Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
مهارت‌های زندگی

«رنگین‌کمانی برای چشم‌ها»

2012 May 25

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

 در مورد راه‌هایی که سبب تقویت بینایی می شوند، زیاد شنیده‌اید. شما می‌توانید چشم‌هایتان را در برابر آسیب اشعه از طریق آنتی اکسیدان‌های موجود در برگ‌های تیره سبزیجات، زرده تخم‌مرغ، کدو حلوایی، سیب زمینی شیرین، و هویج که رنگین‌کمانی از رنگ‌ها را تشکیل می‌دهند، محافظت کنید. تحقیقات جدید نشان داده‌اند که سبزیجات و خوراکی‌های سبز، زرد و نارنجی می‌توانند از پیرشدن ماهیچه‌های چشم که یکی از عوامل نابینایی است پیش‌گیری کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این برنامه به چهار خوراکی خوراکی اشاره می‌شود که سلامتی را به چشم‌های شما هدیه می‌دهد:

هویج؛ بهترین منبع بتاکاروتن

هویج به اندازه کافی برای توانایی‌اش در تقویت بینایی شهرت دارد. رنگ نارنجی هویج  نشان از بتاکاروتن بالای آن دارد که به تقویت بینایی به ویژه در شب کمک می‌کند.

یک نکته جالب در مورد هویج این است که کم‌تر از 5٪ از بتا کاروتین موجود در هویج خام در طی هضم غذا آزاد می‌شود و بیش‌تر از نیمی از آن از طریق پخت و پز و با افزودن روغن خوراکی به آن آزاد می‌شود.

در واقع مصرف هویج پخته خاصیت بیش‌تری داشته و بتاکاروتن بیش‌تری را آزاد می‌کند.

سیب‌زمینی شیرین؛ نارنجی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها

سیب‌زمینی شیرین (sweet potato) از آن دسته سبزیجاتی است که با وجود آن که در مناطقی هم‌چون بلوچستان به عمل می‌آید اما چندان در فرهنگ خوراکی ما جای‌گاهی جدی ندارد. این گیاه بومی امریکاست هرچند که گفته می‌شود توسط هندی‌ها به این قاره انتقال پیداکرده و در چین، هند و اروپا و افریقا نیز کشت و استفاده می‌شود.

رنگ نارنجی سیب‌زمینی شیرین یا دیگر خوراکی‌های نارنجی رنگ به سبب آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنوئید هست که در آن‌ها موجود است که به لطف آن‌ها می‌توان رادیکال‌های آزاد را دور کرد و به تقویت قوه بینایی و بهبود سیستم ایمنی بدن پرداخت.

این نوع از سیب‌زمینی منبع بسیار خوب ویتامین A و C است اما در عین حال سطح قند خون را به سرعت بالا می‌برد.بنابراین بیماران دیابتی بایستی تحت نظر پزشک خود از سیب زمینی استفاده کنند.

از طرفی گفته می شود دارای خاصیت ضد سرطانی بوده و باعث کاهش فشار خون نیز می شود.

بهترین شکل مصرف سیب‌زمینی شیرین که منبع خوبی از ویتامین B6، پتاسیم، منگنز، مس و فیبر نیز هست، آب‌پز، بخار پز، تنوری و کباب شده است.

اسفناج شبکه‌ای از لوتئین

«لوتئین» نیز از آن دسته کاروتنوئیدهاست که برای چشم مفید است و اسفناج منبع خوبی برای آن به شمار می‌رود. بنابراین برای این که حسابی چشم‌هایتان را تقویت کنید بد نیست از رژیم خوراکی ملوان زبل پیروی کنید. اسفناج و تعداد دیگری از خوراکی‌های سبزرنگ سرشار از لوتئین و زیاگزانتین هستند؛ انتی اکسیدان‌هایی که شبکیه چشم شما را در برابر فرسودگی که به سبب سن پیش می‌آید، محافظت می‌کنند. لوتئین هم‌چنین می‌تواند به کاهش احتمال بروز آب مروارید کمک کند. به خاطر داشته باشید هرچه رنگ برگ تیره‌تر باشد لوتئین بیشتری وجود دارد. از سوی دیگر چربی جذب لوتئین را افزایش می‌دهد. بنابراین زمانی که سبزیجاتی هم چون اسفناج را تفت می‌دهید چندقطره روغن زیتون هم به آن اضافه کنید. سبزیجات دیگری که شامل لوتئین و زیاگزانتین هستند عبارتند از کلم‌پیچ، شلغم تازه، کلم سبز،خردل سبز، کدو، نخود سبز و کلم بروکلی.

برای تقویت چشمانتان بد نیست چای اسفناج را هم امتحان کنید: چهار قاشق اسفناج تازه را در چهار فنجان آب جوش بریزید. این نوشیدنی که به طور روزانه مصرف می‌شود می‌تواند مواد مغذی حیاتی مورد نیاز را به چشمان شما برساند.

جلبک‌های دریایی با تمام خواص سبز

 شاید خوردن خوراکی با عنوان جلبک برای ما چندان عادی و دل‌پذیر نباشد چیزی که به ویژه در فرهنگ خوراکی شرق آسیا امری معمول به شمار می‌رود.

این سبزیجات دریایی هم‌چون اسپیرولینا، کلرلا و جلبک‌های سبز آبی دارای مواد مغذی هستند که برای چشم مفید هستند. مانند بیشتر گیاهان سبز رنگی، این جلبک‌های آبی حاوی کلروفیل است. کلروفیل که مثل هموگلوبین در بدن انسان عمل می‌کند، به افزایش تولید سلول‌های خون، جذب اکسیژن، سم‌زدایی، و بهبود گردش خون کمک می‌کند و قادر است سلامتی بدن درا در حد مطلوبی حفظ کند و از همه مهم‌تر به محافظت از چشم نیز کمک می‌کند.

اما برای استفاده از این جلبک‌های سبز نیازی به غواصی در عمق دریا نیست چرا که آن‌ها اغلب به شکل پودر با عنوان مکمل در دسترس هستند و می‌توان آن‌ها را به آب، آب میوه یا چای سبز افزود.

البته کودکان نباید بیش از یک گرم در روز مصرف کنند و زنان باردار و سال‌مندان نیز باید قبل از مصرف هر نوع مکمل با پزشک خود صحبت کنند.

یک دستور غذای سبز: آب میوه ای برای چشم ها

   و اما یک دستورالعمل قدیمی چینی یک نوشیدنی را برای پاک‌سازی چشم‌ها توصیه می‌کند که ترکیبی از کرفس، نعناع و گشنیز است.

امروزه تحقیقات راز این اکسیر کهن را دریافتند. لوتئین موجود در این سه سبزی سبب محافظت سلول‌های DNAدر برابر اشعه می‌شوند. لوتئین می‌تواند به محافظت چشم‌ها در برابر آسیب‌های اشعه ماوراء بنفش کمک کند هم‌چنین از فرایندی که سبب آسیب به شبکیه چشم می‌شود جلوگیری به عمل بیاورد.

بنابراین این نوشیدنی را که تهیه آن نیز به آسانی صورت می‌گیرد فراموش نکنید. فقط کافی است که کرفس، نعناع و گشنیز را با یک مقدار آب یا آبمیوه مخلوط کنید و البته هر روز به صورت تازه بنوشید. آن وقت خواهید دید که در آینده دید بهتری خواهید داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,