Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای بیست و چهارم مه ۲۰۱۲»

2012 May 24

در حاشیه نشست بغداد،

«دیدار نمایندگان ایران و مسوول سیاست خارجی اروپا»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح روز پنج‌شنبه، 24 مه، بار دیگر با یک‌دیگر دیدار کرده‌اند.

این دو صبح امروز بار دیگر در دارالضیافه مقر نخست وزیری عراق دیدار کردند.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، در دور نخست مذاکرات ایران و گروه 1+5 بسته‌ای جامع شامل 5 محور را ارایه داده است که شامل موارد هسته‌ای و غیر‌هسته‌ای است.

دور نخست مذاکرات ایران و کشورهای گروه 1+5 در بغداد صبح ‌روز چهارشنبه، 23 مه، در بغداد انجام شد و قرار بود که دور دوم مذاکرات پس از چند ساعت انجام شود.

دیپلمات‌ها می‌گویند که فاصله خواسته‌های دو طرف هنوز زیاد و نزدیک کردن نظرات آن‌ها دشوار است.

گروه 1+5 از ایران خواسته‌اند غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم را متوقف کند، اما هنوز روشن نیست که در مقابل حاضرند چه امتیازی به ایران بدهند.

در حالی که قرار بود دور نخست این مذاکرات بعدازظهر چهارشنبه، ادامه پیدا کند به دلایل نامشخص به روز پنج‌شنبه، موکول شد.

………………………………………….. .

حضور چشم‌گیر مردم پای صندوق‌های رای،

«برگزاری روز دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر»

خبر / رادیو کوچه

پس از پایان روز نخست انتخابات ریاست جمهوری در مصر، صبح پنج‌شنبه، 24 مه، روز دوم و پایانی آن آغاز شده است و میلیون‌ها مصری فرصت یافته‌اند طی دو روز رای خود را به صندوق‌ها بیندازند.

این روی‌داد که از آن به عنوان «انتخابی تاریخی» یاد می‌کنند 15 ماه پس از سقوط حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر پس از اعتراضات مردمی در این کشور به وقوع پیوسته است.

گزارش‌ها از مصر از تشکیل صف‌های طولانی در برابر حوزه‌های انتخاباتی در روز اول انتخابات در شهرهای مختلف این کشور حکایت دارند.

از بامداد روز چهارشنبه، 23 مه‌، رای‌دهندگان مصری برای شرکت در انتخاباتی که رسانه‌های همگانی مصر آن را «انتخابی تاریخی» نام نهاده‌اند به پای صندوق‌های رای رفتند تا رییس جمهوری آینده این کشور را از میان دوازده نامزد باقی مانده برای احراز این سمت برگزینند.

شورای نظامی حاکم بر مصر تضمین کرده که انتخاباتی آزادنه برگزار کند تا زمینه استقرار دولت جدید منتخب مردم مصر به‌وجود آید.

برای برگزاری انتخابات، سیزده هزار شعبه اخذ رای در سراسر مصر کار خود را از ساعت 8 صبح به وقت محلی آغاز کردند. تعداد واجدان شرایط شرکت در این انتخابات 50 میلیون نفر اعلام شده است.

رییس جمهوری آینده باید حداکثر مطلق آرا را به دست آورد و در صورتی که هیچ‌یک از نامزدهای شرکت‌کننده در مرحله اول به کسب این میزان از آرا موفق نشود، انتخابات مرحله دوم با حضور دو نامزد حائز بیش‌ترین شمار آرا در روزهای 16 و 17 ژوئن برگزار خواهد شد.

 ………………………………………….. .

لیگ قهرمانان آسیا،

«شکست تیم پرسپولیس از الاتحاد عربستان»

خبر / رادیو کوچه

تیم فوتبال پرسپولیس، از نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا، با شکست سه بر صفر مقابل الاتحاد عربستان از ادامه مسابقات بازماند.

این مسابقه فوتبال، روز چهارشنبه، 23 مه، در ورزش‌گاه عبداللله فیصل شهر جده عربستان برگزار شد و پرسپولیس نتوانست در برابر حملات گسترده تیم عربستانی مقاومت کند و سه بار دروازه خود را گشوده دید.

با حذف پرسپولیس و استقلال از این مسابقات حالا تنها تیم سپاهان اصفهان نماینده فوتبال ایران در رقابت‌های این فصل قهرمانی آسیا خواهد بود.

………………………………………….. .

با انتقاد از اصلاحات مجلس،

«ابلاغ لایحه بودجه 91 توسط رییس جمهوری اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی با ابلاغ لایحه بودجه سال 91 به دست‌گاه‌های اجرایی کشور، از مجلس به خاطر تغییراتی که در این لایحه به عمل آورده است، انتقاد کرده است.

به گزارش ایرنا، آقای احمدی‌نژاد در نامه‌ای که برای ابلاغ لایحه بودجه نوشته آورده است: «تغییرات وسیعی که از سوی مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه به عمل آمده، موجب استحاله آن شده و عملن لایحه مذکور به طرح نمایندگان تبدیل گردیده است.»

وی افزوده است: «با توجه به مخالفت بندهایی از آن قانون با قانون اساسی، وجود تبعیض، اثر تورم‌زا و فزاینده معوقات بانکی در برخی از مفاد قانون مذکور و جهت‌گیری ایجاد محدودیت برای دولت و مخالفت با قوانین دایمی، لازم است تدبیر کافی در اجرا لحاظ شود تا از بروز مشکلات و آسیب به اقتصاد کشور اجتناب شود.»

پیش‌تر، برخی منابع با توجه به تاخیر محمود احمدی‌نژاد در ابلاغ لایحه بودجه خبر داده بودند که دولت با مصوبه مجلس موافق نیست و در نظر دارد آن را به هیت حل اختلاف قوا ارجاع دهد. اما امروز صبح، دفتر رییس جمهوری این موضوع را تکذیب کرد.

هفته گذشته، مجلس لایحه بودجه سال 91 را با افزایش حجم بودجه تصویب کرد و این در حالی بود که براساس بودجه دو دوازدهم مصوب مجلس، منابع مالی دولت تنها تا پایان اردی‌بهشت جواب‌گوی هزینه‌های دولتی بود.

………………………………………….. .

نامه شیرین عبادی به احمد شهید:

«برخورد با اعتراضات ارومیه، به اختلاف قومی ختم می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 22 مه، شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، در نامه‌ای به احمد شهید، گزارش‌گر حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، خواستار توجه او به تحولات اخیر ارومیه شده است.

دو روز پیش در واکنش به فراخوان گروهی از فعالان مدنی و مدافعان محیط زیست برای اعتراض به سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی در ارتباط با دریاچه ارومیه، تجمعاتی اعتراضی در شهر ارومیه برگزار شد که چند صد نفر در آن‌ها شرکت کردند.

خانم عبادی در نامه خود، با اشاره به بازداشت تعداد زیادی از معترضان توسط پلیس نوشته است که عده‌ای از دستگیر‌شدگان و از جمله حسن احمدیان، علی‌حامد ایمانی، محمد اسکندر‌زاده و افسانه توفیق هنوز آزاد نشده‌اند.

این وکیل ایرانی هم‌چنین خواستار توجه جامعه بین‌المللی به مسئله خشک شدن دریاچه ارومیه شده که به گفته او «می‌تواند به اختلافات قومی موجود در این منطقه دامن بزند و برای ثبات و آرامش ایران بسیار زیان‌بار است.»

شیرین عبادی تاکید کرده است: «این موضوع سبب شده که در چندین تجمع اعتراضی که تا کنون صورت گرفته، تعدادی از فعالان محیط زیست دستگیر شوند و هم‌چنین، بی‌توجهی حکومت جمهوری اسلامی ایران، آینده چند میلیون نفر از ساکنین اطراف این دریاچه را با خطر جدی مواجه ساخته است.»

در سال‌های اخیر، بسیاری از حامیان محیط زیست در ایران نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داده و سیاست‌های دولت را عامل گسترش این پدیده دانسته‌اند.

………………………………………….. .

در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی،

«اعتصاب غذای حسین رونقی، وبلاگ‌نویس زندانی»

خبر / رادیو کوچه

حسین رونقی‌ملکی وبلاگ‌نویس زندانی، محبوس در زندان اوین در اعتراض به آن‌چه «عدم رسیدگی پزشکی و از کار افتادن یکی از کلیه‌هایش ‌و عدم انتقال به بیمارستان خارج از زندان» خوانده، دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش هرانا، روز چهارشنبه، 22 مه، حسین رونقی ملکی زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین در تماس تلفنی با خانواده خود اعلام کرد که دست به اعتصاب غذا زده است.

این در حالی است که پیش از این نیز گزارش‌ها از وخیم بودن وضعیت جسمانی این زندانی خبر داده بودند.

گفته می‌شود پزشکان اعلام کردند براساس سیتی اسکن جدیدی که از کلیه‌های حسین رونقی ملکی در اختیار دارند کلیه چپ این وی کاملن از کار افتاده است و باید تخلیه شود.

حسین رونقی‌ملکی بر اساس رای دادگاه انقلاب، به تحمل 15 سال حبس تعزیری محکوم شده است و از آذرماه سال 88 تاکنون در زندان به سر می‌برد.

………………………………………….. .

جرم یاری رساندن به سازمان سیا،

«سی سال حبس برای پزشک ردیاب بن‌لادن»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های پاکستانی از صدور حکم سی‌سال حبس برای پزشک متهم به یاری رساندن به آمریکایی‌ها برای ردیابی اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده، به اتهام خیانت خبر داده‌اند.

شکیل افریدی برای کمک به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، برای کشف محل پنهان شدن بن‌لادن در مجتمعی در ابیت‌آباد پاکستان برنامه‌ای جعلی در زمینه واکیسناسیون را اداره می‌کرد.

اسامه بن‌لادن سال پیش در جریان عملیات کماندوهای آمریکایی در ابیت‌آباد در خارج از اسلام آباد، پایتخت پاکستان کشته شد.

گفتنی است دولت پاکستان عملیات آمریکایی‌ها را ناقض حاکمیت خود دانسته بود.

این در حالی است که روابط دو کشور اخیرن با تنش هم‌راه بوده و از شدت این تنش هنوز کاسته نشده است.

هدف آقای افریدی از برنامه واکسیناسیون این بود که از طریق نمونه خون یکی از کودکان مجتمع، آن را با دی‌ان‌ای خانواده بن‌لادن مقایسه کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا خواهان آزادی آقای افریدی شده و گفته است فعالیت‌های او به نفع آمریکا و پاکستان بود.

آقای افریدی که در زندانی در پیشاور در حبس است، در دادگاه حضور نداشت و دفاعی از خود نکرد.

دولت پاکستان مجتمع محل زندگی اسامه بن‌لادن در ابیت‌آباد را تخریب کرده است.

………………………………………….. .

عفو بین‌الملل:

«شورای امنیت صلاحیت رهبری جهان را ندارد»

خبر / رادیو کوچه

یک سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر شورای امنیت سازمان ملل را به عدم صلاحیت برای رهبری جهان در جریان قیام‌های ضد استبدادی متهم کرده و خواستار تغییر در ساختار این نهاد شده است.

روز پنج‌شنبه، 24 مه‌، عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی تحت عنوان «کسب و کار استبداد و بیعدالتی مثل همیشه نیست» به تحولات سیاسی جهان طی دوازده ماه گذشته پرداخته و با یادآوری مواضع شورای امنیت در قبال جنبش‌های ضد استبدادی در شماری از کشورها، گفته است که نفع‌طلبی قدرت‌های بزرگ مانع از کارآیی این شورا شده است.

در این گزارش آمده است که شهامت شرکت‌کنندگان در حرکت‌های اعتراضی طی دوازده ماه گذشته با ناتوانی شورای امنیت در رهبری تحولات جهانی مواجه شد و این نهاد خود را به شکل تشکیلاتی «فرسوده، بی‌ارتباط با واقعیت و به گونه‌ای فزاینده بی‌صلاحیت برای ایفای نقشی که به آن واگذار شده» در معرض دید جهانیان قرار داد.

عفو بین الملل گفته است که «در سال گذشته، رهبری شکست‌ خورده جنبه جهانی یافت و سیاست‌مداران با خشونت و یا بی‌تفاوتی با اعتراضات مردم برخورد کردند» و افزوده است که دولت‌های عضو شورای امنیت باید از خود رهبری مشروع نشان دهند و با حمایت از فرودستان و محدود کردن قدرت‌مندان، بی‌عدالتی را نفی کنند.

این سازمان مدافع حقوق بشر، در اشاره ای تلویحی به عمل‌کرد قدرت های بزرگ عضو شورای امنیت گفته است «زمان آن فرا رسیده است تا منافع ملت‌ها فراتر از حقوق و سود شرکت‌های بزرگ قرار گیرد.»

گزارش عفو بین‌الملل برای سال 2012 به وضعیت کشورهای مختلف پرداخته و از جمله از محدودیت آزادی بیان و بدرفتاری و شکنجه در بسیاری موارد صرفن به خاطر شرکت در تظاهرات اعتراضی در ده‌ها کشور خبر داده ا ست.

در گزارش عفو بین‌الملل، به رفتارهای ناقض حقوق بشر سوریه و جمهوری اسلامی اشاره شده و دولت چین به عنوان یکی از دولت‌های به شدت سرکوبگر معرفی شده است زیرا تشکیلات امنیتی این کشور بی‌هیچ ملاحظه‌ای و با تمامی قدرت هرگونه اعتراضی را در نطفه خفه می‌کنند.

………………………………………….. .

علارغم گفت‌وگوی جلیلی و اشتون،

«عدم نتیجه‌گیری از مذاکرات ایران و 1+5»

خبر / رادیو کوچه

گزارش‌هاى صبح پنج‌شنبه، 24 مه، حاکى است گفت‌‌وگوهای بین ایران و کشورهای 1+5 در بغداد به نتیجه ملموسی نرسیده و احتمال مى‌رود که این گفت‌وگوها مذاکرات دیگری را در پی‌نداشته باشد، مگر آن‌که تحول خاصى، در مباحثات بعد‌از‌ظهر پیش آید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام جمهوری اسلامی که از اعلام نامش خودداری کرده اطلاع داد که کشورهای غربی با پیشنهادهای ایران موافقت نکردند. این پیشنهادها شام‌گاه چهارشنبه به کشورهای غربی داده شده بود.

براساس این گزارش چنانچه دو طرف تا پایان امروز به توافق نرسند دور دیگری برای مذاکره در پیش نخواهد بود.

این مقام جمهوری اسلامی گفته است:« کشورهای 1+5 بعد از مذاکرات دیروز خود با ایران وارد مذاکرات جدی درون گروهی شدند تا درباره بسته پیشنهادی ایران به جمع بندی برسند، اما به نظر می‌رسد سخت‌گیری نماینده آمریکا موجب شده تا مذاکرات درون گروهی آن‌ها به نتیجه نرسد.»

در پى مذاکرات دوجانبه شب گذشته کاترین اشتون و سعید جلیلی، خانم اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از عدم نتیجه‌گیری 1+5 در خصوص بسته پیشنهادی ایران خبر داد.

جلیلی و اشتون پس از دو ساعت رایزنی تصمیم گرفتند تا صبح ‌روز پنج‌شنبه نیز مذاکراتی را با هم داشته باشند. از همین رو ساعت 8 صبح در بغداد به گفت‌وگو نشستند که گفته می‌شود مذاکرات این دو بیش از نیم ساعت به طول انجامید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,