردم اریتره که خواستار استقلال بودند، مبارزه با حکومت اتیوپی را آغاز کردند. بنابراین جبهه آزادی‌بخش اریتره، به هم‌راه انقلابیون اتیوپی حکومت «هایله ماریام» در اتیوپی را از بین بردند و با برگزاری یک همه‏پرسی، اریتره در 1993 استقلال خود را اعلام کرد.

اریتره در کرانه دریای سرخ در شمال شرقی آفریقا واقع شده و پایتخت آن «اسمره»(Asmara)  است.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1819 میلادی- «ملکه ویکتوریا یا الکساندرینا ویکتوریا» (Queen Victoria) زاده شد. او از ژوئن ۱۸۳۷ تا پایان عمر یعنی بیش از شصت و سه سال ملکه‌ی پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند بود و در تمام تاریخ بریتانیا طولانی‌ترین دوره‌ی سلطنت را داراست.

1844 میلادی- نخستین پیغام تلگرافی توسط ابداع‌کننده آن «ساموئل مورس» از شهر واشنگتن دی‌سی به بالتیمور مخابره شد.

1883 میلادی- پل «بروکلین» (Brooklyn Bridge) که یک پل معلق در نیویورک آمریکاست، گشایش یافت. این پل، بروکلین و منهتن را به هم متصل می‌کند. در سال ۱۸۷۰ ساخته شد، و با طول ۱۸۲۵ متر از قدیمی‌ترین پل‌های مدرن دنیا به حساب می‌آید.

1905 میلادی- «میخاییل شولوخوف» نویسنده روس و برنده جایزه ادبیات نوبل سال ۱۹۶۵، متولد شد. کتاب «دن آرام» رمانی چهار جلدی است که بزرگ‌ترین اثر او محسوب می‌شود و جایزه نوبل ادبیات را برایش به‌ارمغان آورد.

1300 خورشیدی‌- سلطان «احمدشاه قاجار» در این‌روز در پی یک مشاجره لفظی کوتاه با «سید ضیاالدین طباطبایی‌یزدی» نخست‌وزیر وقت، وی را از این سمت برکنار کرد.

1358 خورشیدی- «علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی» در محل سکونت خود در شمیران هدف دو گلوله قرار گرفت، مجروح شد و در بیمارستان تجریش تحت عمل جراحی قرار گرفت و زنده ماند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,