Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
پنجم خرداد- بیست‌وپنجم می

«تقویم تاریخ پنجم خرداد»

2012 May 25

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1946 میلادی- امارت فرا-اُردن پس از استقلال، به «پادشاهی فرا-اردن هاشمی» تغییر نام داد و عبداله بن حسین، پادشاه آن اعلام شد.

در پایان جنگ جهانی اول پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی، جامعه ملل، کشور سوریه را تحت قیمومیت فرانسه و فلسطین را تحت قیمومیت انگلیس قرار دادند. ۸۰ درصد از منطقه فلسطین تحت قیمومیت انگلیس در ناحیهٔ خاور رود اردن یا «فرا-اُردن» واقع شده بود. در سال ۱۹۲۱، بریتانیا کنترل نیمه‌خودگردان فرا-اردن را به خاندان هاشمی که در جنگ داخلی برای کنترل مکه و مدینه از خاندان سعود شکست خورده بودند واگذار کرد.

هاشمی‌ها تا پایان جنگ جهانی دوم بر فرااردن حکومت کردند. در سال ۱۹۴۶ بریتانیایی‌ها از سازمان ملل متحد خواستند تا به قیمومیت فلسطین در فلسطین فرااردن خاتمه دهد. با تصویب این درخواست توسط سازمان ملل، پارلمان عبدالله بن الحسین امیر فرا اردن و فرزند حکم‌ران سابق حجاز عربستان را اولین حاکم «پادشاهی اردن هاشمی» اعلام کرد. اردن یکی از دو کشوری است که نامشان برگرفته از نام یک خاندان است، کشور دیگر عربستان است که وجه تسمیه آن خاندان سعود است.

1963 میلادی- سازمان وحدت آفریقایی (Organization of African Unity) یا به اختصار OAU با عضویت کشورهای چاد، موریتانی و زامبیا در آدیس آبابای اتیوپی تشکیل شد.

این سازمان به هدف ارتقای صلح، اتحاد و هم‌کاری بین کشورهای آفریقایی در چنین روزی در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی بنیان نهاده شد. نام این سازمان از سال ۲۰۰۲ به بعد به اتحادیه آفریقا (AU) تغییر یافت.

2011 میلادی- اپرا وینفری (Orpah Gail Winfrey) و برنامه پرطرف‌دارش «نمایش اپرا وینفری» پس از ۲۵ سال با مخاطبان خود خداحافظی کرد. اپرا گِیل وینفری تهیه کننده، بازی‌گر، مجری، خیرخواه و از مشهورترین و مطرح‌ترین مجری‌های تلویزیونی آمریکا و جهان است. اپرا وینفری به عنوان ثروت‌مندترین آمریکایی آفریقایی‌تبار قرن بیستم رتبه بندی شده‌است. او فعالیت‌های زیادی در زمینه‌های مختلف انسان دوستانه انجام داده‌ و بزرگ‌ترین خیر و نیکوکار سیاه‌پوست در تاریخ آمریکا به‌شمار می‌رود. او برای مدتی، تنها میلیاردر سیاه‌پوست جهان بوده‌است و بر اساس برخی ارزیابی‌ها، با نفوذترین زن در جهان محسوب می‌شود. وی در میان قدرت‌مندترین افراد جهان در رتبه ۴۵ قرار دارد و از چنان نفوذ چند جانبه‌ای در میان افکار عمومی آمریکا برخوردار است که با حمایت و جهت‌گیری خود می‌تواند یک کتاب یا رییس جمهوری را در این کشور به موفقیت برساند.

او تا کنون در کارهای فراوانی فعالیت داشته‌است اما مهم‌ترین کار وی برنامه تلویزیونی «اپرا» است. این برنامه بالاترین در نوع خود در تاریخ شناخته شده است که از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۱ پخش می‌شد.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1287خورشیدی- در حالی که عملیات اکتشاف نفت به یاس تبدیل شده بود، نخستین چاه نفت ایران در شهرستان «مسجد سلیمان» از شهرهای استان خوزستان در عمق 600 متری زمین کشف شد و نفت تا ارتفاع 25 متر از سطح زمین فوران کرد.

1309خورشیدی- «کریم امامی» مترجم‌، ویراستار، نویسنده، روزنامه‌نگار و کارشناس کتاب و نشر ایرانی بود که در چنین روزی در کلکته به‌دنیا آمد. البته محل تولد رسمی او شیراز است و به گفته خودش: «رسمن همیشه متولد شهر حافظ و سعدی خواهم ماند» پدر او، «محمدحسن امامی»، تاجر چای در هندوستان و فرزند «شیخ عبدالنبی امامی»، روحانی سرشناس در شیراز بوده است. او در رشته زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی، دوره دوم دبیرستان را به اتمام رساند و در دانش‌کده ادبیات تهران تحصیل را ادامه داد.

1369خورشیدی- «علی‌اکبر سیاسی» بنیان‌گذار و پدر روان‌شناسی جدید در ایران درگذشت.

1360میلادی- در این‌روز «خلیج گینه» کشف شد. این خلیج توسط دریانوردان فرانسوی که از منطقه «دیپ» در شمال این کشور بودند، کشف و نفوذ فرانسه در این قاره بنا نهاده شد. فرانسویان به تدریج بر سرزمینی که بعدها، گینه نامیده شد، تسلط یافتند. استعمارگران فرانسه تا نیمه دوم قرن بیستم در این منطقه به‌صورت

1949 میلادی – در چنین روزی ارتش سرخ چین «شانگ‌های» یکی از مهم‌ترین شهرهای چین را به اشغال خود درآورد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,