Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
ششم خرداد- بیست‌و‌ششم مه

«تقویم تاریخ ششم خرداد»

2012 May 26

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1799 میلادی- «الکساندر پوشکین» (Alexander Pushkin) نویسنده و شاعر صاحب‌نام روسیه در مسکو متولد شد. او بنیان‌گذار ادبیات روسی مدرن به حساب می‌آید.

در سنین جوانی به خاطر سخن‌رانی‌های انتقادی‌اش در حمایت از اصلاحات اجتماعی مجبور به سفر به مولداوی شد و برای آزادسازی و استقلال یونان از امپراتوری عثمانی فعالیت می‌کرد.

طی ملاقات با «نیکولای گوگول»، نویسنده روس تحت تاثیر داستان‌های کمدی‌اش قرار گرفت. «شوالیه خسیس»، شعر «زندانی قفقاز»، داستان «کولی‌ها» و «دوبروفسکی» (Dubrovsky) از آثار او هستند.

1940 میلادی- فرمان تخلیه نیروهای متفقین که در بندر «دانکرک» (Dunkirk) در شمال غرب فرانسه به محاصره کامل نیروهای آلمان نازی درآمده بودند صادر شد. سربازان آلمانی پس از ورود به بلژیک نیروهای فرانسوی و بریتانیایی که به کمک بلژیک شتافته بودند را مجبور کردند به سوی ساحل دریا در منطقه دانکرک واقع در شمال غرب فرانسه عقب‌نشینی کنند. آلمانی‌ها با یک عملیات سربازان فرانسوی و بریتانیایی را به محاصره کامل درآوردند. بنابراین عملیاتی موسوم به «داینامو» (Dynamo)برای تخلیه آن‌ها از ساحل دانکرک در چنین روزی آغاز شد و در 4 ژوئن 1940 پایان یافت.

1972 میلادی- پیمان منع تولید موشک‌های ضد موشک بالیستیک میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد شوروی امضا شد. بر اساس این پیمان هر دو کشور اجازه یافتند یک سامانه ضد موشکی برای مقابله با شلیک موشک‌های بالستیک احداث کنند. مدت اعتبار این پیمان تا سال 1977 مقرر شد و در دسامبر 2001 جرج بوش رییس جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا خروج یک‌جانبه از این پیمان را با هدف اجرای طرح دفاع ملی موشکی و یا آن‌چه در محافل سیاسی به عنوان طرح سپر دفاع موشکی از آن یاد می‌شود، اعلام کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1926 میلادی- «مایلز دیویس» یکی از موسیقی‌دانان برجسته نیمه دوم قرن بیستم و نوازنده ترومپت آمریکایی و یکی از تاثیرگذارترین هنرمندان موسیقی جاز به‌دنیا آمد.

1907 میلادی- «جان وین» (John Wayne) بازی‌گر وسترن آمریکایی متولد شد. وی صاحب جایزه اسکار بود. در سال ۱۹۲۶ در زمان سینمای صامت بازی‌گری را شروع کرد. سال‌ها بعد در سال ۱۹۳۹ بود که با وسترن برجسته جان فورد به نام «دلیجان» به شهرت رسید.

در فیلم‌هایی مانند «قلعه آپاچی»، «در جست‌وجوی خواهر»، «دختری با روبان زرد»، «آخرین فرمان و «سواره‌نظام» به ایفای نقش پرداخت. او هم‌چنین دو فیلم با نام‌های «آلامو» و فیلم جنگی «کلاه سبزها»  را نیز کارگردانی کرد. فیلم «تیرانداز» به کارگردانی «دان سیگل» و با بازی جان وین، آخرین فیلمی است که در سال 1976 با حضور این اسطور‌ی سینمای وسترن ساخته شده‌ است‌.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,