Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
با لغو حکم دادگاه آمریکایی،

«آزادشدن دارایی‌های مسدود شده ایران در ژاپن»

2012 May 26

خبر / رادیو کوچه

بانک ژاپنی «توکیو-میتسوبیشی یو‌اف‌جی» که 16 مه از بلوکه کردن 2.6 ‌میلیارد دلار دارایی‌های ایران خبر داده بود، روز جمعه، 25 مه،  اعلام کرد که دارایی‌های ضبط شده ایران را آزاد کرده است.

بانک «میتسوبیشی» اعلام کرد که تصمیم آزادسازی دارایی‌های ایران نزد این بانک زمانی اتخاذ شد که یک دادگاه فدرال امریکایی حکم مسدود کردن دارایی‌های ایران در خارج از ایالت متحده آمریکا و تحویل آن به‌عنوان غرامت به بازماندگان حادثه تروریستی سال ۱۹۸۳ را ملغا اعلام کرد.

به گزارش آسوشیتدپرش، سخن‌گوی این بانک بزرگ ژاپنی که 70 تا 80 درصد معاملات پولی ژاپن با ایران از طریق این بانک انجام می‌شود، هفته گذشته گفته بود که تصمیم بانک ژاپنی به مسدود کردن دارایی‌های ایران نزد این بانک در پی درخواست یک دادگاه آمریکایی از این بانک برای ضبط دارایی‌های ایران، اتخاذ شده است. با این همه، وی اعلام کرد که این بانک نسبت به این رای دادگاه، تقاضای تجدیدنظر خواهد کرد.

حکم دادگاه آمریکایی در ارتباط با آن‌چه که دخالت ایران در بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۸۳ در بیروت عنوان شده، صادر شده بود.

بر پایه یک رای دادگاه فدرال آمریکا در سال 2007، ایران باید دو میلیارد و 650 میلیون دلار به خانواده قربانیان غرامت پرداخت کند.

اگرچه آن زمان سازمان جهاد اسلامی مسوولیت این حملات را بر عهده گرفت، برخی از گمانه‌زنی‌ها بر دخالت مقام‌های جمهوری اسلامی در این حمله تاکید می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

«مسدودشدن دارایی‌های ایران در یک بانک ژاپنی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,