Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
گزارش اقتصادی

«گرانی هم‌چنان می‌تازد»

2012 May 25

سایه کوثری/ رادیو کوچه

محمود احمدی‌نژاد به تازگی وعده داده که گزارش‌های نظارتی از مسوولان برای اطلاع مردم منتشر خواهد شد تا آنان در جریان عمل‌کرد مسوولان خود قرار بگیرند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 وی در صدمین سفر استانی، در مشهد با اشاره به نوسان بازار ارز و طلا گفته است: «به ملت اطمینان می‌دهم که دولت بار دیگر شرایط بازار را به قبل از این توطئه بازخواهد گرداند.»

به گفته وی طرح هدف‌مندی یارانه‌ها از مهم‌ترین طرح‌های دولت است و این طرح مقدمه تحولات بزرگ اقتصادی است. چرا که اقتصاد ایران می تواند جزو چند اقتصاد بزرگ دنیا باشد.

احمدی‌نژاد هم‌نین با بیان این‌که تا جان در بدن دارم اهداف اعلام شده را پی‌گیری خواهم کرد و هرگز کوتاه نخواهم آمد و عده‌ای تلاش می‌کنند تا هدف‌مندی یارانه را زیر سوال ببرند گفته است که امروز دولت بر شرایط بازار و این توطئه مسلط شده و با تمامی توان در تلاش است تا این توطئه زشت را خنثا و ریشه‌کن کند. به ملت ایران اطمینان می‌دهم که دولت باردیگر شرایط بازار را به قبل از این توطئه بازخواهد گرداند.

از سویی وزیر صنعت‌، معدن و تجارت از برنامه دولت برای سامان‌دهی بازار مواد غذایی تا اوایل خرداد خبر داده است.

مهدی غضنفری گفت: «شرکت پشتیبانی امور دام با ترخیص نهاده‌های دامی از گمرک آن‌ها را در اختیار دام‌داری‌ها و مرغ‌داری‌ها قرار داده است.»

وی افزود: «با بسیاری از تولیدکنندگان که به تعهد خود عمل نکرده بودند‌، تماس گرفته شد که آن‌ها نیز اعلام کردند با مشکلات مالی روبه‌رو شده‌اند اما تا دو سه روز آینده قیمت را کاهش خواهند داد.»

غضنفری تاکید کرد: «پس از سامان‌دهی لبنیات، بازار برنج، گوشت قرمز و مرغ نیز سامان‌دهی می‌شود»

اما واقعیت این‌ست که بار سنگین قیمت‌های‌ رو به افزایش مواد غذایی بر دوش مردم سنگینی می‌کند. مسوولان هشدار می‌دهند ولی قادر به کنترل قیمت‌ها نیستند. خبرها حاکی از این‌ست که  قیمت مسکن که رو به صعود نهاده نیز بیش از این افزایش خواهد یافت.

عباس‌احمد آخوندی، وزیر سابق مسکن و شهرسازی هم به تازگی هشدار داده است که با توجه به افزایش نرخ مصالح ساختمانی و دست‌مزد نیروی انسانی، نه فقط از تثبیت قیمت‌ها در بازار مسکن خبری نیست، بلکه قیمت مسکن رو به افزایش است.

به گفته وی به علت اختصاص بیش‌ترین منابع مالی به مسکن ‌مهر، در حال حاضر تامین مالی و نیز قدرت خرید مردم با مشکل روبه‌رو است.

گزارش تازه بانک مرکزی نیز حکایت از گرانی‌ انواع و اقسام مایحتاج اولیه زندگی دارد. بنا بر گزارش این نهاد مالی، گوشت قرمز باز هم گران شده است.

افزایش قیمت‌ها به گفته برخی روزانه و بنابر پاره‌ای خبرها هفتگی است. خبرها نشان از از بالا رفتن بهای ماست پاستوریزه، انواع برنج، سبزیجات، میوه و حبوبات دارد. بیش‌تر اقلام لبنی تا 15 درصد افزایش قیمت داشته است.

وضعیت گرانی دیگر به جایی رسیده است که هم حامیان و هم مخالفان دولت نسبت به وضعیت موجود هشدار می‌دهند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در نامه‌ای به رییس دولت خواستار برخورد با گرانی‌های شدید شده است. منتقدان هم مسوولان اقتصادی ایران را به برخورد سلبی و دستوری با گران‌فروشی به جای خشکاندن ریشه‌های گرانی متهم می‌کنند.

در این میان کم نیستند مسوولانی که در اعتراض به گرانی نسبت به یک‌دیگر مسابقه گذاشته‌اند. مجلس به دولت انتقاد می‌کند. دولت فرمان می‌دهد و تهدید می‌کند. محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به استان‌داران دستور می‌دهد که با هماهنگی همه دست‌گاه‌های ذیربط و با فعال‌کردن بازرسی‌ها از افزایش بی‌رویه قیمت کالاها و اجناس ضروری مردم جلوگیری کنند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در نامه‌ای به رییس دولت خواستار برخورد با گرانی‌های شدید می‌شود و در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد می‌نویسد: «بدیهی است چنان‌چه این گرانی‌ها تداوم پیدا کند، ‌بیم آن می‌رود که اقشار آسیب‌پذیر و مستضعف جامعه اسلامی ما که همانا صاحبان اصلی این انقلاب‌اند، با معضلات جدی مواجه شوند.»

از سوی دیگر برخی کارشناسان هشدار می‌دهند که فشار بر تولیدکنندگان برای پایین‌ نگه‌داشتن قیمت تمام‌شده، در حالی که هزینه‌های تولید افزایش یافته‌اند، تنها یک نتیجه دارد: تعطیلی واحدهای تولیدی.

به گفته‌ محمد فربد، عضو هیت مدیره انجمن صنایع لبنیات، در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد واحدهای تولیدی کوچک لبنیات که در حد ۳۰۰ واحد هستند، تعطیل شده‌اند و در این میان بازهم قیمت‌ها هستند که بی سرو صدا صعود می‌کنند.

و در آخر این‌که هفته نامه یالثارات هم از سکوت احمدی‌نژاد در برابر مشکلات موجود انتقاد کرده است.

 هفته نامه یالثارات در سر مقاله خود با عنوان «انتظار مردم بیش از این حرف‌هاست» بی برنامگی دولت  را عامل اصلی مشکلات برشمرده و نوشته است: «نمی‌توان از بی‌توجهی‌ها، بی‌برنامگی‌ها و غفلت‌های مسوولان و مدیران متولی امور اجرایی جامعه در آرامش‌بخشی به فضای ملتهب کنونی و هم‌چنین مهار افزایش بی‌دلیل قیمت‌ها به راحتی گذر کرد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,