Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
با پایان یافتن نشست بغداد،

«احتمال ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در مسکو»

2012 May 25

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه پنج‌شنبه، 24 مه، یک سخن‌گوی هیت جمهوری اسلامی در نشست بغداد پس از پایان روز دوم مذاکرات ایران با گروه 1+5 اعلام کرد که اعضای کشورهای 1+5 در صدد سخت‌تر کردن فضایی مذاکرات هستند و مانع از پیش‌رفت سریع این گفت‌وگوها می‌شوند.

به گزارش الجزیره، این مقام جمهوری اسلامی تاکید کرد: «برخی اعضای 1+5 به خصوص نماینده آمریکا فضای این مذاکرات را سخت کرده و از رسیدن به نتایج ملموس جلوگیری می‌کنند.»

این اظهارات در حالی صورت گرفته است که دور سوم گفت‌و‌گوهای طرفین که از ساعت 19:30 دقیقه به وقت تهران آغاز شده بود، حدود ساعت 21 به پایان رسید و دقایقی بعد، سعید جلیلی و کاترین اشتون، روسای هیت‌های نمایندگی جمهوری اسلامی و 1+5، در کنفرانس خبری حضور پیدا کردند.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، کاترین اشتون ضمن تشکر از دولت عراق، اظهار داشت 1+5 بر حل سریع نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران مصمم و به دنبال اعمال کامل قطع‌نامه‌های سازمان ملل و آژانس هستند. ما از ایران انتظار داریم قدم‌های مشخصی برای عمل به تعهداتش بردارد.

وی تاکید کرد: «ما با ایران گفت‌وگوهای جدی داشتیم و بر اساس توافقات استانبول در مورد برنامه هسته‌ای و به خصوص غنی‌سازی 20 درصدی در مورد قدم‌های متقابل صحبت کردیم. ایران نیز یک طرح 5 ماده‌ای به ما ارایه و بر حق غنی‌سازی خود تاکید کرد.»

اشتون در ادامه تصریح کرد: «بعد از گفت‌وگوهای این دو روز مشخص شد ما هر دو مایل به پیش‌رفت گفت‌وگوها هستیم. هر دو بر ضرورت ادامه گفت‌وگوها تاکید داریم. ما تماس‌های سطح عالی خود ر ا حفط می‌کنیم و جلساتی در مسکو از 17 تا 19 ژوئن برگزار خواهد شد. این گفت‌وگوها بر روی‌کرد گام به گام مبتنی خواهد بود و هر تلاشی لازم باشد به این منظور انجام خواهیم داد.»

کاترین اشتون در پایان این نشست خبری اعلام کرد: «ما سعی کردیم روشن کنیم چه چیزهایی قابل انجام است و این‌که چه چیزهایی حاضریم در ازای آن به ایران بدهیم. آن‌ها پذیرفتند در مورد این موضوع صحبت کنند و اهمیت موضوع را درک کردند. اختلاف نظرهای جدی میان ما وجود داشته، اما در مجموع ما توانستیم  به زمینه‌های مشترکی دست پیدا کنیم.»

گفتنی است همواره غرب ایران را به تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کند در حالی که ایران این اتهام را رد کرده و تاکید دارد که مقاصد این کشور تنها استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی است.

بیشتر بخوانید:

«ادامه گفت‌وگوهای ایران با ۱+۵»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,