Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
نامه زندانیان سیاسی سابق در خارج از کشور،

«اعتراض به سیاست‌های بخش فارسی صدای آمریکا»

2012 May 26

جمعی از زندانیان سیاسی پیشین ایران در خارج از کشور، در نامه‌ای خطاب به ریاست کل صدای آمریکا دیوید انسر، با انتقاد از سیاست‌های اعمال شده در این رسانه در بخش فارسی خواستار رسیدگی به وضعیت کنونی صدای آمریکا شده‌اند.

متن این نامه در پی آمده است:

ریاست کل محترم صدای آمریکا آقای دیوید انسر‌،

احترامن ما امضا‌کنندگان نامه ذیل که همگی‌ از فعالین سیاسی‌، روزنامه‌نگاران و دانش‌جویان زندانی سیاسی و حقوق بشری سابق در رژیم ولی فقیه می‌باشیم با تاسف بسیار به عرض می‌‌رسانیم که مدیریت محترم کل این رسانه سال‌هاست تمامی مساعی خویش را در راستای بهبود تولیدات برنامه‌های فارسی‌ زبان به‌کار گرفته اما به‌علل متعددی در حصول به اهداف اصلی‌ ناکام مانده است‌. در خصوص علل ناکامی‌ها باید گفت برخی‌ از مدیران میان پایه و مشاوران پیشین آگاهانه و یا نا‌آگاهانه با ارایه اطلاعات نادرست به مدیران کل پیشین و فعلی‌ موجب اخلال در امور جاری و کاهش روز افزون اعتبار بخش فارسی‌ صدای آمریکا شدند‌. به‌عنوان مثال اعمال سیاست‌های غیر‌دمکراتیک‌، غیر‌عادلانه‌، تنگ‌نظرانه‌، انتقام‌جویانه‌، باند‌بازی‌های محقرانه و واپس‌گرایانه و غیر‌حرفه‌ای توسط سر دبیران ارشد بخش فارسی‌، سبب عدم موفقیت این رسانه و کاهش مداوم شنوندگان و بیننده گان آن شده است‌. انتظار می‌‌رفت پس از جنبش سبز مخاطبان صدای آمریکا چند برابر گردد و نه‌ آن‌که چند برابر از شمار آن‌ها کاسته شود‌. از دیدگاه ما این بحران‌، بحران سیاست ناکار آمد می‌باشد و مسبب این بحران دردناک هم مدیران و مشاوران پیشین آن تلویزیون هستند‌. به یقین ادامه فعالیت آن رسانه از آن زمان تا کنون بیش‌تر به اجرای برنامه‌های فکاهی شباهت دارد تا ایفای مسوولیت اصلی‌ که همانا آگاه‌سازی و گسترش فرهنگ دموکراسی خواهانه از طریق تهیه برنامه‌های تحلیلی و تفسیری است . اعمال این نوع مدیریت ناکار آمد سبب شد تا سردبیران ارشد با سواستفاده از مسوولیت خود به علت اختلافات شخصی‌ با بعضی از کارکنان آن رسانه در ابتدا شرایط اجرای اعمال سیاست انتقام‌جویانه نسبت به آنان را فراهم نمایند و سپس آنان را برای همیشه از آن‌جا اخراج سازند که از جمله می‌توان به نمونه بارز این ادعا اقای جمشید چالنگی مجری توان‌مند، پر تجربه،حرفه‌ای و محبوب صدای آمریکا اشاره نمود‌.

‌جناب دیوید انسر

‌حال در این‌جا ما امضا‌کنندگان نامه ذیل چند سوال از شما داریم و بر طبق عدالت در انتظار پاسخ زود‌هنگام شما می‌باشیم‌. آیا جز این است که این رسانه باید به رسالت اصلی‌ خود که همانا تعقیب و اجرای اهداف اساس‌نامه که در راستای پوشش عادلانه خبری حرکت‌ها و جنبش‌های آزادی‌خواهانه و دموکراسی خواهانه مردم ایران است مبادرت ورزد ؟ آیا در این‌جا به جز این می‌توان گفت که سردبیران ارشد نه‌ تنها که به وظایف خویش عمل ننموده‌اند بلکه به آب‌رو و اعتبار آن صدا لطمه زده‌اند‌؟ آیا جز این است که سر دبیران به‌جای زدایش بحران به زا یش بحران یاری رسانده‌اند‌؟‌ به خوبی هر کسی‌ می‌داند که برنامه آقای جمشید چالنگی اولن، جزو دو برنامه برتر از میان تمامی برنامه‌ها بوده است و ثانین، در بین دانش‌جویان و روشن‌فکران ایران جزو اولین برنامه برتر در آن صدا مطرح بوده است‌. محبوبیت این مجری پر‌سابقه در میان همگان به‌ویژه دانش‌جویان زبان‌زد خاص و عام است‌. ما امضاکنندگان این نامه مصرانه خواستار اعاده حقوق جناب آقای چالنگی و بهره‌گیری از توان‌مندی‌های ایشان در راه غنا بخشیدن به محتوای برنامه‌های این صدای آزادی‌خواهانه هستیم‌. بدیهیست تاخیر در رسیدگی در این امر مهم به منزله نادیده انگاشتن خواست بینندگان و شنوندگان آن صدا محسوب خواهد شد‌. در غیر این‌صورت به همت میلیون‌ها بیننده برنامه‌های این مجری محبوب و مجرب‌، کمپین عظیمی‌ در صفحات  فیس‌بوک شروع خواهد شد تا بر طبق قانون و اساس‌نامه برای همیشه به این سومدیریت‌ها در صدای آمریکا خاتمه داده شود‌.

با بهترین احترام

رونوشت‌: مدیر صدای فارسی‌ زبان‌، وزارت امور خارجه‌، ریاست محترم جمهوری و‌ ریاست و نمایندگان محترم مجلسین آمریکا و نیز رسانه‌های فارسی‌ و انگلیسی‌ زبان

امضای زندانیان سیاسی سابق در اولین روز‌:  امضا برای همگان آزاد است

‌سیروس اشرفپور- جمشید امینی‌- علیرضا بردبار‌- بهزاد پیله‌ور‌- پارسا جعفری‌- فرزاد حمیدی‌- درویش رنجبر‌- ایمان رضایی‌- محمد زمانی‌- علی‌ سرمدی‌- مهدی ساکی‌- بیژن صف‌سری‌- حمید علیزاده‌- ماشاله  عباس‌زاده‌- هوشنگ قاسمی‌- امیررضا قبادی‌- اکبر لکستانی‌-‌ مهرداد ماجدی‌- غلامرضا مهاجری‌نژاد‌- آرش مهاجری‌نژاد‌- امیر‌حسین موحدی‌- امین موحدی‌- رضا محمدی‌- رضا مشایخی‌- منوچهر محمدی‌- مجید نیکنام

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۵ Comments


 1. بهزاد رضای حقیقی
  1

  زندانی سیاسی سالهای ۶۰الی ۶۱ و ۷۳ الی ۷۵ و ۸۳ الی ۸۴


 2. shenkey
  2

  این حضرات خبر ندارند که جنگ میان ایران،اسرائیل و آمریکا یک جنگ زرگریست.القاعده هم براشون جاده صاف میکنه.


 3. feri
  3

  خدا را شکر که این نامه از طرف این عزیزان نوشته شد تاشاید مسئولان بی مسمولیت صدای آمریکا ترتیب اثر بدهند ، من خودم بارها اعتراض کردم هم به رفتن آقای چالنگی عریروهم اینکه گویندگان خبر باید بسیار روان ومسلط خبر رسانی کنند برای مثال خانم نگار محمدی بسیار گوینده مسلط و مطلعی بود ایشان رفتند به چه دلیل نمیدانم چون صدای آمریکا خودش را موظف به اطلاع رسانی دراینموارد نمی داند وبجای ایشان خانمی را آورده اند که همیشه گزارشهایی را میخواند درپشت دوربین والبته خوب هم بود ولب همین خانم که حالا گوینده خبر شدند در گفتن خبر بسیار ضعیف و با فاصله ولکنت عمل میکنند من قصد مقایسه ندارم ولی با اینکه از بی بی سی چندان خوشم نمیاد ولی انصافن گویندگان ومجریان بسیار خوبی دارد. برنامه خوب پارازیت را هم قطع کردند و برنامه نسبتن ضعیفی مثل آنتن بجای ان آمد ، نظر خواهی کنند ببینند تاچه حد گفته های من درست است . آرزو میکنم این عزیزان را هرچه رودتر در صدای آمریکا ببینیم وحتی مهمانانی
  که با رفتن آقای چالنگی عزیز از فیض وجودشان محروم شدیم. خدا کند مسئولان این رسانه ترتیب اثر بدهند وگر نه با این روند مخاطبین بیشتری را از دست میدهند.


 4. farhad
  4

  man farhad teymori faale ejtemaei 20 sale panahande dar khareje keshvar .az emza konandegane in name be sedaye amrika poshtibani mikonam.

 5. 5

  از برنامه های صدای امریک فقط دو برنامه بیننده بسیار داشت که تفسیر خبر بود و پارازیت ,حال با سو مدیریتی که داره بهترین مجری و مهمانان خود را حذف فیزیکی کرده و بیننده گان خود را که ۸۰% آنها را جوانان ایرانی که در داخل ایران بودندرا از دست داده است,امید است با پیگیریهای موشکافانه و راه عادلانه عوامل این سو مدیریتی را از بخش فارسی صدای امریکا اخراج و به مردم ایران معرفی کنید.
  با سپاس فراوان