Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
رایزنی آمریکا و شورای هم‌کاری خلیج فارس،

«تلاش برای عدم دست‌رسی ایران به سلاح اتمی»

2012 May 26

خبر / رادیو کوچه

مذاکره‌کننده آمریکا در گفت‌و‌گوهای گروه 1+5 با ایران در تماس با دبیرکل شورای هم‌کاری خلیج فارس بر عزم کشورش برای عدم دست‌رسی جمهوری اسلامی به تسلیحات اتمی تاکید کرده است.

وندی شرمن، معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا که پس از اجلاس بغداد، راهی اسراییل شده است، در تماس تلفنی با عبداللطیف الزیانی بر تاکید ایالات متحده بر پیش‌گیری از دست‌رسی ایران به تسلیحات اتمی و ادامه فشار بر این کشور برای اجرای تعهدهای بین‌المللی آن خبر داد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، خانم شرمن و آقای زیانی در این تماس تلفنی درباره سایر رخ‌دادهای مهم منطقه‌ای گفت‌و‌گو کردند.

وندی شرمن قرار بود پس از مذاکرات بغداد به ریاض برود ولی به علت بدی شرایط آب و هوایی و تاخیر در زمان خروج مذاکره‌کنندگان گروه 1+5 از بغداد، این سفر لغو شد.

او قرار است هنگام بازگشت به واشنگتن با سفیران کشورهای عضو در شورای هم‌کاری خلیج فارس دیدار کند.

این رایزنی در حالی صورت گرفته است که کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از پایان مذاکرات بغداد با نمایندگان جمهوری اسلامی تصریح کرد: «ما تماس‌های سطح عالی خود را حفظ می‌کنیم و جلساتی در مسکو از 17 تا 19 ژوئن برگزار خواهد شد. این گفت‌وگوها بر روی‌کرد گام به گام مبتنی خواهد بود و هر تلاشی لازم باشد به این منظور انجام خواهیم داد.»

بیشتر بخوانید:

«احتمال ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در مسکو»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,